Kilo Vermenin 10 Yolu!

Son güncelleme:

Elbette, kilo vermenin yolları bulunmaktadır. Sizi aç ve mahrum bırakırken, hızla kilo vermeye çalışan pek çok modası geçmiş diyet vardır. Ama sadece onu geri kazanmak için kilo vermenin ne faydası var? Kiloları kalıcı olarak uzak tutmak için, yavaş kilo vermek en iyisidir. Ve birçok uzman bunu bir “diyet” uygulamadan yapabileceğinizi söylüyor. Bunun anahtarı, yaşam tarzınızda basit değişiklikler yapmaktır.

Bir kilo yağ yaklaşık 3.500 kaloriye denktir. Diyet ve egzersiz değişiklikleri yoluyla günde 500 kaloriye veda ederek, haftada yaklaşık yarım kilo verebilirsiniz. Yalnızca mevcut kilonuzu korumanız gerekiyorsa, çoğu yetişkinin her yıl aldığı fazladan 1-2 kilodan kaçınmak için günde 100 kalori vermek yeterlidir.

Hayatınızda sebzeye yer verin

Bir “diyet” uygulamadan kilo vermeye yardımcı olmak için bu basit, ağrısız stratejilerden birini veya birkaçını benimseyin:

Her gün kahvaltı yapın: Kilo vermiş birçok insanda ortak olan bir alışkanlık, her gün kahvaltı yapmaktır. The Pocket Idiot’s Guide to the New Food Pyramids’in yazarı Elizabeth Ward, “Pek çok insan kahvaltıyı atlamanın kalorileri azaltmanın harika bir yolu olduğunu düşünüyor, ancak genellikle gün boyunca daha fazla yemek yiyorlar.” diyor. Kahvaltı yapanlarda, kahvaltı öğününü atlayanlara göre daha düşük vücut kitle indeksi vardır ve okulda veya toplantı odasında daha iyi performans gösterir.

Her gün kahvaltı yapın ve öğün atlamayın


Mutfağı gece kapatın: Yemek yemeyi bırakacağınız bir zaman belirleyin, böylece televizyon seyrederken gece geç yemek yemeye veya akılsızca atıştırmaya teslim olmayacaksınız. “Akşam yemeğinden sonra tatlı bir şeyler istiyorsanız, bir fincan çay alın, bir parça sert şeker alın veya küçük bir kase hafif dondurma veya donmuş yoğurdun tadını çıkarın, ancak daha sonra herhangi bir şey yeme veya içme olasılığınızı azaltmak için dişlerinizi fırçalayın. “diyor Elaine Magee.

Geceleri mutfağa uğramayın

Sıvı kalorileri akıllıca seçin: Şekerli içecekler kalori üzerine yığılır, ancak katı yiyecekler gibi açlığı azaltmaz. Susuzluğunuzu su, soda, narenciye, yağsız veya az yağlı süt veya küçük porsiyonlarda %100 meyve suyu ile giderin. Öğünler arasında acıkırsanız sizi rahatlatması için bir bardak besleyici ve düşük kalorili sebze suyu deneyin. Hızla toplanan alkol kalorilerine dikkat edin. Çoğu gün bir veya iki kadeh şarap veya kokteyl içme eğilimindeyseniz, alkolü hafta sonları ile sınırlamak büyük bir kalori tasarrufu sağlayabilir.

Tükettiklerinizi gözden geçirin


Daha fazla ürün yiyin: Çok sayıda düşük kalorili, yüksek hacimli meyve ve sebze yemek, yağ ve kalorisi daha yüksek olan diğer yiyecekleri dışarıda bırakır. Eti tabağınızın ortasından çıkarın ve sebzelerin üzerine koyun. The Volumetrics Eating Plan’ın yazarı Barbara Rolls, öğle veya akşam yemeğine sebze salatası veya bir kase et suyu bazlı çorba ile başlamayı öneriyor. ABD hükümetinin 2005 Beslenme Yönergeleri, yetişkinlerin günde 7-13 bardak ürün almasını önermektedir.
Tahıl: Beyaz ekmek, kekler, kurabiyeler ve tuzlu krakerler gibi rafine tahıllar yerine tam tahılları kullanarak, çok ihtiyaç duyulan lifi eklersiniz ve daha hızlı doyarsınız, böylece makul bir porsiyon yemeniz daha olasıdır. Tam buğday ekmeği ve makarnaları, esmer pirinç, kepek gevreği, patlamış mısır ve tam çavdar krakerleri seçin.

Yiyecek tüketiminizi çeşitlendirin.


Ortamlarınızı kontrol edin: Kalorileri azaltmaya yardımcı olacak bir başka basit strateji, mutfağınızı çok sayıda sağlıklı seçenekle doldurmaktan doğru restoranları seçmeye kadar her şeyi kontrol etmektir. Bu, yiyebildiğin kadar yiyebileceğin restoranlardan uzak durarak günaha girmekten kaçınmak anlamına gelir. Daha fazla yemek için geri dönmeden önce en az 15 dakika bekleyin ve büyük bir bardak su için.
Parçaları ayırın: Hem restoranlarda hem de evde servis edilen porsiyonların çoğu ihtiyacınız olandan daha büyüktür. Her zamanki porsiyon boyutlarınızda bir şey elde etmek için ölçü kaplarını çıkarın ve onları ayırmaya çalışın.
Daha fazla adım atın: Kendinize bir adımsayar alın ve günde 10.000’e ulaşana kadar yavaş yavaş daha fazla adım ekleyin. Gün boyunca daha aktif olmak için elinizden geleni yapın. Telefonda konuşurken hızınızı sürdürün, köpeği fazladan yürüyüşe çıkarın ve televizyon reklamları sırasında yerinizde yürüyün. Bir pedometreye sahip olmak, sürekli bir motive edici ve hatırlatıcı görevi görür.

Sporu hayatınızda yer edinin.


Her öğün ve atıştırmada protein alın: Her öğüne ve atıştırmaya bir yağsız veya az yağlı protein kaynağı eklemek, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, böylece aşırı yemek yeme olasılığınız azalır. Az yağlı yoğurt, küçük porsiyon fındık, fıstık ezmesi, yumurta, fasulye veya yağsız etleri deneyin. Uzmanlar ayrıca kan şekeri seviyenizi sabit tutmak ve aşırı doymayı önlemek için küçük, sık sık öğünler ve atıştırmalıklar (her 3-4 saatte bir) yemenizi önerir.

Protein tüketimine önem verin.


Daha hafif alternatiflere geçin: Mümkün olduğunda, salata soslarının, mayonezin, süt ürünlerinin ve diğer ürünlerin az yağlı versiyonlarını kullanın. Beyaz patates yerine sade kavrulmuş tatlı patates yiyin; kahvenizde krema yerine yağsız süt kullanın; peyniri sandviçlerin üzerinde tutun; ve kremalı sosun üzerine yığmak yerine salatanızın üzerine biraz salata sosu kullanın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.