İzmir Depreminde Can Kayıpları Artıyor!

Son güncelleme:

Ege Bölgesi’nde saat 14.51’de büyük bir alanda hissedilen çok şiddetli bir deprem meydana geldi. Depremin şiddeti 6.6 olarak açıklandı. Deprem, Seferihisar, merkez ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, birçok binada da hasar oluştuğu belirtildi.

Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi.

Deprem sonrası verilen bilgilere göre; 12 kişinin hayatını kaybettiği ve toplamda 419 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

İzmir Depreminde Can Kayıpları Artıyor!
İzmir Depreminde Can Kayıpları Artıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından İzmir depremiyle ilgili açıklama yaptı: “İzmir’de meydana gelen #deprem’den etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimizin tüm imkanlarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanındayız. İlgili tüm kurumlarımızla, bakanlarımızla bölgede gerekli çalışmalara başlamak için harekete geçtik.” dedi.

Süleyman Soylu da geçmiş olsun dileklerini sosyal medya hesabından paylaştı: ”Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 bina yıkılma ihbarı geldi Uşak, Denizli, Manisa, Balikesir, Aydın ve Muğla’da ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir. Ekiplerimiz sahada tarama ve müdahalelerine devam etmektedir. Geçmiş olsun.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise başsağlığında bulunarak destek verildiğine vurgu yaptı: “İzmirdeki depremde ne yazık ki 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplamda 120 vatandaşımız depremden etkilendi. 38 ambulansımız, 35 UMKE ekibimiz ve 2 ambulans helikopterimiz olay yerinde. Tüm desteğimizle İzmir halkının yanındayız. Başımız sağ olsun.”

AFAD yaptığı açıklama ile vefat ve yaralı sayıları hakkında bilgi paylaşımında bulundu: “SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 12 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 419 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de yıkılan ve hasar gören 17 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.”

İstanbul’dan İzmir’e Yardım!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve İzmir’e yardım gönderece3klerinin haberini verdi.

“İl AFAD’dan 2 araç, 7 arama kurtarma personeli, 2 köpek, 2 araç, 70 İHH personeli, 20 AKUT personeli, 100 İBB itfaiye personeli, 10 itfaiye aracı ve 2 otobüs, İl Sağlık Müdürlüğü’nden 10 kişilik 2 UMKE ekibi yola çıktı.” dedi.

Seferihisar’daki Tsunami de Bir Kişi Yaralandı!

Ayrıca İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, depremden bazı enkazlardan ceset çıkartıldığını ancak sayının tam net olmadığını aktararak “İlçelerimizden sıkıntı intikal etmedi, Seferihisar’da kısmi bir tsunami oldu. Orada bir vatandaşımızın yaralandığı bilgisi var. Onun dışında kırsal alanda bir sıkıntı yok.” ifadesini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.