Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Kastamonu, ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan bir şehri. Bu şehir, Osmanlı döneminde de oldukça önemli bir şehirdi. Bu nedenle içerisinde Osmanlı mimarisini taşıyan yapılar bulunuyor. Karadeniz’in uzun kumsallarına sahip olan Kastamonu, geleneksel yemekleriyle de insanları çekmektedir. Kastamonu’da gezilecek yerleri sıraladık. Buraları görmeden Kastamonu’dan ayrılmamalısınız.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu’da gezilecek tarihi yerlerden biri olan Kastamonu Kalesi, şehirdeki en ikonik yapılardan bir tanesi. Şehrin tepesinden görülen ve muhteşem bir konumda yer alan Kastamonu Kalesi, günümüzde de tüm ihtişamı ile ayakta kalıyor. M.S. 12. yy’da Türklerin yaptığı akınlar sonrasında Kemnenoslar tarafından inşa ediliyor bu kale. Kastamonu Kalesi’ndeki dış surların tarihi ise 18. yy sonlarında ne yazık ki yok oluyor.

İnebolu Evleri

Kastamonu’da gezilecek turistik yerlerden biri olan İnebolu Evleri, genelde üç katlı olan ve bordo-beyaz renklerin hakim olduğu evler. Burada bulunan evlerin bahçelerinde erik, dut, fındık, elma ve ceviz gibi çok sayıda ağaç ulunuyor. Su kuyularının ve çardakların bulunduğu bu tatlı evler oldukça keyifli bir gezinti sunuyor ziyaretçilerine. Karadeniz’in sert iklim koşullarına dayanan bu evler arasında keyifli bir gezi turuna çıkabilirsiniz.

Çatak Kanyonu Seyir Terası

Kastamonu’da gezilecek doğal yerlerden bir tanesi olan Çatak Kanyonu Seyir Terası enfes manzarasıyla huzurlu zamanların garantisini veriyor. Yaklaşık olarak 450 metre yükseklikte olan ve cam terası olan bu yer 250 kişi kapasiteye sahip. Cam terastan bakıldığında görülen 7 km uzunlukta kanyon boşluğu unutulmaz bir doğayı yanı başınıza getiriyor. Kastamonu’nun kuşkusuz en ok ziyaret edilen yeri olan Çatak Kanyonu Seyir Terası, dürbünler sayesinde yabani hayvanları seyretme olanağı da sağlıyor. eğer Kastamonu’ya geldiyseniz Çatak Kanyonu Seyir Terası’na mutlaka gitmelisiniz.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Kastamonu şehrinin merkezinde olan  Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, 1870 yılında yapılıyor. Mir Liva Sadık paşa tarafından inşa edilen bu yapı sonradan etnografya müzesine dönüştürülüyor. Çeşitli koleksiyonların da bulunduğu  Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi’nde Kastamonu’ya dair el sanatları, urgancılık, kunduracılık, dokumacılık ve baskıcılık sanatları da anlatılıyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.