Bilinmeyen ve geçmişin tozlu sayfaları aslında hepimizin dikkatini çeken araştırılması en çok hoşumuza giden dünya neler olmuş neler yaşanmış hep bir merak halindeyiz.

Peki, bu yıl nasıl yeni bulgular ve buluntular yer alıyor arkeoloji dünyasına göz attığımızda neler olmuş ne gibi geçmiş farklılıkları çıkmış ortaya.

Firavun ‘un arkadaşının rengârenk mezarı, Bronz Çağı’nın Başkenti İran’daki esrarengiz duvar, kafası kesik iskeletler, Krallar Vadisi’nden yeni keşifler. Son yılların en önemli keşifleri olarak yenidünyalar sunuyor bize.

Kafası kesik iskeletler

İngiltere’de Great Whelnetham köyündeki Roma dönemine ait mezarlıkta kafaları vücutlarından ayrılmış iskeletler bulundu.

Suffolk’taki 4. yüzyıla ait olduğu bilinen mezarlardaki 52 iskeletin 17’sinde kafalar, bacakların yanına ya da arasına konulmuş durumda bulunmuş ve bunun nedeni için araştırmalar devam ediyor.

‘Firavun ‘un tek arkadaşının’ rengârenk mezarı

Mısır’da, renkli kabartmaları olan yazıtlarla süslenmiş mezar bulundu. ‘Firavun’un tek arkadaşı’ yazısının bulunduğu mezarın Khuwy adında kıdemli bir yetkiliye ait olduğuna inanılıyor. Bu yüzden de görkemli ve renkli bir mezar olduğu için önemli bir yöneticiye ait olduğu düşünülüyor.

Afrika dışındaki en eski Homo sapiens kalıntısı

Yunanistan’da bulunan 210 bin yıllık olduğu düşünülen kafatası parçaları Homo sapienslerin Afrika’dan Avrupa’ya tahmin edilenden çok daha önce geçtiğini gösterdi.Böylelikle tarihin her gün bize yanıltıcı sonuçlar çıkartacağı ve asla emin olmamız gerektiğini anlatıyor.

Krallar Vadisi’nde yeni keşifler

Krallar Vadisi’nde, yaklaşık 3000 yıl önce kraliyet ailesinin gömüldüğü yerde çok sayıda keşif yapıldı. Mısırlı arkeologlar o dönemde işçilerin mezarlar için malzeme ürettikleri bir atölye kompleksi buldu. Ayrıca bölgede çanak çömlek boyama, mobilya üretimi ve altın temizleme atölyeleri de ortaya çıkarıldı. Mumyalanmadan kalan keten, ip ve diğer malzemelerin bulunduğu bir oda da gün yüzüne çıkarıldı.

Bronz Çağı’nın Başkenti

İsrail’in Tel Aviv kentinin 30 kilometre kuzeyindeki En Esur kazı alanında 5000 yıllık bir antik kent keşfedildi. Bölgedeki en büyük Bronz Çağı kenti olan ve 65 hektarlık bir alana yayılan kent, dönemin Başkenti olarak adlandırılmaya başlandı.

44800cookie-checkKafası Kesik İskeletler Bulundu…!