KKTC Başbakanı Tatar’dan Corona Virüs Açıklaması!

Son güncelleme:

Almanya’nın Balingen şehrinden pazar akşamı gelen 30 kişilik turist kafilesinden, 65 yaşındaki Alman turistte corona virüsü tespit edilmesiyle KKTC başbakanı Ersin Tatar, hükümetin corona virüsüne karşı aldığı önlemler ile ilgili açıklama yaptı.

KKTC’de ilk corona virüsü vakasının görülmesinin ardından KKTC Başbakanı Ersin Tatar corona virüsüne karşı alınan tedbirlerle ilgili açıklamada bulundu. Başbakan Ersin Tatar, panik yaratılmasına gerek olmadığını, gereken tedbirler zamanında alındığı sürece, alınan tedbirlerin Rum tarafından da desteklenmesiyle, insanların da bir süre için toplu etkinliklerde bulunmamasıyla konunun sükunet içerisinde ele alınacağını kaydetti.

Ayrıca alınacak olan tedbirlerin toplum tarafından da destek bulması gerekitiğini, vatandaşların duyarlı darvranmasını istediğini belirtti. Parti olarak b bir süreliğine toplu buluşma ve toplantıları ertelediklerini ve ciddiye tedbirler aldıklarını söyledi. Corona virüsünin br an önce çözüme ulaştıralacağına olan inancının tam olduğunu dile getiren Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımıcı Fuat Oktay ve Türkiye Sağlık Bakanı ile görüşerek ilaçlama konusunda tecrübeli bir ekip göndereceklerini ifade etti.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında koronavirüsle ilgili etkin mücadele bağlamında ürettiği kararları açıklayan Tatar, alınan kararları şu şekilde sıraladı;

  • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı tüm okullar, kreş ve üniversiteler dahil olmak üzere, 15 Mart 2020 Pazar gününe kadar tatil ilan edilmiştir. Bu tatil süresince, oluşturulan teknik ekiplerce tüm okul binaları ve öğrenci taşıma araçları dezenfekte edilecek.
  • Çocuk festivalleri, çocuk ve gençlik kampları ve tüm okul müsamere ve müsabakaları 15 Mart 2020 tarihine kadar yasaklanmıştır.
  • Güney Kıbrıs’tan, ülkemizde turistik gezi, ayin ve benzeri maksatlarla 10 kişiyi aşan otobüslerle gerçekleştirilecek toplu geçişler 15 Mart 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.
  • Koronavirüsü teşhisi konmuş bulunan turistlerin konaklamış oldukları otellerdeki karantina uygulaması devam etmektedir. Karantina, durumun seyrine göre, peyderpey kaldırılacaktır.
  • Sağlık Bakanlığı ve sivil savunma ekiplerince oluşturulan özel ekipler tüm gümrük geçiş noktalarını dezenfekte etme faaliyetine başlamıştır.
  • Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa ilçe sınırlarında bulunan tüm turistik ve ören yerlerini dezenfekte etme faaliyetine başlamıştır.
  • 1 Nisan tarihine kadar ülkemize yurtdışından yapılacak Almanya ve Fransa çıkışlı Charter Uçuşlar geçici olarak durdurulmuştur.

DENETİMLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI
Tüm sınır kapılarında (kara, deniz, hava), hijyen önlemleri ve denetimlerin en üst seviyeye çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, sınır kapılarının, hava ve deniz limanları ile kişilerin ulaştığı kalabalık alanlar dahil ilaçlandığı vurgulandı.
Açıklamada “Sağlık personeli sayısı arttırılmış, sınır kapıları ve havalimanlarında ateş ölçümleri ve sorgulama yapılmaktadır. Bakanlığımız düzenli olarak gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacaktır.” ifadelerine yer verildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.