İtalya’dan Flaş Karar! Karantinayı Sonlandırmayı Planlıyor

Gelen haberlere göre İtalyan Hükümeti ülkede son 2 haftada en düşük ölüm oranını kaydetti. Bu nedenle ülkenin karantinayı sonlandırmayı planladığı duyuruldu.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, ülkede 9 mart’tan bu yana uygulanan ve 60 milyon nüfuslu İtalya’da adeta sıkı yönetim ilan edilen karantina sürecinin, hafifletilmesine karar verdiklerini duyurdu.

Bakan Speranza, bir dizi önlem alınarak yeni bir paketin açıklanacağını belirtti. Diğer yandan kapsamlı teste çalışmalarının ve sıkı sağlık yönetiminin devam edeceğini açıkladı. Roma’daki olağanüstü halin iki aşamalı olarak bu durumla yönetileceğini ve karantina tedbirlerinin aşamalı olarak kaldıralacağını söylerken, normal şartlara dönebilmek için gerekli bazı kuralların alınacağını da belirtti.

Buna göre, koronavirüs vakalarının daha hızlı ve daha verimli şekilde tedavi edilmesi için yerel sağlık sistemleri güçlendirilerek, halkın maske kullanımı her alana yayılacak ve sosyal mesafe kuralı için alınan tedbirler sürdürülecek. Akıllı telefon uygulamalarının ve diğer dijital teknolojilerin kullanımı ile koronavirüs testlerinin ve hasta takibinin genişletileceğini belirten Bakan Speranza, sadece kovid-19 hastalarını tedavi edecek bir hastane ağı kurulacağını vurguladı. 

İtalya Sağlık Bakanı, “bir aşı bulunana dek ikinci bir koronavirüs dalgasının ülkeyi sarsmasını engellemek için bu kuralları uygulamak mecburiyetindeyiz”dedi.  İtalya’da bugüne dek 12 bin 948 kişide koronavirüs tespit  edilirken, 15 bin 887 kişide  hayatını kaybetti. İtalya koronavirüs salgını ile mücadele ederken ülkede genelinde de ticaretin aniden durmasına yol açtı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.