Kalp Sağlığına İyi Gelen 10 Besin !

Son güncelleme:

Sağlıklı bir yaşam sürmek için kalp sağlını korumak çok önemlidir. Kalp sağlığını etkileyen bir çok psikolojik ve fizyolojik faktör bulunmaktadır. Kalp sağlığını korumanın en etkili yolu ise sağlıklı beslenmeden geçmektedir.

İşte sizlere adeta kalp dostu olan 10 besin !

1.Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, brokoli, taze fasulye, yeşil biber, gibi yeşil yapraklı sebzelerin potasyum, lif, folat (folik asit), kalsiyum ve C vitamini açısından oldukça zengin olması ile tam bir kalp dostudur.

2.Kahve

Günde 2 bardak şekersiz ve kremasız kahve içerdiği biyoaktif bileşikler sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

3.Bitter çikolata

%70’i kakaodan olaşan bitter çikolata kalp sağlığını koruyan biyoaktif bileşikler içerir bu bileşenler de kan basıncını düşürmeye yarayarak kalp sağlığını korumaktadır.

4.Turunçgiller tropik meyveler

Turunçgiller c vitamini, beta karoten, folat ve lif açısından oldukça zengin olan turunçgiller  pıhtılaşmayı dengeleyerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir.

5.Domates

Potasyum açısından oldukça zengin olan domates kalp sağlığına iyi gelen bir diğer besindir.

6.Yeşilçay

Yüksek antioksidan kaynağı olan yeşilçay kalp sağlığına da fayda sağlamaktadır. Her gün 2 bardak yeşilçay tüketerek kalp hastalıklaı riskini azaltabilirsiniz.

7.Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisinde yer alan tekli doymamış yağ asitleri ile tam bir kalp dostudur. Zeytinyağı kan kolesterol düzeyini dengelerken kan şeker düzeyini de ayarlamaya yardımcı olur.

8.Avakado

Teki doymamış yağ asitlerinde oldukça zengin olan avakado kalp  sağlığınızı korurken kolestrolü de düzenler.

9.Kırmızı ve turuncu Sebzeler

Havuç, tatlı patates, kış kabağı, kırmızı biber gibi besinlerin zengin beta karoten, lif ve C vitamini içermesi açısından oldukça faydalıdır ve kalp sağlığını koruyarak dengede tutar.

10.Yağlı tohumlar

Fındık, ceviz, badem, kaju gibi yağlı kuruyemişler zengin lif içermesi nedeni ile kalp sağlığınızı korur. Bu kuruyemişleri tüketirken tuzsuz olmasına dikkat edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.