Kolay Adımlarla Bir Medya Şirketi Nasıl Kurulur?

Son güncelleme:

Medya Şirketi Nedir?

Profesyonel editör ve yazarlarla içerik oluşturuyorsanız, periyodik olarak yayınlıyorsanız, medya işinde olduğunuzu gösterir. Gazete ve dergi sahipleri medya şirketleri kurarlar. İçerik üretirler, paketlerler ve dağıtırlar. Bazen bunu hem kâğıt hem de dijital formatlarda üretirler.

Bununla birlikte, medya endüstrisi film ve müzik prodüksiyonu, grafikler, sanat vb. (Her türlü medya içeriği) içerir. Sosyal medya da bu sektörün bir parçasıdır. Bu dijital topluluklar, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşmak için platformlardır. Bugün, insanların ilgisini çekmek için yayıncılarla rekabet ediyorlar.

Hedef kitlenizi ve işinizi tanımlayın.

Bir Medya Şirketi Ne Yapar?

Bir medya şirketi örneği olarak yayıncıların faaliyetlerine odaklanalım. Yayıncılar okuyuculara farklı bilgiler sağlar: son dakika haberleri, araştırmalar, incelemeler, vb. Bazı medyalar birçok konuyu kapsar (politika, iş dünyası, ekonomi, sağlık vb.). Diğerleri, yayınları için belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Ancak her medya şirketi influencer olmak ister.

Açıkçası, yayıncılar da içeriklerini çevrimiçi olarak yayınlıyorlar. Web siteleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmek için daha fazla fırsata sahipler. Metin ve fotoğrafların yanı sıra, medya şirketleri ses ve video içeriği oluşturur. Böylece, izleyicileriyle ek yollarla etkileşim kurmak için alternatif platformları (YouTube, SoundCloud vb.) kullanabilirler.

Değerli benzersiz içerik oluşturun.

E-Ticaret ve Online Medya Şirketleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-ticaret şirketi ile bir çevrimiçi medya şirketi arasındaki temel farklar şunlardır:

 • Hedef pazarın büyüklüğü
 • Web sitesi ziyaretçileriyle etkileşim kurma yöntemi
 • Karı neyin yönlendirdiği

Ticari olan, satış yapma umuduyla ziyaretçilere ürünler sunar. Çevrimiçi medyanın ana “ürünü” içeriktir. Böylece içerik ve okuyucular yayıncılar için değer yaratır. Bir medya web sitesi ne kadar çok yoğunluk çekerse, derecelendirmeleri o kadar yüksek olur. Popüler medya şirketleri, daha az bilinenlere göre reklam verenlerle çalışmak için daha fazla fırsata sahiptir. Böylece, daha fazla potansiyel gelir akışına sahipler.

Temel mesajınızı ve okuyuculara faydalarını belirleyin.

İlk Birkaç Adım Nelerdir?

Şimdi, bir medya şirketi kurmanın adımlarını ve onu nasıl tanıtacağımızı öğreneceğiz. Kendi içeriğinizle bağımsız bir medya şirketi kurmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarımızı takip edin.

SEO, SMM, misafir blog oluşturma, diğer çevrimiçi medya ile ortak çalışma ile ziyaretçi çekin.

Hedef Kitle

İlk adım, herhangi bir şirket için benzerdir. Belirli bir okuyucu grubunu hedeflemeniz gerekir. Bu size içerikle ilgili fikirler verecek ve bir web sitesi oluşturma konusunda size yön verecektir. Potansiyel okuyucuların sayısına bağlı olarak işletmenizin büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.

Örnek olarak, bir çevrimiçi spor dergisi kurmak istediğinizi varsayalım. Hedef grubunuzu (veya gruplarınızı) tanımlayın; yaş, cinsiyet, bölge, vb. Segmentleri belirli sporlarla (örneğin futbol, ​​basketbol, ​​yüzme, vb.) bağlayın. Artık web siteniz için trafik sınırlarını, işletmenizin geliştirme aşamalarını ve kullanıcılarla etkileşim kurmak için pazarlama kanallarını planlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını, neye ihtiyaç duyduklarını ve satın aldıklarını biliyorsunuz. Bu bilgilere dayanarak, reklam verenlerle çalışarak anında gelir akışları oluşturabilirsiniz.

E-posta pazarlaması, anlık bildirimler ve sosyal medyayı kullanarak hedef kitlenizle etkileşim kurun.

Faydalar ve Değer

Bir e-ticaret şirketi gibi, medya şirketinizin değerli özelliklerini belirlemeniz gerekir. Şirket imajınızı ve okuyucular için temel bir mesajı oluştururlar. Sizi rakiplerinizden ayıran nedir? Benzersiz kalın. Kullanıcılar web sitenizde hangi yeni bilgileri bulacak? Okuyucular için netleştirin. Şirketinizden alacakları faydaları gösterin.

Daha geniş bir kitleye ulaşmak için içeriğinizin ses / video versiyonlarını oluşturun ve diğer platformlarda yayınlayın.

Baskı Mı, Dijital Mi?

Bir basılı yayın için önemli işletme maliyetleri bir başlangıç ​​için çekici değildir. Bununla birlikte, sadece WordPress’i yükleyerek bir çevrimiçi medya şirketini kolayca başlatabilirsiniz.

Bazı tanınmış gazeteler bile masrafları azaltmak için basımı bıraktı. Ayrıca, önde gelen bazı basılı medya, baskıya koymadan önce web sitelerinde makaleler yayınlamaktadır.

Google reklamları görüntüleyerek web sitenizden ve YouTube kanalınızdan para kazanın.

Dijital Medyanın Avantajları:

 • Makalelerde yayınlandıktan sonra bile değişiklik yapmak kolaydır
 • Etkileşim
 • Abone verilerini toplama yeteneği
 • Herhangi bir bölgeden 7/24 erişim
 • Abone isteklerine hızlı yanıt verebilme
 • İçerik oluşturma ve kullanıcıları çekme

İçerik oluşturmak için kategorileri ve konuları tanımlayın. Seçiminizi konuların popülerliğine, arama isteklerine, trendlere ve / veya anahtar kelimelere dayandırın. İşinize (haberler, hikâyeler, blog makaleleri) bağlı olarak, yeni ziyaretçileri çekmek için bir pazarlama stratejisi planlayın ve sadık müşterilerle etkileşim kurun.

İşinizi kitle fonlamasıyla büyütün.

Web sitesi tanıtımı için şunları kullanabilirsiniz:

 • Arama motoru optimizasyonu
 • Aramada ücretli reklamlar
 • Konuk bloglama
 • Diğer medya ile ortaklık

Ancak asıl göreviniz, hedef kitleniz için yüksek kaliteli, benzersiz ve kullanışlı içerik oluşturmaktır.

Ödeme yapan üyelere web sitenizin belirli bölümlerinin kilidini açın.

Kar Elde Etmek

Yeni bir medya şirketi kurmak için hedefleriniz nelerdir? En popüler sebep gelir elde etmektir. Medya şirketleri için tek gelir kaynağı reklamlar değildir. Yayıncılar için alternatif gelir kaynakları nelerdir? Bir çevrimiçi medya şirketi ile nasıl para kazanılacağı konusunda sizin için bazı fikirler topladık.

Google AdSense. Bu hizmetle, reklamları görüntülemek için web sitenize bir programlama kodu eklersiniz. Gelirinizin miktarı web sitenizin trafiğine bağlıdır. Tıklama Başına Maliyet (TBM), çeşitli sektörler için farklılık gösterir. Genellikle, oran tıklama başına birkaç sent ile 1-2 ABD doları arasında değişir. Ortalama olarak, reklamlara yapılan tıklama sayısı web sitesi trafiğinin %1’inden azdır. Web sitesi istatistiklerinizi (Google Analytics’te “Aylık Sayfa Görüntüleme”) kullanarak yaklaşık gelirinizi hesaplayın.

Üçüncü taraf reklam platformlarına bağlanın.

Üçüncü taraf reklam platformları. Google Ads’e çok benzer şekilde, üçüncü taraf platformlar reklam verenleri web sitesi sahiplerine bağlar. Ancak, daha fazla gelir potansiyeli elde edersiniz. Örneğin ZEDO, yayıncılara web sitelerinde görüntülenmeleri için zengin reklam biçimleri ve videolar sağlar. Şirketin hedefleme ve raporlama araçları vardır. Hazır tanıtım metni içeriğine sahip reklam sunucularını bile bulabilirsiniz.

Kitle fonlaması. Sadık bir abone tabanı topladıysanız, onlardan işinizi büyütmelerine yardımcı olmalarını isteyin. Kesinlikle, şirketinize çok güveniliyorsa işe yarayacaktır. Örneğin, belki ekonomi hakkında yazıyorsunuz ama bir politika köşesi başlatmak için birini işe almak istiyorsunuz. Kitle fonlaması, daha fazla yatırım için temel bir miktar para toplamanıza yardımcı olabilir.

Satış ortaklığı programları aracılığıyla ürünleri tanıtın / satın ve şirketiniz için komisyon geliri oluşturun.

Ücretli içerik. Abonelerinize bir ücret karşılığında özellikle değerli içeriğe erişim sunun. Üyelik, çevrimiçi medya arasında oldukça popülerdir. Ziyaretçileri katılmaya teşvik etmek için, bir satın alma ile bonuslar sunun (editörlere çağrı, danışma).

Youtube kanalı. Youtube’da yayınlanabilmesi için içeriğinizin video versiyonlarını oluşturun. YouTube kanalınızdan reklamlarla para kazanın.

Sponsorluk için içeriğinizle ilgilenen şirketleri arayın.

Ortak programı. Birçok şirket, ürünlerinin satış ortaklığı ağları aracılığıyla satış ortaklığı programlarına sahiptir. Katılmak ve para kazanmak için web sitenizde ürünler hakkında hikâyeler yayınlamanız ve bir bağlı kuruluş bağlantısı eklemeniz gerekir. Bu programların üyeleri, satın alma işlemleri yönlendirme bağlantıları üzerinden yapıldığında komisyon alır.

Sektöründe hâlihazırda etkisi olan bir şirket için bir başka seçenek de sponsor bulmaktır. Sponsorlar medya şirketine gelir sağlar ve onların ortağı olurlar.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir kitleyi çektiğinizde ve onları meşgul ettiğinizde, çevrimiçi medya şirketiniz gelir elde etmek için daha fazla fırsata sahip olacaktır.

Bir medya projesini başarıyla başlatmak ve geliştirmek için bazı araçlar vardır.

İş İçin Araçlar

Bir medya projesini başarıyla başlatmak ve geliştirmek için bazı araçlara bakalım.

CMS (yani WordPress). Bir medya web sitesi oluşturun. Ücretsiz şablonlarını kullanın veya kendi özel web sitesi yapınızı oluşturun.

Sosyal medya: Facebook, Twitter, Instagram. Mümkün olan her türlü sosyal platform ile hedef kitlenize ulaşın. Trafik oluşturmak için kullanıcıları sosyal medyadan web sitenize yönlendirin.

Video: YouTube, Vimeo. Video içeriğinizi barındırmak ve bunlardan para kazanmak için YouTube’u kullanın. Canlı yayın veya reklamsız videolar yayınlamak için Vimeo’yu kullanın.

Yeni bir medya şirketi kurmak için hedefleriniz nelerdir? En popüler sebep gelir elde etmektir.

Fotoğraflar: Imgur, Flickr, ImageShack. Sunucunuzdaki disk alanından tasarruf etmek için fotoğraflarınızı harici olarak depolayın.

E-posta: Aweber, MailChimp. E-posta pazarlama sistemleri, abonelerle kişisel olarak etkileşim kurmanıza, teklifler hakkında onları bilgilendirmenize ve yanıtlarını izlemenize yardımcı olacaktır.

Push bildirimleri: Gravitec.net. Push platformları, web sitenize geri dönüş trafiği oluşturmanın harika bir yoludur. Otomasyon araçları, aboneleri son dakika haberleri, yeni makaleler vb. hakkında bilgilendirmeyi kolaylaştırır.

Medya şirketleri için tek gelir kaynağı reklamlar değildir.

Ürün Odaklı Olun

Bu yeni nesil başarılı medya şirketleri, kısmen güçlü ürün ve teknoloji ekipleri tarafından yönetiliyor ve böylece medya ve teknoloji hibritleri haline geliyor. Veri toplama için yenilikçi sistemler ve tamamen benzersiz ürünler icat ederek sektöre yeni bir yol açıyorlar ve bu, medya şirketlerinin sadece birbirleriyle değil, teknoloji devleriyle savaştığı mevcut dünyada başarı için kritik öneme sahip.

Bir e-ticaret şirketi gibi, medya şirketinizin değerli özelliklerini belirlemeniz gerekir.

Yıllar boyunca, medya şirketleri, bu özellik için bir dizi teknoloji hizmet şirketi ve girişim kullanarak ürün geliştirmelerini dış kaynak olarak kullandılar. Bu “ortakların” her biri, her bir dolardan birkaç kuruş alır ve sayfayı yavaşlatan kod ekler. Temelde, kullanıcı deneyimini azaltırken geliri de ellerinden alırlar. Ancak, bu en kötüsü değil. Bu “dış kaynaklı ürün geliştirme” stratejisi yeterince uzun süre uygulanırsa, medya şirketlerinin teknoloji departmanları, diğer herkesin hizmetleri ve evcil hayvan projeleri için basitçe evleri temizleyen “hizmet kuruluşlarına” körelirler. Bu olursa ölürsünüz. Ve üzücü gerçek şu ki, çoğu medya şirketi bu durumdadır. Gerçekte ürün odaklı olan kaç medya şirketi var?

Şirket imajınız, okuyucular için temel bir mesajı oluştururlar.

Medya şirketlerindeki bu tutumu, zeki mühendislerin medya şirketleri için çalışmayı nadiren düşünmelerinin nedenidir ve bu, durdurmamız gereken bir eğilimdir. Bazı kuruluşlar aslında bu eğilimi tersine çeviriyor. Yeni medya / teknoloji hibritlerinin yükselişiyle birlikte, ürün geliştirmede yeniden canlanma görüyoruz. Medya alanı artık sadece makalelerden ibaret değil, site içi ve dışı tüm deneyimle ilgili. Bu, diğer medya şirketleriyle paylaşmadığınız tescilli analitik, tarayıcılar ve diğer teknoloji avantajları geliştirmekle ilgilidir (çünkü bir teknoloji servis sağlayıcısından yalnızca bir hizmet kiralamazsınız).

Okuyucular için imajınızı netleştirin ve şirketinizden alacakları faydaları gösterin.

Özet

Gelir sağlayan bağımsız, saygın bir medya şirketi kurmak için yapmanız gerekenler:

 • Hedef kitlenizi ve işinizi tanımlayın.
 • Değerli benzersiz içerik oluşturun.
 • Temel mesajınızı ve okuyuculara faydalarını belirleyin.
 • SEO, SMM, misafir blog oluşturma, diğer çevrimiçi medya ile ortak çalışma ile ziyaretçi çekin.
 • E-posta pazarlaması, anlık bildirimler ve sosyal medyayı kullanarak hedef kitlenizle etkileşim kurun.
 • Daha geniş bir kitleye ulaşmak için içeriğinizin ses / video versiyonlarını oluşturun ve diğer platformlarda yayınlayın.
 • Google reklamları görüntüleyerek web sitenizden ve YouTube kanalınızdan para kazanın.
 • Üçüncü taraf reklam platformlarına bağlanın (ekstra bir seçenek olarak).
 • İşinizi kitle fonlamasıyla büyütün.
 • Ödeme yapan üyelere web sitenizin belirli bölümlerinin kilidini açın.
 • Satış ortaklığı programları aracılığıyla ürünleri tanıtın / satın ve şirketiniz için komisyon geliri oluşturun.
 • Sponsorluk için içeriğinizle ilgilenen şirketleri arayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.