Karaciğer Düşmanı Siroz Hastalığı Nedir?

Son güncelleme:

Karaciğer,vücutta kendini yenileme özelliği olan tek organdır.Karaciğer her türlü maddeyi vücuttan arındırma görevi yapar.Karaciğerin görevini yapamaması veyahut zarar görmesi halinde siroz hastalığı ortaya çıkar.

Karaciğer,vücutta kendini yenileme özelliği olan tek organdır.Karaciğer her türlü maddeyi vücuttan arındırma görevi yapar.Karaciğerin görevini yapamaması veyahut zarar görmesi halinde siroz hastalığı ortaya çıkar.

Sirozu olan bir insanın karaciğeri

Siroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Siroz hastalığının belirtileri karaciğerin durumuna ve hastalığın boyutuna göre değişkenlik gösterir.Başlıca siroz belirtileri şunlardır:

  • İştah ve kilo kaybı
  • Halsizlik
  • Bulantı ve Kusma
  • Kanın pıhtılaşmaması
  • Şişlik ve ödem
  • Kansızlık
  • Kabızlık ve gaz sorunu
  • Vücutta morarmalar
  • Midede ağırlık hissi
  • Kaşıntı

Peki bu kadar belirti veren siroz hastalığı neden olur bir de ona bakalım.

Siroz Hastalığı Neden Ortaya Çıkar?

Sirozun en çok bilinen nedeni çok fazla alkol kullanımıdır.Alkolün vücudumuzda en çok zarar verdiği organımız karaciğerimizdir.Bunun dışında Hepatit B ve C de sirozun ortaya çıkma nedeni olabilir.Bazı kişilerin ise neden siroz hastalığına yakalandığının nedeni bulunamaz.Yani insanlarda nedeni bulunamayan siroz hastalığı da görülebilir.

Karaciğer yağlanması da siroza neden olan etkenlerden biridir çünkü yağ dolu bir karaciğer görevini yerine getiremez ve sonucunda siroz ortaya çıkabilir.

Ağır ilaçlar uzun süre kullanılırsa da kişide siroz hastalığı görülebilir.İlaçtan dolayı su ihtiyacı olan karaciğer yeterli suyu alamaz ve aynı şekilde görevini yerine getiremez.

Sirozu olan bir adam

Siroz Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Eğer siroz hastalığından şüpheleniyorsanız hekiminize şikayetlerinizi iletmeli ve öykünüzü anlatmalısınız.Doktorunuz size ne sıklıkla alkol kullandığınızı ve hepatit geçirip geçirmediğinizi soracaktır.Elle muayene ile karaciğer bölgesindeki sarılık,şişlik ve su toplama saptanabilir.Bunun dışında ultrason ve kan tahlilleri de siroz teşhisi koymaya yardımcı olur.

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğeri az hasar almış siroz hastalarında ilaç tedavisi ile hastalık yavaşlatılabilir.Bu durumda hasta gereksiz ve ağır ilaç kullanmamalı ve alkolden uzak durmalıdır.Sirozun ilerlediği hastalarda ise karaciğer nakli gerekebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.