Kardeş Rekabeti Nasıl Önlenir?

Son güncelleme:

İkinci çocuk doğmadan önce pozitif bir ilişki kurun

İlk çocuğunuz doğmadan önce bir evcil hayvanınız varsa, muhtemelen evcil hayvanınızın bebeğe nasıl tepki vereceği konusunda endişelerinizi hatırlıyorsunuzdur. Hatta köpeğinizin veya kedinizin bebeğinize hazırlanmasına en iyi nasıl yardımcı olacağınızı Google’da araştırmış olabilirsiniz.

Ebeveynler, evcil hayvanlarının bile yeni bebekle iyi geçinmesini sağlamak için büyük önlemler alır ve ilişkilerine iyi bir başlangıç ​​yapmalarını kolaylaştırmak için önlemler alır, böylece aile uyumlu ve mutlu olabilir. Aynısı evdeki diğer çocuklar için de geçerli olmalıdır.

Kardeş rekabetini önlemenin yolları vardır.

Yeni bir kardeş yolda olduğunda, yeni bebeği sevmelerini ve kıskançlık kompleksi geliştirmemelerini dilemek ve ummaktan daha fazlasını yapmalıyız. Daha başlamadan konuyla ilgilenin. Çocuğunuzun, sürecin bir parçası olduğunu hissetmesi için yeni kardeşine hazırlanmasına yardımcı olabileceğiniz bazı pratik yollar vardır. Mevcut çocuğun yeni bebeği sıcak karşılamasını istiyorsanız önlemler almalı, onu anlamalısınız. Bu durumda bebeğin kendilerinin olduğunu hissedecek ve yakında evinize girecek olan yeni yaşamı korumaya ve önemsemeye çalışacak.

İşte ipuçları!

İşte bu pratik ipuçlarından bazıları:

Çocuğu fiziksel sürece dahil edin

İçinizdeki bebeği hissetmek için çocuğunuzun karnınıza dokunmasına izin verin. Ayrıca çocuğun bebeği ekranda görebileceği ultrasona gitmesine izin verin. Daha gerçekçi olur ve birlikte yaşadığınız bu deneyimde heyecan yaratabilirsiniz.

Kardeş kitapları alın

Bebekler ve yeni bir kardeş sahibi olmak konusunda kütüphaneye gidin veya çocuk kitapları satın alın. Bunlar, çocuğun annesinin neler yaşadığı hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabileceği gibi, doğduktan sonra evde yeni bir bebek sahibi olmanın nasıl bir şey olacağı hakkında bir açıklama da sağlayabilir.

Kardeş kitapları alarak hazırlık yapabilirsiniz.

İsim seçimine katılmalarına izin verin

Yeterince büyüklerse, önerilerini sorun, daralttığınız isimler hakkında konuşun ve bunları bir aile olarak tartışın. Bir çocuk için yeni erkek veya kız kardeşine isim verme sürecinin bir parçası olmak ne kadar güçlü bir şey! Yine, yolda yeni kardeşleriyle bir sahiplenme duygusu yaratmaya yardımcı olur.

Bebek için malzeme hazırlamaya onları da dahil edin

Çocuğun, yeni bebek için oyuncak ve kıyafet seçmenin bir parçası olmasına izin verin. Onları bu sürece ne kadar dahil ederseniz, bu bebeğin yeni hayatının bir parçası olduklarını o kadar çok hissedecek ve bebeğe karşı bir sahiplik veya sorumluluk hissedeceklerdir.

Çocuğunuzla duyguları hakkında konuşmalısınız.

Onlarla duyguları hakkında konuşun

Biraz endişe ve hatta kıskançlık hissetmek normaldir. Ebeveyn ilgisi değişiyor. Bebekler çok dikkat gerektirir. Bu yüzden onları mümkün olduğunca her şeye dahil etmek istiyorsunuz. Bu şekilde kendilerini dışlanmış ve ihmal edilmiş hissetmezler. Duyguları sağlıklı bir şekilde ifade edilmelidir, bu nedenle göz hizasında sohbet etmek ve hissettiklerini söylemelerine izin vermek çok önemlidir.

Bebek geldiğinde çocuğu bir yardımcı ve günlük aktivitelerin bir parçası yapın
Bu şekilde bebekten, anne ve babanın yaşadığı yeni deneyimlerden ayrılmamış olurlar. Elbette küçük çocuklar yardım etmeye çalışırken, onların “yardımları” bazen ebeveynler için daha fazla iş yaratabilir, ama sorun değil. Bebekle ve gün boyu bebeği çevreleyen aktiviteyle bağlantı kurmalarını kolaylaştıran iyi yardımcı tutum ve davranışları destekliyorsunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.