Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Son güncelleme:

Kadıköy, İstanbul’un en çok ziyaret edilen bölgelerinden bir tanesi. Yerli yabancı çok sayıda turistin geldiği ve herkesin severek dolaştığı Kadıköy kendine hayran bırakan bir yer. Bu özelliği sayesinde popüler hale gelen Kadıköy’de gezilecek yerleri sıraladık. Eğer yolunuz Kadıköy’e düştüyse bu yerlere uğramadan geri dönmemelisiniz.

Kadıköy Çarşısı ve Bahariye Caddesi

Kadıköy’deki en popüler ve önemli yerlerden bir tanesi olan Kadıköy Çarşısı ve Bahariye Caddesi, Anadolu’nun Beyoğlu’su olarak nitelendiriliyor. Bu çarşının içerisinde çok sayıda restoran ve cafe bulunuyor. Aynı zamanda baharatçıların, pastanelerin ve balıkçıların da bulunduğu bir bölge burası. Kadıköy’de gezilecek cafeler için de çok sayıda seçenek var burada.

Kadıköy Çarşısı içerisinde bullunan Tellalzade Sokağı içerisinde ise antika dükkanları, eski kitap satan yerler ve sahaflar oldukça popüler. Eğer buraya geldiyseniz sokakları keşfetmeli ve sokakların tadını çıkarmalısınız.

Bir diğer popüler sokak ise Sanatçılar sokağı olacak. Bu sokak oldukça popüler ve çok sayıda insanın ziyaret ettiği bir yer. Bu sokakta çok sayıda ressam, heykeltraş ve seramik ustasının üretmiş olduğu eserleri göreceksiniz. Dükkanlarda satılan bu eserler oldukça ilgi çekici. bu yüzden Kadıköy’ün bir diğer popüler sokağı diyebiliriz Sanatçılar Sokağı için.

Süreyya Operası

Kadıköy’de gezilebilecek yerlerden bir tanesi de Sureyya Operası. Burası 1927 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılıyor. Tiyatro, opera ve bale salonu olarak yapılsa da içerisinde sinema alanı da bulunuyor. Bahariye Caddesi’nde yer alan ve dikkat çekici bir tarihi yapı olan bina, sanatın, komedi ve trajediinin bulunduğu bir yer. Güzel ve görülmeye değer olan Süreyya Operası’nı şehre geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Binanın yanında ise Vodvid adlı mermer bir heykel var.

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, Kadıköy Çarşısı’nın meydanında yer alıyor. İstanbul Kadıköy’de gezilecek yerler arasında yer alan Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi’nin tarihi 1694 yıllarına uzanıyor. Efsanelere göre Ayia Efemia, pagan tanrılarına tapmıyor ve Hristiyan oluyor. Seçmiş olduğu din dolayısıyla Ayia Efemia 305 yılında işkence görüyor. İşkence görerek öldürülüyor ve Klisenin ismi bu yüzden Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi oluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.