Java Temelleri: WebLogic Nedir?

WebLogic, kullanıcıların iş mantığına sahip bir uygulama geliştirmesine ve dağıtmasına ve uygulamanın veritabanı, mesajlaşma veya diğer kurumsal sistemler gibi diğer hizmetlere erişmesine izin verir. Başlangıçta WebLogic her zaman Oracle portföyünde değildi. Hatta Oracle ürün portföyüne 2008 yılında kendisini geliştiren bir yazılım şirketi olan BEA Systems’in Oracle tarafından satın alınmasıyla katıldı . WebLogic Server, kritik uygulamalar için sağlam, yüksek oranda erişilebilir ve güvenli bir ortam sunar ve 14.x sürümünden beri Java EE 8 Tam Platformunu destekler.

WebLogic Nedir?

WebLogic Ne İçin Kullanılır?

WebLogic, Java uygulamanızı dağıttığınız ve diğer her şeyin sunucu tarafından yönetildiği bir platformdur. İstemciler bir web uygulamasına bir talepte bulunduklarında, web sunucusu isteği ele alacak ve işlemeyi gerekli hizmete devredecektir. Talep, örneğin veri tabanından veri okumayı gerektiriyorsa, WebLogic bununla ilgilenecektir. Müşteri arka planda ne olduğunu bilmez ve gerekli içerikle sunulur.

Aslında, sunucu genellikle her seferinde binlerce istekte bulunan birçok istemcinin bulunduğu ve sunucunun bunların tümüne sorunsuz bir şekilde hizmet verebilmesi gereken üretim ortamlarında kullanılır. Kararlılık ve yüksek kullanılabilirlik sağlamak için, uygulama sunucusunda genellikle yük dengeleme ve ölçeklenebilirlik kullanılır. Uygulama, sunucuya çeşitli şekillerde dağıtılabilir.

WebLogic, Java uygulamanızı dağıttığınız ve diğer her şeyin sunucu tarafından yönetildiği bir platformdur.

WebLogic Popüler Mi?

WebLogic şirketlerin kurumsal destekle birlikte gelen güvenilir yazılıma ihtiyaç duydukları ticari alanda popülerdir. WebLogic ücretsiz olmamasına ve bir lisans satın almayı gerektirmesine rağmen, yalnızca Tomcat ve Jetty’nin arkasında üçüncü en popüler uygulama sunucusu olarak yer almaktadır.

WebSphere Application Server, WAS olarak kısaltılır.

WebSphere Nedir?

WebSphere Application Server (WAS), Java tabanlı web uygulamalarını barındırmak için bir ara yazılım olarak kullanılan bir web uygulama sunucusudur.

IBM tarafından geliştirilen WAS, Java ile yazılmıştır, böylece Java’nın desteklendiği herhangi bir işletim sisteminde çalıştırılabilir. WAS Sürüm 9.x Java EE7 Tam Profil’i destekler. WAS ile bağlantılı olarak “Özgürlük” kelimesini de duyabilirsiniz. WebSphere Liberty, bulut uygulamaları ve mikro hizmetler için tasarlanmış, düşük ek yüke sahip hafif bir uygulama sunucusudur. WebSphere Liberty’nin en son sürümü Java EE 8 Full Platform’u destekler.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.