Karakterlere Derinlerden Ruh Veren Etkileyici Oyuncu: Merve Dizdar

Salı günlerinin akşamında bütün işlerimizi ertelettiren müthiş dizi Masumlar Apartmanı‘nın Gülben‘i Merve Dizdar, eşsiz drama oyunculuğuyla bizi kendisine hayran bırakıyor. Masumlar Apartmanı, OGM Medya yapımı bir dram dizisi ve bu dizinin ilk bölümünü, bu yıl 15 Eylülde izledik. İzlemesi de okuması kadar keyifli olan bu dizi,  Gülseren Budayıcıoğlu’nun yazdığı Madalyonun İçi adlı romanın bir uyarlaması. Merve Dizdar, bu dizinin baş rollerini Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah ve Ezgi Mola ile paylaşıyor.

Masumlar Apartmanı, Salı akşamları TRT’de yayınlanıyor.

Dizinin gerçek bir hikayeden uyarlanıyor oluşu epey dikkat çekici, zira diziyi izlerken obsesifliğin sınırının nereye kadar zorlanabileceğini gördüğünüzde şaşırıyorsunuz. Dizi daha yayımlanmadan önce, oyuncular sosyal medyada epey tartışıldı. Dizinin büyük bir izleyici kitlesinin olmasında oyuncuların ustalığı epey fazla rol oynadı. Merve Dizdar da bu usta kadronun bir parçasıydı elbette.

Gülben ve Safiye karakterleri.

Dizi, hem temizliğe karşı obsesif hem de eşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle depresif bir annenin çocuklarda yarattığı etkilerini anlatıyor. Bu annenin dört çocuğu var ve bu çocuklardan her birinin farklı bir ruhsal hastalığı bulunuyor. Çocukların hepsi sevgisiz bir biçimde büyümüş, anne şefkatini hissedememişler. Özellikle Safiye, evin en büyük çocuğu da olduğu için annesine en yakın ve dolayısıyla daha sonra anneye en çok benzeyecek karakter olma özelliğini taşıyor. Safiye de annesi gibi titiz ve temizliğe obsesif, ayrıca içe dönük ve depresif özellikler taşıyan bir kadın. Safiye, sadece temizliğe karşı obsesif değil, etrafında uygun görmediği herhangi bir şeye karşı da iğreti duyuyor ve bunu her zaman dışa vuruyor. Kardeşlerine ve çevresine karşı yaydığı bu negatif enerji de hissettiği iğretiler yüzünden diyebiliriz aslında. Ayrıca Safiye karakteri, adeta annesinin yerine geçmiş ve sanki onun hayatını, kaderini yaşıyormuş gibi davranıyor. Ölen annesinin kıyafetlerine çok değer veriyor, o kıyafetlerden başka bir şey giymiyor. Kardeşlerine karşı da bir annelik görevi görüyor.

Gülben ve Nerman karakteri.

Başarılı oyuncu Merve Dizdar’ın canlandırdığı karakter Gülben ise, başlı başına karmaşık bir tipleme. Adeta bir tepki niteliğinde davranışlara sahip. O da annesi ve dolayısıyla ablası Safiye gibi temizliğe karşı obsesif görünse de aslında tüm yaptıklarını ablasının sözünden çıkmak istemediği için yapıyor. Gülben’in davranışlarından diğer çocukların problemli büyüme davranışlarını da görebiliriz aslında. Çocuk psikolojisinde, çocukların altına işemesi de annelerinin fazla titiz ve takıntılı davranışları sebebiyle oluştuğu bilinen bir durumdur. Gülben’de de bu durum bu şekilde dışarı vurmuş. Gülben’i büyüten kişi annesi değil ablası Safiye olduğu için, Safiye’nin aşırı titizliğine bir tepki olarak her gece altına işiyor olabilir diyebiliriz. Gülben, ablası gibi bir temizlik hastalığına sahip gibi görünüyorsa da aslında ablası yokken o kadar da dikkat ediyor gibi görünmüyor. Ablası Safiye tarafından evde konulan kuralların çoğunu, ablası görmeden ihlal ediyor.

Merve Dizdar, Masumlar Apartmanı dizisinde obsesif bir karakteri canlandırıyor.

Gülben’in kardeşi Han ise biraz şanslı bir çocuk gibi görünüyor zira daha küçük bir çocukken babası tarafından annesinden uzaklaştırılarak yetiştirtirme yurduna yerleştirilmiş. Ama onun davranışlarından da şanslı değil yine sorunlu bir çocuk olduğunu fark edebiliyoruz. Annesinin temizlik hastalığına karşı yine sanki bir tepki gibi, çöp toplama hastalığı var Han’ın. Çok zengin ve kariyer sahibi bu adam, işten her çıktığında çöp toplamaya gidiyor. Son olarak, en küçük kardeşleri Neriman ise, her baskı gördüğünde kendini tırmalayarak bu şekilde kendine zarar veriyor. Safiye, annesinin onu cezalandırdığı gibi bu iki kardeşini, Gülben ve Neriman’ı cezalandırıyor.

Masumlar Apartmanı’ndan son bölümünden bir sahne.

Merve Dizdar, bu dizide olduğu gibi bu güne kadar oynadığı bütün yapımlarda da büyük beğeni topladı. Bunda aldığı eğitim ve tiyatro kariyerinin yeri çok büyük. 25 Haziran 1986 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi Merve Dizdar. Daha sonra üniversite eğitimi için Çanakkale 18 Mart Üniversite’sine giderek burada Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Daha sonra İstanbul’a giderek buradaki Kadir Has Üniversitesi’nde, ileri oyunculuk programında yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine ilk olarak tiyatro ile adım atan Dizdar, içinde pek çok tiyatro grubunu barındırmış olan ve Çevre Tiyatrosu’nda sahnelenen ”Semaver Kumpanya” ile oyunculuğa başlamış oldu. Semaver Kumpanya, sahnelediği birçok oyun ile çeşitli ödüllere layık görüldü ve aynı zamanda eğitim merkezi olarak çalışırak Merve Dizdar’ın oyunculuğu için avantajlı bir deneyim oldu.

Elle Türkiye dergi çekimlerinden Merve Dizdar.

Merve Dizdar, tiyatrodaki başarılarına, oyunları çok beğenilen ”Craft Tiyatro” ile devam etti. Merve Dizdar, 2017’de Craft Tiyatro’sunun sahnelerinde rol aldığı ”Yutmak” adlı oyun ile iki ödüle layık görüldü. XVII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde  “Küçük Salon Kadın Oyuncusu” ve Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında düzenlenen ”21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde”, “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü aldı.

Merve Dizdar, XVII. Dileklerarası seyirci ödüllerinde.

Dizdar, tiyatro kariyerinde birçok oyunda rol aldı. Bu oyunlardan bazıları ise, Çok Yaşa Dünya, Bir Tutam Hayat, Titus Andronicus, Bir Kuşun Deliğine Kaç insan Sığar, Bir İnfazın Portresi, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler adlı müzikal oyun, Kuşlar ve Yutmak adlı oyunlar oldu.

Merve Dizdar, Afife Jale ödüllerinde.

Merve Dizdar, sinemada da tam zıt karakterler sergileyerek oyunculuğunun başarısını gözler önüne serdi. Bu filmlerden biri olan ”Eltilerin Savaşı” komedi türünde bir dizi. 2019 yapımı bu uzun metrajlı filmin yönetmen koltuğunda Onur Bilgetay oturuyor. Filmin senaryosu ise Gupse Özay’a ait. Merve Dizdar, baş rolü Gupse Özay ile paylaşıyor ve canlandırdığı karakter ile Gupse Özay’ın canlandırdığı ”Sultan” karakterinin eltisi olan ”Gizem” karakteri.

Merve Dizdar, Gupse Özay ile bir fotoğraf çekiminde.

Filmin ana konusu ise, Sultan ve Gizem’in aralarında yaşadıkları çekişmelerden oluşuyor. Eltiler, ilk tanıştıkları andan itibaren birbirlerine zıt oluyorlar ve bu zıtlaşma, giderek büyük bir hal alıyor. Bu çekişmeler sadece eltiler arasında değil, Sultan ve Gizem’in eşleri arasında da hararetli bir hal alıyor. Oyunculuk kadrosunda Merve Dizdar ve Gupse Özay haricinde, Ferit Aktuğ ve Uraz Kaygılaroğlu da var.

Eltilerin Savaşı filminden bir sahne.

Daha önceleri ise yardımcı karakter rolünde izlediğimiz Merve Dizdar’ı, yönetmenliğini Ali Bilgin’in yaptığı 2019 yapımı ”Bir Aşk İki Hayat” adlı filmde ”Sema Yaşar” rolünde; yönetmenliğini Caner Özyurtlu, senaryosunu Serkan Altuniğne’nin üstlendiği 2016 yılı ”Yok Artık” adlı sinema filminde ”Buket” rolünde, ”Mandıra Filozofu” adlı filmde ”Sekreter” rolünde ve ”Bir Ses Böler Geceyi” adlı filmde ise ”Gülizar” rolünde izledik.

Mandıra Filozofu’ndan bir kare.

Ayrıca Merve Dizdar’ı, Masumlar Apartmanı haricinde birçok televizyon dizisinde de izledik. Dizdar, 2012 yılında çok sevdiğimiz bir gençlik dizisi olan Kavak Yelleri‘nde ”Saliha” rolünde oynadı. Dizdar, ATV’de yayımlanan ve kısa sürmüş olan ”Doksanlar” dizisinde ”Selin” adlı karakteri de canlandırdı. Ayrıca Dizdar’ı yine dönemin çok izlenen gençlik dizisi ”Çılgın Dersane Üniversitede” adlı dizide ”Astrolog Özge” karakteri ile izledik. Dizdar daha sonra Kanal D’de yayımlanan ve komedi türünde olan ”Beş Kardeş” adlı Ay Yapım imzalı dizide, ”Fatma” rolünde oynadı. Dizdar, buradaki rollerinden sonra, ATV’de yayımlanan, üç sezonluk komedi dizisi ”Kertenkele” adlı yapımda ”İrem” rolü ile karşımıza çıktı. Daha sonra, dijital ortamda da izlediğimiz Merve Dizdar, Blu TV’nin ”7yüz” yada ”Büyük Günahlar” adındaki dizisinde ”Nihal” rolünü üstlendi. Dizdar’ı ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemini konu alan ”Vatanım Sensin” dizisinde ”Efsun” rolünde ve ”Mucize Doktor” adlı medikal drama konulu televizyon dizisinde ”Damla” rolü ile seyrettik.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.