Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Son güncelleme:

Korona virüs vakalarındaki artışın önlenemeyen boyutlara ulaşması okulların seyrini tekrar değiştirdi. Yüz yüze eğitime geçen okullar 16 Kasım Pazartesi’den itibaren başlayan tatilin ardından 23 Kasım Pazartesi günü okula dönmeyecekler. MEB’in açıklamasında tüm eğitim kurumlarının 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitimle devam edileceği söylendi.

Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Peki eğitimde yaşanan bu sık değişiklikler öğrencilerin okul hayatını nasıl etkiliyor? Evden aktif öğrenme sağlanabiliyor mu? Öğrenciler sorumlu oldukları derslerle ilgili neler yapabiliyorlar?

Herkes bir şekilde eksik kalıyor ve şikayetçi oldukları noktalar var. Yapılan sınavların adaletsiz olduğunu ve sınavların ödev üzerinden yapılması gerektiğini savunanlar var. yani sınavsız uzaktan eğitimin herkes için daha adaletli olduğu görüşündeler. 2020 yılında bile alt yapı yetersizliğinden dolayı büyük şehirlerde internet erişimi sağlanamayan evler var. Ödevlerin belli bir zaman verilerek, interneti bile olmayan öğrencilerin zor durumda kalmalarına neden oluyor.

Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Kırsal bölgelerde veya alım gücü düşük ailelerde tableti, bilgisayarı, akıllı telefonu olmayan birçok aile var. Bu ailelerdeki çocuklar göremedikleri derslerden sorumlu olmak zorunda kalıyorlar. Televizyondan takip edilen derslerde karışık ders programı yüzünden birden fazla çocuk olan ailelerde çocuklardan birisi dersi dinleyebiliyorken maalesef birisi dinleyemiyor.

Kırsal kesimde çalışan öğretmenler derse katılım oranlarının çok düşük olduğunu ve büyük şehirlerdeki yüksek katılım oranına rağmen her sınıfta mutlaka derse katılamayan bir öğrencinin olduğunu söylüyorlar. Bu durum öğrenciler kadar öğretmenleri de zor durumda bırakıyor. Öğretmenlerin öğrencileri derse katılımını sağladıktan sonra derste aktif tutma, dikkatlerini çekme gibi yükümlülükleri var. Bu durum iki taraf içinde zor bir süreç olarak ilerliyor.

Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Yaşanan bu olaylar çocukların psikolojik durumlarını, eğitim hayatlarını nasıl etkiliyor?

Çocukların okula gidemediğinde sadece eğitim hayatları olumsuz olarak etkilenmiyor maalesef çocuklar psikolojik olarak da etkileniyor. Özellikle çevrelerinde virüs nedeniyle hayatını kaybetmiş bir yakınları varsa çok fazla kaygı duyabilirler. Evde uzun süre bilgisayar başında durmak odaklanmayı zorlaştırırken duydukları kaygılar derslerde başarısızlıklarının artmasına neden olabiliyor.

Okul Sosyal Bir Öğrenme Ortamıdır

Okulu çocukların sadece dersleri dinleyip oyun oynadığı yer olarak düşünmek çok yanlış olur. Okul sadece akademik olarak çocukları geliştirmez. Çocukların ailelerinden ayrıldıkları ilk ortam okuldur. Tanıştıkları ve değer verdikleri ilk kişi çoğunlukla öğretmenleridir. İlk sosyalleştikleri ortam okuldur. Okulda arkadaşlarıyla vakit geçirmek sohbet etmek, oyun oynamak, paylaşmak çocukları hayata hazırlar. Sosyal olarak gelişmelerini sağlar. Çocuklar sadece öğretmenlerinden bir şeyler öğrenmez. Akran eğitimi kavramı okulda ortaya çıkar. Çocuklar arkadaşlarıyla paylaştıklarından çok şey öğrenir. Virüs döneminde maalesef çocukların hepsi evde kalmak zorunda. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek için çok kısıtlı zamanları var. Aralarındaki etkileşim çok kısıtlı. Bu durum daha uzun sürerse çocuklarımızın psikolojik olarak yıpranmalarına neden olacağı düşünülmektedir.

Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Uzaktan Eğitimde Odaklanma Problemi

Öğrencilerin tüm gün evde olması var olan enerjilerini atamaması derslerinde odaklanma problemleri yaşamalarına neden oluyor. Getirilen kısıtlamalardan sonra çocukların dışarıya çıkma süreside azaldı. Çocukların evde uyaran eksikliği yaşaması var olan enerjilerini atamaması bilgisayar başında oturup ders dinlemelerine engel olabiliyor. Öğretmenlerin dersi anlatırken bilgisayar başında çocuklara fazla bir şey verememeleri uyaran eksikliğine sebep oluyor ve öğrenciler dersi dinlemek istemiyor. Çocukların uzun süre bilgisayar başında durması bu isteksizliği tetikliyor.

Korona Virüsün Öğrencilerin Okul Hayatına Olumsuz Etkileri

Yukarıda bahsettiğimiz başlıklar dahil olmak üzere Covid-19’un çocukların okul hayatına birçok olumsuz etkisi vardır. Çocuklar sosyal yaşamdan uzak kalırlar, uzaktan eğitimde odaklanma problemi yaşarlar. Öğrenciler okuldan uzak kaldıkları bu dönemde kaynak yetersizliği yaşayabilirler. Öğretmenlerinden aldıkları kaynaklar, okul kütüphanelerinden aldıkları kaynakların yetersizliğini evde yaşayabilirler.

Veliler Öğrenciler İçin Neler Yapabilir?

Bu süreçte en çok iş velilere düşmektedir. Çocuklarına derslerinde her zamankinden fazla destek olmalılar. Eksik kaldıkları alanlarda velilerin çocuklarının eksiklerini tamamlaması çok önemli. Bunları yaparken çocukları zorlamadan ve çocukları heveslendirerek yapmaları gerekiyor. Odaklanma problemi yaşayan bir çocuğa zorlamayla destek olmak çocuğu daha kötü etkileyecektir.  Bu zorlukların yaşanmasını engellemek için sizinle 4 öneri paylaşmak istiyorum.

Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfedin

Çocuklarınızın yeteneklerini keşfedin. Çocukların sevdikleri aktiviteleri eve taşımak veya çocukların evde yeni aktiviteler denemesini sağlamak çocukların enerjilerini başka yöne vererek derslere daha kolay odaklanmasını sağlar. Örnek verecek olursak çocuğunuz resim yapmayı seviyorsa ona bir tuval alarak farklı türde resim denemeleri yapmasını sağlayabilirsiniz.

Çamur

 Çamurla oynamayı sevmeyen çocuk yoktur. Toprak bizim kötü enerjimizi alıp götürür. Bunu dışarıda yapamıyorsak, internette çok uygun fiyata kil satılmakta. Çocuklarla birlikte eğlenceli şekiller yapmak sizin bile hoşunuza gidecektir. Ayrıca evdeki malzemelerle oyun hamuru, kağıt hamuru yapıp farklı heykeller yapabilirisiniz.

Yemek Yapmak

Çoğu aile çocuklarının mutfakta yemek yapmasını etraf kirleneceği için istemez. Ancak yemek yapmak çocuklar için deney yapmak gibidir. Birbirinden farklı malzemeleri karıştırıp onun başka bir hale geçmesi çocuklar için büyüleyici olabilir. Fen deneyleri için mutfak çok güzel bir alandır. Suyun kaynamasını, buzun erimesini gözlemlemek, ısının malzemeler üzerindeki etkisi çocukların çok hoşuna gidecektir. Tabi ki en sonunda çocuğun yaptığı yemeği yerken başarma duygusunu da yaşaması en güzeli.

Çocuklarda Kaygı

Çocuğunuzun derslerden geri kaldığını düşünüyorsanız derslerine odaklanamıyorsa bunun bir başka sebebi virüs nedeniyle kaygı duyuyor olması olabilir. Yakın çevresinde hastalığı yaşayan veya hastalık nedeniyle hayatını kaybeden bir yakını varsa çocukta kaydı durumu çok doğaldır. Ailenin burada her şeyi açık bir şekilde çocuğa aktarması gerekiyor. Çocuğu geçiştirmeden kafasındaki tüm soru işaretlerine cevap vermek çocuğu biraz da olsa rahatlatır. Hastalığa neyin sebep olduğu, eğer hasta olursa neler olacağı, iyileşmesi veya hastalıktan korunması için neler yapabileceği konusunda çocuğu bilinçlendirmek kaygı durumunu azaltacaktır.

Öğretmenler Öğrenciler İçin Neler Yapabilir?

Öğretmenlerin bu süreçte şikayetçi oldukları konu çocukların yetersizlikler nedeniyle canlı derslere katılamaması. Bu yüzden öğretmenler canlı derslerde konuyu ayrıntılı işlemek yerine çocukları kendilerinin araştırıp öğrenebilmesi için ip uçları vermesi derse aktif katılım sağlayamayan öğrenciler için de faydalı olabilir. Deney yapmak öğrenciler için her zaman ilginçtir. Derslerin konusuyla alakalı olan deneylerin çocuklara verilmesi evdeki malzemelerle deney yapmak çocuklara keyif verecektir. Deney yaptıkları anları fotoğraflamak, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla paylaşmak çocuklar için dersi daha eğlenceli hale getirilebilir. Canlı ders saatlerini uzun tutmamak dersi daha verimli hale getirecektir.

Korona Virüs Döneminde Okul Hayatının Öğrencilere Etkileri

Korona virüs okul hayatını sadece olumsuz olarak mı etkiler?

Korona virüsün okul hayatına olumsuz etkileri, olumlu etkilerine bakılacak olursa daha fazladır. Peki hiç mi olumlu etkisi yoktur?  Bu yönden hiç düşündük mü?

Birçok öğrenci okuluna devam ederken diğer ilgilendiği alanlarda da kendini geliştirmeye devam edebiliyor. Okula gidip gelirken harcadığımız zaman, beklediğimiz ders aralarını düşünürsek okul hayatı günümüzün yarısını alıp götürüyor. Buda derslerden başka bir şeye zaman ayıramamamıza sebep oluyor. Evde canlı derslerimizi dinleyip daha sonrasında kendi sevdiğimiz aktivitelerle ilgilenebiliriz. Bu süreçte uzaktan eğitim sayesinde hem çalışıp hem okuyan birçok öğrencide var.

Korona virüs öğrencilerin hayatını hiç beklemediğimiz şekilde değiştirdi kimileri için olumlu yönde kimileri için olumsuz yönde. Umarım ilerleyen süreçte tüm bu etkiler herkes için olumlu yönde evrilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.