İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Pek çok insanın en büyük sorunu uykusunu tam almadan uyanmak. Genel anlamda uykusunu almadan uyanan insanların gün geçtikçe artması da aslında uyku sorunlarının olduğunu göstermekte. Daha rahat bir uyku uyumak da kişinin yaşam kalitesini arttırıyor. İyi bir uyku için neler yapılmalı? Tam anlamıyla dinlenmiş bir şekilde uyanabilmek için yapılabilecek olan unsurlar nelerdir? Bu yazımızda uzmanların tavsiyelerini sizin için derledik.

İyi bir uyku uyuyabilmek için öncelikle yatağınızın gerçekten rahat olması gerekmekte. Kimi zaman sizin için uygun olmayan yastıklar erken uykuya dalmayı da engelleyebiliyor. Bunun için de yastık ve yatak rahatlığına dikkat edilmeli.

Uyku kalitesini düzenlemek isteyen kişilerin en çok üzerinde durması gereken konulardan bir diğeri de uyku saatlerini düzenlemektir. Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte kalmak dinç bir şekilde güne başlamanıza imkan tanıyacaktır.

Gece özellikle de saat 6’dan sonra herhangi bir şey yememek daha sağlıklı bir uyku imkanını bizlere sunuyor. Su haricinde herhangi bir şey yenmemeli ve özellikle de kafeinli içecekler tüketilmemeli.

Öğle uykularının en fazla yarım saat olması gerektiği de uzmanlar tarafından yapılan öneriler içerisinde yer almakta. Öğlenleri uzun bir süre uyuyan insanların uyku problemleri de artış gösterebilmektedir.

Yatak odanızın aydınlık olmaması da kolay bir şekilde uykuya dalmanıza imkan tanıyor. Bunun için ışığı engelleyici olan perdeler tercih edebilirsiniz. Yatmadan önce odanızı da havalandırmanız gerekmekte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.