İtalya’dan Sonra İspanya’da Tamamen Karantina Altına Alındı!

İspanya hükûmeti ülkede yayılan coronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle tüm ülkeyi karantina altına aldı. Ülkede 15 günlük OHAL ilan edildi.

İspanya’da yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınına karşı dün akşamdan itibaren yürürlüğe giren olağanüstü hal kapsamında ülke genelinde serbest dolaşıma sınırlamalar getirildi. Olağanüstü hal kararının, 7 saatten fazla süren Bakanlar Kurulunda onaylanmasının ardından Başbakan Pedro Sanchez, video konferans sistemiyle basın toplantısı düzenledi. Corona virüs sebebiyle olağanüstü hal ilan edilen ülkede vatandaşlara sadece “işe, eczaneye, hastaneye, markete gitmek ya da bankadan para çekmek için sokağa çıkabilecek bunun dışında restorana, plaja, pikniğe ya da bir arkadaşına ev ziyaretine gidemeyecek.

İspanya İçişleri Bakanlığı’nın yerel ve bölgesel güçler de dahil olmak üzere tüm polis gücünü kontrol etmesine karar verildiği bildirildi. İspanyol basınından çıkan haberler, kabine toplantısı sırasında yayınlandı.

OKUL VE ÜNİVERSİTELER KAPALI
İspanyolların ikamet yerlerine geri dönmelerinin garanti edileceğini ancak Balear ve Kanarya Adalarına uçuşların kısıtlanacağını söyleyen Sanchez, olağanüstü hal süresince tüm okul ve üniversitelerde eğitime ara verileceğini açıkladı.

İspanya’daki 17 özerk yönetimin covid-19’a karşı mücadelede ayrı ayrı kararlar almasını önlemek için öncelikle güvenlik ve sağlık konularında alınacak kararların merkezi hükümete bağlandığını açıklayan Sanchez, koordinasyondan Savunma, İçişleri, Sağlık ve Ulaştırma bakanlarının sorumlu olacağını duyurdu.

Olağanüstü hal süresince yerel güvenlik güçlerinin İçişleri Bakanlığına bağlanacağına açıklayan Sanchez, gerek görülmesi halinde Bakanlığın talimatıyla bazı kentlerde yolların da kapatılabileceğine işaret ederek “Gerektiğinde müdahale etmek için asker de hazır bekleyecek.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.