Kalça Ve Basen Düşmanı: Plank! Etkili Plank Nasıl Yapılır

Dışarıdan bakıldığında oldukça basit görünen, ne var bunda dediğimiz o egzersiz plank! Vücudumuza birçok faydası olan plank’ı gelin tanıyalım.

Plank hareketi nedir?

Sadece 3 Dakika Dayansanız Yeter:

Aslında başlaması kolay, devam etmesi zor bir egzersizdir. Elinizde ağır bir poşet olduğunu düşünün. Diyelim ki bu poşeti 10 metre taşımanız gerekiyor. Öyle ya da böyle hepimiz bunu başarırız. Peki ya poşeti 100 metre taşırsanız ne olur? Kollar tepki olarak ağrımaya ve uyuşmaya başlar, mola verme ihtiyacı hissedersiniz. Plank egzersizinin olayı da tam olarak bu. Karın kaslarınız şiddetli şekilde kasılıyor ve kısa süre içinde ağrımaya başlıyor. Tabi ağrısı ne kadar çok olursa geri dönüşü de bir o kadar iyi oluyor.

Plank hangi kasları çalıştırır?

İşte En Etkili Olduğu Bölgeler:

Plank egzersizi ön bacak, üst kol ve göğüs kaslarını da çalıştırır. Fakat en etkili olduğu, bizim de kasılmayı en çok hissettiğimiz bölge karındır. Kas geliştirmenin yanında faydaları da saymakla bitmiyor:

  • Kalça ve basen bölgesini sıkılaştırarak daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.
  • Vücudumuzu esnetme konusunda oldukça etkilidir.
  • Düz bir karın sahibi olmak istiyorsanız düzenli yapmak şart!
  • Karın kaslarımız aynı zamanda vücudumuzun denge noktasıdır. Plank egzersizi denge kabiliyetimizi arttırır.
  • Duruş bozukluğunu engeller. Günlük hayatta dik durmadığımız için gelişen boyun ağrılarını giderir.
  • Hareketli bir egzersiz olmamasına rağmen, birden fazla kasın aynı anda çalışması kalbin hızını arttırır. Bu da daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olur.
  • Vücudunuz tamamen esner. Plank egzersizinden sonra gönül rahatlığıyla spora başlayabilirsiniz.
Plank Ne İşe Yarar?

Dünya Rekoru 8 Saat!

Normal bir insanın ilk denemede ortalama 1 dakika dayanabileceği bir harekettir plank. Rekor ise 62 yaşındaki bir erkekten geliyor. Rekor plank süresi tam olarak 8 saat 15 dakika ve 15 saniye. Rekor kıran George Hood ile yapılan röportajda ise ilk denemesinde sadece 5 dakika kalabildiğini söylüyor. Lütfen küçümsemeden önce evde hareketimizi bir kez olsun deneyelim!

George Hood Kimdir?

Doğrusu Böyle Yapılır:

İlk olarak düz bir zemine yüz üstü, şınav çeker gibi pozisyon alın. Daha sonra ayaklarınızı omuz hizanızda açmalısınız. Dirsekleriniz 90 derece açıklıkta ve yer ile temas halinde olmalı. Omurganız olabildiğince dik ve kalçanız biraz içerde olmalı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.