Deep Blue Club

İyot Eksikliği Nelere Yol Açar?

Son güncelleme:

Vücuttaki iyot eksikliğini dengelemek büyük önem arz ediyor. Peki iyot içeren besinler nelerdir? İyot içeren besinlerin başında balık yer alır. Yumurta, et ve et ürünleri, süt ürünleri ve iyot içeren sofra tuzları iyotun karşılandığı besinler içerisinde yer alıyor. İyotun eksikliği de farklı sorunları ortaya çıkarabilecektir. Özellikle de iyot eksikliğinin tiroit bezi büyümeleri ve hipotiroit gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Eğer iyot eksikliğiniz varsa muhtemelen halsizlik, cilt kuruluğu, kabızlık, adet düzensizlikleri, unutkanlık, konsantrasyon eksikliği, tırnakların ve saçların kırılması, depresyon ve kilo artışı gibi şikayetlerle baş ediyorsunuz demektir. Bu gibi durumların ortaya çıkması durumunda iyot eksikliğinin olduğu söylenebilecektir.

Sofra tuzlarının içerisinde iyot barındırmasından dolayı tercih edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmekte. Fakat fazla iyotun tüketilmesi ne yazık ki vücut için sağlık teşkil etmeyecektir. Fazla iyotun tüketilmesi halinde kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi şikayetler meydana gelebilecektir. Kararında tüketim uzmanların önerileri içerisinde yer alıyor.

Son olarak lahana, şalgam, turp, brüksel lahanası gibi yiyeceklerin de tüketilirken dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekecektir. Bu gibi gıdaların fazlasının tiroit bezi oluşumuna sebep olabilir. İyot eksikliği belirtileriniz varsa mutlaka doktora başvurmanız ve bu gibi doğal yiyecekleri de yeterli miktarda vücudunuza almanız gerekmekte.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.