Kız Kulesi’nin Geçmişte Karantina Hastanesi Olarak Kullanıldığı Ortaya Çıktı!

Türkiye’nin gözbebeklerinden biri olan Kız Kulesi’nin geçmişte hastane olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Tüm dünya ve Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadele ederken Kız Kulesi’nin geçmişteki salgınlardan olan ebola ve veba salgınlarında karantina hastanesi olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Kule; farklı zamanlarda radyo istasyonu, fener ve savunma amaçlı da kullanıldı.

İstanbul Boğazı’nın incilerinden Kız Kulesi, koronavirüs kısıtlamalarının olduğu bu günlerde köklü tarihi geçmişiyle ön plana çıkıyor

Kız Kulesi, 1830-1831’de kolera salgınının şehre yayılmaması için karantina hastanesine dönüştürüldü. Daha sonra 1836- 1837’de görülen ve 20-30 bin kişinin öldüğü veba salgını sırasında hastaların bir kısmı Kız Kulesi’nde kurulan hastanede tecrit edildi.

Kız Kulesi’nde tesis edilen bu hastanede uygulanan karantina ile salgının İstanbul’a yayılması önlenmiş oldu.

Öte yandan turist rehberi Ömer Kaptan da Kız Kulesi’nin tarihi hakkında, “Koronavirüs diyoruz ama tıp teknolojisinin gelişmediği dönemlerde daha zor salgınlar olmuş. 1830’larda kolera salgını çıkmış, hastalık yayılmasın diye Kız Kulesi’ni karantina hastanesine çevirmişler. Aradan 5-6 yıl geçmiş, 1836’da bu defa veba salgını sebebiyle 20-30 bin kişi hayatını kaybetmiş. O zaman da yine karantina merkezi olarak kullanılan yer Kız Kulesi olur. O yüzden Kız Kulesi’nin tarihinde bazen hapishane bazen karantina hastanesi gibi amaçlarla da kullanıldığını biliyoruz.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.