Kilo Almak İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Öncelikle kilo alamamanızın nedeninin bir hastalık durumu olup olmadığını öğrenebilmeniz için doktor kontrolünden geçmenizi öneririz. Eğer sağlıkla alakalı bir probleminiz yoksa muhtemelen kötü yeme alışkanlıklarınız, strese bağlı iştahsızlık gibi nedenler ile kilo kayıpları yaşanabilir. ‘Kilo alamıyorum, kilo almak istiyorum’ diyenlere özel bol kalorili besinler listesi şöyledir:

KIRMIZI ET

Kilo almak isteyen kişilere önerilen besinlerin başında gelen kırmızı et en iyi tercihler arasındadır. Kırmızı et protein ve demir içerdiği için kilo almak isteyenler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Kırmızı et yiyeceklere tavsiye: hazırladığınız eti kendi yağında pişirmeniz yararlı olacaktır. Bu şekilde daha sağlıklı kalori almış olacaksınız. Fakat dikkat edilmelidir ki, kırmızı et kolestrolü yüseltebilir.

YAĞLI SÜT

Yağsız süt D ve A vitamini bakımından eksik kalmıştır. Tüketeceğiniz yağlı süt ise hem kalori bakımından hem de vitamin açısından çok daha zengindir.

TROPİK MEYVELER

Tropikal meyveler kilo almanız açısından size yardımcı olabilecek besinlerdir. Mango, papaya, ananas gibi meyveler doğal şeker deposudur ve tüketildiğinde yüksek enerji verecektir.

AVOKADO

Hem sağlık açısından hem de kalori alma açısından değerli bir besindir. Yüksek oranda potasyum içerir; kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları önlemek için yeteri miktarda potasyum alınması gerekir. Bir avokadonun yarısı 140 kaloridir, aynı zamanda folik asit, B ve E vitamini içerir.

KURU YEMİŞ

Yağ ve lif bakımından çok zengin olan kuru yemişler kilo almak isteyenler için mükemmel atıştırmalıklardır. Birçok yiyecek tüketimine göre de oldukça kolaydır. Sadece bir avuç kuru yemiş bile sizin için yeterli enerjiyi depolayacaktır. Fındık, fıstık, badem vb. kuru yemişleri kavrulmamış ve tuzlanmamış olarak tüketmeniz önerilir.

BİTKİSEL YAĞLAR

Yemek ve salatalarda doğal yağların kullanılması önemlidir. Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı, fındık yağı gibi yağlar hem daha lezzetli hem de kalp sağlığınız için daha iyi olacaktır. Kalori olarak da kilo almak isteyen kişilere yardımcı olacaktır.

PATATES

Kilo vermek isteyen insanların ilk aşamada vazgeçtikleri şeylerden birisi karbonhidrattır, kilo almaya çalışanlar için ise karbonhidratlar önemlidir. Patatesler bu aşamada müthiş bir seçim olacaktır. Patates, yüksek miktarda protein ve C vitamini içerir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.