Karantinanın olumsuz etkileri…

KARANTİNANIN RUHSAL ETKİLERİ:

Yapılan araştırmalara göre  insanları etkisine alan coronavirüs sebebiyle karantinada olduğumuz süreç içerisinde etkisini gösteren bulgulara bakmış olursak , en yaygın ruhsal yakınmalar ve hastalıklar, bazı duygu değişimlerinide etkileyerek karşımıza çıkar. Sosyal mesafeli hayatla beraber ruh sağlığını da etkilediği gibi en kısa zamanda bireysel ve toplumsal ruh sağlığı için destek almamız gerekir.

UYKU DÜZENİ :

Evden çıkamadığımız bugünler de sürekli yapılan işler yani okula gitmek, işe gitmek gibi eylemleri gerçekleştiremediğimiz için evde telefon ve bilgisayarda  çok vakit geçirdiğimiz için uyumamız gereken vakitlerde uyanık olup , uyanık olmamız gereken saatlerde uyuduğumuz için vücudumuzda bir çok olumsuz etkilerini görürüz. Uykusuzluk,halsizlik,baş ağrısı,agresiflik,panik atak mide bozuklukları gibi bir çok sağlık sorununu doğurabilir. İyi bir uyku herşeyden önce gelecektir.

FAZLA YİYECEK ÜRETME İSTEĞİ:

Depresif dönemlerde olduğumuz bu zorlu süreçte insanların çok daha fazla kilo aldıklarını onaylıyor. İnsanlar strese karşı daha fazla besin tüketmek istiyor. Stres hormonları denen Kortizol,Adrenalin ve Noradrenalin gibi hormanlar devreye giriyor. Bu hormanlar vücuda yaptığı etki kan şekerini yükseltir,kalp hızını artırır,damarlarda kasılma yol açar. Ayrıca insanlar üzüntülü bir olay yaşadıkları zaman kendini daha iyi hissetmek için çikolata,tatlı,fast food gibi ürünlere yönelimleri artıyor…

Evde olduğumuz süreçte, uyku düzenimize,beslenmemize,ruh sağlığımıza dikkat edelim…

 

Stres Yönetimi İçin Basit Tüyolar…