Kadir Şeker: ‘’Yine Olsa Yine Yardım Ederdim’’

Kadir Şeker Kimdir?

Gördüğü darp olayına sessiz kalmayarak sevgilisi Ayşe Dırla’yı darp eden Özgür Duran’ı engellemek isterken Özgür Duran’ı kalbinden bıçaklayarak öldüren Kadir Şeker‘e, adam öldürme suçundan tahrik indirimiyle birlikte mahkeme kararı ile 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Kadir Şeker: ‘’Yine Olsa Yine Yardım Ederdim’’

Olay Nasıl Yaşandı?

Konya’da yaşanan olayda iddiaya göre, üniversiteye hazırlanan öğrenci Kadir Şeker, Şubat ayında merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta duyduğu tartışma ve kavga sesleri üzerine bir kadının darp edildiğini gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya giden genç, bu sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı. Kadir Şeker’i bir süre boyunca kovalayan ve darbeden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmış, göğsüne aldığı yara sebebiyle ambulans ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmıştır. Daha sonra burada Özgür Duran, hayatını kaybetmişti.

Türkiye’de kamuoyu ve hukukçuları ikiye bölen bu tartışmalı cinayet davasında sevgilisini darbeden Özgür Duran’ı engellemeye çalıştığı sırada çıkan arbedede Duran’ı kalbinden bıçaklayarak öldüren Kadir Şeker, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı. 2000 doğumlu olan Şeker, 2020’nin Şubat ayında tutuklanmıştı.

Kadir Şeker’in hapisten ne zaman çıkacağına ilişkin soruların yanıtı ise temyiz, indirim vs. olmaksızın mahkemenin son dakika kararıyla verdiği cezanın tamamını çekerse 2031 yılında hapisten çıkmış olacak.

Kadir Şeker, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı.

Davanın Ayrıntıları Nelerdir?

Konya’da kız arkadaşını darp ettiğini kişiyi engellemek isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Kadir Şeker, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Kadir Şeker, maktul Özgür Duran’ın yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Özgür Duran’ın Ailesi: ‘’Karşı Tarafın Savunması Tutarsızdır’’

Duruşmada iddia makamı, mütalaasını tekrarladı. Maktulün babası olan Cengiz Duran’ın avukatı Duygu Delibaş ise esasa ilişkin savunmasında, “Mütalaaya katılıyoruz ancak indirim oranının, eğer uygulanacaksa alt sınırdan verilmesini talep ediyoruz. Karşı tarafın, olayın bir kaza olduğuna ilişkin savunmaları tutarsızdır.” dedi. Duran ailesinin avukatı ise sanık Kadir Şeker’in en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner Duran, Kadir Şeker’in en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini belirterek, “Bundan 8 ay önce, biri gencecik toprağa gitti, biri gencecik cezaevine gitti diye üzülüyordum. Kadir Şeker’in ailesi bana bir başsağlığı bile dilemedi. Kaza olduğunu savunuyor ama oğlum yere düştüğünde yardım etseydi bir anne olarak bu kadar öfkeli olmazdım.” dedi.

Şeker, 2031 yılında hapisten çıkmış olacak.

Kadir Şeker’in Avukatı: ‘’Heyecan ve Panikle Yaşanmıştır’’

Kadir Şeker’in avukatı ve aynı zamanda Konya Barosu Başkanı olan Mustafa Aladağ, “Kadir, toplumsal, sosyolojik bir vakadır. Asla adam öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Olay anında maruz kaldıkları, tekme, yumruk, boğazının sıkılması neticesi, o anın heyecanı, korku ve paniğiyle hareket etmiştir.” Açıklamalarında bulundu.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Kadir Şeker, maktul Özgür Duran’ın yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Karardan Önce Kadir Şeker: ‘’Üzgünüm’’

Sanık Kadir Şeker savunmasında, yardıma ihtiyacı olan bir kadına yardım etmek için olay yerine gittiğini dile getirerek, “Kimseye zarar verme niyetim yoktu. Kadın iyi olduğunu söyledikten sonra oradan ayrılıyordum ki arkamdan saldırdı, yere düştük. Olay yerinden ayrılırken yaralandığının farkında değildim. Hayatını kaybetmesine çok üzüldüm.” ifadelerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kadir Şeker’e kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Heyet, Şeker’in cezasını haksız tahrik nedeniyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürdü.

‘’Şimdi Değil Ne Zaman Uygulayacağız?’’

Karar öncesi 10 yıl gibi bir ceza öngörüldüğünü belirten Mustafa Aladağ şunları söyledi: ‘’Meşru müdafaadan uzaklaşıldığı gibi haksız tahrikte tabiri yerindeyse orta uygulandı. Azami hatten mütalaa olmasına rağmen, bu da 12 yıl, iyi hal indirimiyle 10 yıl gibi bir ceza öngörülürken 15 yıl hapis, iyi hal indirimiyle 12 yıl 6 ay ile bağlandı Kadir Şeker’in davası. Hem sözle hem de yazılı beyanlarımızda şunu savurduk. Yeni ceza kanununda yer alan bir hüküm var. Meşru müdafaa sınırını, korku, panik, endişe ve heyecanla aşılması diye. Ben bunu soruyorum. Olayımızda şartların tamamı var. Şimdi değil ne zaman uygulayacağız? Ya da hangi şart eksik de biz bu maddeyi değerlendirmeye almadık? Bu noktada çekincelerimiz ve itirazlarımız var. Mahkeme kararını verdi. Biz de derhal gerekçeli kararla beraber istinaf mahkemesine taşıyacağız’’ dedi.

Heyet, Şeker’in cezasını haksız tahrik nedeniyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürdü.

Vatandaş, Kadir Şeker İçin Adalet İstiyor

Kadir Şeker’e yönelik vatandaşın yoğun bir desteğinin olduğunu belirten Mustafa Aladağ, “Bu davanın toplumsal boyutu var. Kamuoyunda Kadir’e yönelik müthiş bir destek var. Kamuoyunun beklentisi var. Vatandaş sadece Kadir’e adalet diyor. Bırakın husumeti hiç tanımadığı bir insana, bir kadın sesine yürüyen 20 yaşındaki bir delikanlıdan bahsediyoruz.Olaya bu çerçeveden bakmak gerekiyordu. Bu olayın ardından artık şunu söyleyebilir miyiz? Biz kadına şiddet olayını bu ülkede nasıl çözeceğiz. Ya da en aza nasıl indireceğiz. Kadir için bu eylem tamamen iyi niyetli olarak başladı. Yardım etme gayesiyle başladığı bu eylemde alınan cezanın ardından, Kadir ve benzeri delikanlılar, gençler veya vatandaşlarımız benzer hadiselerde hangi tavrı sergileyecek. Bu soruyu kendimize sormamız gerekiyor. Bu çerçevede değerlendirmekte fayda var.  Mütalaanın ardından en kötü senaryo en alt 12 yıl iyi halden 10 yıl. İstinaf ve Yargıtay da geçecek süre de değerlendirildiğinde, tutuksuz hüküm dediğimiz husus gerçekleşebilir mi? Bu ümit vardı. Ama takdir edilen cezanın ardından beklenti gerçekleşmedi.’’ açıklamalarında bulundu.

Duran ailesinin avukatı, sanık Kadir Şeker’in en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

‘’YİNE OLSA YİNE YARDIM EDERDİM DİYOR’’

Mustafa Aladağ: “Kadir şimdi olsa ne yaparsın? dediğimizde ‘’Yine yardım ederdim’’ diyor. Bu çok önemli bir cevap. Kadir’i tanımanız anlamında Kadir’in anlaşılması anlamında çok önemli bir cevap. Lütfen empati yapın. Kadir cani değil, Kadir katil değil. Israrla söylüyorum sizlerin de tanımasını isterdim. Umarım istinaf mahkemesinden bu savunmamız doğrultusunda en adil en doğru kararın verileceğinin ümidini taşıyorum. Var gücümüzle mücadele edeceğiz.’’ dedi.

Kadir Şeker’e ünlülerden de destek geldi.

Ünlülerden Destek Yağdı!

Kadir Şeker’in 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından sosyal medyada bu kararı kınayan birçok paylaşım yapıldı.

Şevval Sam: ‘’Kadir Şeker’e beraat vermek zorundasınız; aksi takdirde kızınız, kız kardeşiniz, anneniz, ablanız sokakta tacize, saldırıya uğrarsa, etrafında sadece onu izleyenler olacak. Kimse kılını kıpırdatmayacak. “Bir Allah’ın kulu yok muydu!” diye isyan edeceksiniz!#kadirsekericinberaat.’’

Kadir Şeker’e Şevval Sam’dan destek.

Gülben Ergen: “Yasaların koruyamadığı bir kadını korumak için mücadele veren yürekli kardeşim var ol sağol. Biz seni koruyamazsak vay halimize.”

Hande Yener: “Kadir Şeker Tutuksuz Yargılansın! #kadiricinadalet”

Zülfü Livaneli: “Kadir Şeker tanımadığı bir kadını, tanımadığı bir erkeğin elinden kurtarırken nasıl olur da taammüden cinayetle suçlanır. Gerçekten kahramandır.”

Danla Bilic: ‘’#KadirŞekerİçinBeraat #KadirSekeriSerbestBırakın #KadirŞeker’’

Gaye Su Akyol: ‘’ADALET İSTİYORUZ. Kadınları öldürenleri cezalandırın, katilleri durdurmaya çalışanları değil. Bunu da biz söylemeyelim artık ya #kadirsekericinadalet’’

Rahşan Gülşan: ‘’ Kadir Şeker kararı kadına şiddete karşı çıkanlara ne olacağının kararıdır. Hem çok acı hem de çok korkutucudur! Kadına kalkan ellerin, doğrultulan silahların, baltaların sırtının sıvazlanmasıdır!’’

Kadir Şeker’e Hazal Kaya’dan destek.

Hazal Kaya: Birçok takipçisinin tweetini rt yaptı: ‘’Kadir Şeker 20 yaşında bir öğrenciydi. Tek hayali tıp fakültesini kazanmaktı. 5 Şubat’ta Konya’da parkta darp edilen KADINI KURTARMAK İSTERKEN, kadına şiddet uygulayan adamın ölümüne sebep oldu, tutuklandı. Tecavüz failleri 12 gün yatıp çıkarken, Kadir cezaevinde. #KadiriBırakın’’

Ebru Polat: ‘’Bir hukukçu olarak kanunların ne dediğini elbet biliyorum, bu şekilde karar vermek zorunda olduğunuzu yoksa birçok koötü niyetin bu şekilde su istimal edileceğini de biliyorum.. ve yargı merciini çok iyi anlıyorum…. emsal olmaması gerek onu da çok iyi biliyorum… AMA AMA AMA Bu çocuğun tek sucu bir kadını korumak ve niyet o kadar belli ki… o şahısları tanımaz etmez, ortada bir plan yok bir şey yok… eğitimi için çabalayan hayalleri hedefleri olan biri ve ortada KASTİ DEĞİL , TAKSİRLE KASTI AŞAN BİR SUÇ (ÖLÜM) var… VE HUKUKTA COK İYİ BİLDİĞİM 2 ŞEY VAR; İYİ NİYET VE HAKİMİN TAKTİR YETKİSİ… Söyleyeceklerim bu kadar…’’

Merve Özbey: ‘’#KadirSekerİcinAdalet !’’

Şenay Düdek: ‘’Kadir Şeker, yargılandığı davada 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yorum sizlerin! Ha #umitcanuygunserbet! Amma; Adalet bu ise…’’

Kadir Şeker’e Gökhan Özoğuz’dan destek.

Mehmet Akbay: ‘’Bugün Kadir Şeker’in kasten adam öldürme suçundan hakkında 19 yıla kadar hapsi isteniyordu, duruşmadaki iyi halinden dolayı 12,5 yıl ceza aldı. Amacı sadece bir kadına yardım etmek olan Kadir, bu şekilde cezalandırılmak istenirken; karısını, kızını, kız arkadaşını acımasızca darp edenlerin, öldürenlerin birçoğu özgür! Aslında 19 yılla yargılanan Kadir Şeker değil, vicdanımız, merhamet ve iyi niyetimiz‼️ Hz. Ali’ye sordular: Devletin dini olur mu? Şöyle buyurdu: “Devletin dini adalettir, adaleti olmayan devlet dinsizdir.”

Seda Sayan: ‘’12,5 yıl hapis #kadirşeker bizi affet senin için hiç̧ bir şey yapamadık. Artık sokakta şiddete maruz kalan kadınların yardımına kim koşar, üzgünüz çok yazık oldu çok’’

Müge Anlı: “Genç kızları döven, onları fuhşa sürükleyen, öldükten sonra ailesini tehdit edenler dışarıda, bu çocuk 12 yıl hapis yatacak”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.