Katliam mı? Soykırım mı?

Dünya’nın kirlendiği anlardan birinin daha yıl dönemini yaşıyoruz. İşin galiba en kötü tarafı davaların devam etmesi hala bu olayın ne olduğuna karar verilememesi olarak düşünüp yitip giden canların kemiklerini sızlatıyoruz galiba.

Aslında bizim soydaşlarımızın yaşamış olduğu bir katliam veya soykırım ne demek isterseniz o.Azerbaycan’da ve dünyanın farklı ülkelerinde 1992 yılında yaşanan Hocalı Katliamının kurbanları anılıyor.İnsanlar yitip giden canları o günleri dünyaya unutturmamak için bir çok etkinlik ve anma töreni düzenleniyor.

Hocalı katliamı

Ermeni güçlerinin 1991’in sonlarına doğru ablukaya aldığı Dağlık Karabağ’ın Hocalı bölgesi, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 ailenin, toplam 7 bin kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini ele geçiren Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu. Bölgenin etrafındaki bütün köy ve yolları kapatan Ermeniler, kasabanın diğer illerle kara yolu ve hava yolu ile bağlantılarını kesti.25 Şubat 1992’den itibaren Hocalı’ya üç koldan saldıran Ermeniler, Sovyet Kızılordusunun 366’ıncı Motorize Alayı’nın bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu.Saldırıdan bir gün sonra ise “Hocalı Katliamı” vuku buldu.

Resmi verilere ve uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre, Ermeni güçlerinin Sovyet Rus ordusunun da desteğini alarak düzenlediği saldırıda, 613 Azeri katledildi. 500’e yakın sivil ağır yaralanırken bin 250’den fazla kişi de esir alındı.Aralarında 68 kadın ve 28 çocuğun da bulunduğu 150 esirden bir daha hiç haber alınamadı. Ermeni makamları da esirlerin akıbetiyle ilgili bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Ülkemiz tarafından katliam olarak kabul edilen bu durum kesinlikle insanlık ayıbı işkence acımasızlık olarak tarihte ki yerini almalı ve gerçek suçlular ülke kişi kurum ya da kuruluşlar cezasını çekmelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.