Deep Blue Club

Kemik Erimesini Önleyen 6 Altın Kural

Son güncelleme:

Genel olarak kadınlarda menopoz döneminden sonra daha çok görülmeye başlayan osteoporoz halk arasında ‘’kemik erimesi’’ olarak bilinmektedir. Kemik erimesinin gittikçe kendini ilerleten bir hastalık olduğu da bilinmektedir. Bu hastalığın önüne geçebilmek için farklı önlemlerin alınması gerekiyor. İşte kemik erimesini önleyen 6 altın kural:

1)Süt ve Süt Ürünlerinin Önemi

Kemik erimesinin önüne geçebilmek için yapılması gereken en önemli önlemlerden birisi de süt ürünlerinin düzenli bir şekilde tüketilmesidir. Kemik sağlığı açısından büyük öneme sahip olan süt ürünleri sayesinde osteoporozun önüne geçebilmek ve kemiklerin erimesini engellemek de mümkün hale geliyor.

2)Güneş Işığı

Güneş ışığı yoğun miktarda D vitamini içermektedir. D vitaminin de kemik sağlığı açısından büyük öneme sahip olduğu bilinir. Uzmanlar tarafından yapılan öneriler içerisinde D vitamini almak da kemik erimesinin önüne geçebilmek adına yapılması gerekenlerden birisidir.

3)Kalsiyum Bakımından Zengin Besinlerin Tüketilmesi

Kalsiyum direkt olarak kasların daha da güçlenmesine imkan tanımaktadır. Kalsiyum açısından yoğun olan karides ve istiridye gibi deniz ürünleri, haftada en az 2 kez tüketilmelidir.

4)Sigara ve Alkol Kullanımı

Her zaman olduğu gibi kemik erimesinde de en büyük düşman olan bu ikili yeniden karşımıza çıkıyor. Sigara ve alkol kullanımının fazla olması da kişilerde kemik erimesini arttıran durumlar olarak görülmektedir. Sigara ve alkol kullanan kişilerin çok daha büyük bir oranında kemik erimelerinin önüne geçilememekte.

5)Yumurta Sarısı

Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı yumurta, osteoporozda güçlü bir ilaç olarak görülmekte. Her sabah kahvaltısında da özellikle yumurta sarısının kemik erimesinin görüldüğü kişilerce tüketilmesi gerekliliği uzmanlar tarafından verilen öneriler arasında yer almaktadır.

6)Kafeinden Uzak Durun

Ülkemizde en çok tüketilen içecekler içerisinde yer alan çay ve kahve, kemik erimesinin de en büyük düşmanları içerisindedir. Özellikle bu iki içeceğin de kandaki demir oranını düşürmesinden dolayı, osteoporoz hastalığı olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmaması öneriliyor. Genel olarak bir şey içmeden yapamayan kişiler içinse yeşil çay önerilmekte. Ayrıca kayısı da demir yönünden zengin olduğu için her gün tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.