Deep Blue Club

Korkutan Haber: Yeni Bir Deprem Mi Geliyor?

Son güncelleme:

Geçtiğimiz günlerde Elazığ depremi ülkeyi korkutan olaylardan birisi olmuştu. Öncesinde de Manisa’da olan deprem büyük bir deprem olur mu, sorusunu ortaya çıkarmıştı. 2020 yılında ülkede büyük bir deprem olacağı haberi deprem uzmanı olan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından açıklanmıştı. Ercan’ın açıklamalarına göre ülkemizde yeniden 4 farklı deprem daha meydana gelecek.

Ercan son yaptığı açıklamaya göre özellikle Göller Yöresi, Fethiye, Çameli, Denizli bölümlerinde yeniden büyük bir deprem olacağını belirtti. Denizli ile Sisam arasında büyük bir depremin daha meydana gelebileceğini de sözlerine ekledi. Son depremlerden sonra fay hatlarındaki yoğun enerjinin açığa çıkmasına bağlı olarak bu bölümlerde daha büyük bir depremle karşılaşılabileceğini söyledi. Özellikle de yeniden olabilecek büyük bir depremin yaklaşık olarak 6 ya da 7 büyüklüğünde olabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Elazığ’da olan son depremde ülkenin depreme karşı önlem almamasından dolayı bu kadar çok hasarın ortaya çıktığını da söyleyen Prof. Dr. Ercan, yeniden bir deprem olursa aynı sorunla karşılaşılmaması ve evlerin daha dayanıklı bir şekilde yapılması gerekliliğinin de büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Ülkemizin fay hatları üzerinde yer almasından dolayı büyük depremlerin de kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Farklı şekillerde tedbirlerin alınmasıyla en azından can güvenliği sağlanabilecektir. Bunun için de yapılması gereken ilk işin binaların daha sağlam bir yapı ile inşa edilmesi.

Son olarak Prof. Dr. Ercan Balıkesir’de de büyük bir depremin olabileceğini, depremin bu bölge üzerine yavaş yavaş yaklaştığını ve bu alana enerji birikmesi olduğunu belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.