Kiraz İhracatı Nasıl Artırılır?

Tarımsal üretim açısından Türkiye bölgesinin önde gelen ülkelerinden biridir. Ancak üretimdeki bu fazlalığa rağmen kiraz ihracatı konusunda istenilen seviyelere ulaşıldığını söylemek mümkün değildir. Bunun temelinde kiraz ihracatı yapmak isteyen firmaların, pazarlamada yeni ve akıllı teknolojilerden yaralanmamasıdır. Dijital pazarlama yöntemleri ile yeni yeni tanışmaya başlayan Türkiye, kiraz ihracatının artırılması konusunda bu imkanlardan yararlanarak büyük bir ivme kazanma şansına sahiptir. Geçmiş dönemlerde oldukça etkili olan geleneksel pazarlama ve reklam yöntemleri günümüzde geçerliliğini kaybetmiş ve pek çok alanda olduğu gibi pazarlama alanında da söz dijital teknolojilere geçmiştir. Bu değişime ayak uydurmayı başaran firmalar, hem iç hem de dış pazarda paylarını artırabilmektedir.

 Kiraz İhracatı İçin SEO Kullanımı

 İlk ortaya çıkan dijital pazarlama uygulamalarından biri olan SEO günümüzde de en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemi olarak varlığını sürdürmektedir. İnsanlar internetten bir arama yapacakları zaman ya da internet üzerinden bir ürün sipariş etmeye karar verdikleri zaman genellikle ilk sıralarda yer alan firmaları tercih etmektedir. Bu yüzden de firmalar açısından internet sitelerinin ilk sıralarda yer alması büyük bir öneme sahiptir. Bunu olanaklı kılan şey ise SEO uygulamalarıdır. Doğru SEO uygulamaları sayesinde ihracat konusunda bilinen bir firma olmak ve kiraz ihracatını artırmak mümkündür.

 Kiraz İhracatında Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzün modern toplumlarında, sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanmayan insan neredeyse kalmamıştır. Bu platformların bu denli yoğun kullanılması, pazarlama açısından da büyük olanaklar barındırmaktadır. Sosyal medyayı etkin olarak kullanmayı başaran işletmeler, buradan rahatlıkla hedef kitlelerine ulaşarak istedikleri pazarlamayı yapabilmektedir. Sosyal medya hesap yöneticiliği profesyonel bir iş koludur. Bu yüzden de sosyal medyada varlık göstermek ve geniş hedef kitlelere ulaşmak isteyen firmalar bu konuda profesyonel bir dijital pazarlama ajansından destek almalıdır. Sosyal medyada hem hesapların kontrol edilmesi yoluyla ve hem de sosyal medya reklamları yolu ile varlık göstermek mümkündür.

Lokasyon Teknolojileri ile Kiraz İhracatını Artırma

 İşletmeler açısından lokasyon çok eski dönemlerden beri önemini koruyan bir kavramdır. Bir işletmenin nerede kurulacağı ya da bir ürünün hangi pazardan alınarak hangi pazarda satılacağı gibi sorular geçmiş dönemlerde de insanların üzerinde kafa yordukları konular arasında olmuştur. Ancak akıllı teknolojilerin meydana çıkmasıyla birlikte lokasyon da farklı bir boyut kazanmıştır. Kiraz ihracatının artırılması konusunda da lokasyonun gücünden yararlanmak mümkündür. İhracat yapılmak istenilen hedef pazarın daha iyi analiz edilmesini ve bu pazardaki talebin ölçülmesini olanaklı kılan, aynı zamanda yapılacak olan pazarlama işleminin hangi sınırları içerisinde kalması gerektiğinin belirlenmesinde yardımcı olan lokasyon teknolojilerinden yararlanmak suretiyle kiraz ihracatının artırılması mümkündür.

 Kiraz İhracatında Doğrudan Pazarlama Yöntemine Başvurulması

 Esasında geleneksel pazarlama alanının bir parçası olan doğrudan pazarlama, günümüzde akıllı teknolojiler ile entegre olmuş ve bu doğrultuda da dijital pazarlamanın gemisinde de kendisine yer bulmuştur. Geleneksel olarak mektup, posta, bülten gibi yöntemlerle yapılan doğrudan pazarlama işlemi, dijital çağda e posta ve SMS yöntemlerinden yararlanılarak yapılmaya başlanmıştır. Hedef kitle içerisinde bulunan bireylere tek tek ulaşılması ve ihtiyaçları doğrultusunda tek tek ürün sunulması mantığına dayanan doğrudan pazarlama yöntemi sayesinde kiraz ihracatı yapmak ve var olan ihracatın kapasitesini artırmak mümkündür. Doğrudan pazarlama için işletmelerin gereksinim duyduğu kullanıcı verileri ise Google tarafından sunulmaktadır. Her gün internet sitelerinde kullanıcıların aramalarını ve verilerini kayıt altına alan bu platform, işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda verilerin kullanılmasına izin vermektedir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.