Deep Blue Club

Korona Virüsü Nedeni İle Türkiye-İran Sınırı Kapatıldı!

Son güncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle İran’la olan sınır kapılarının geçici olarak kapatıldığını söyledi. Ayrıca, Azerbaycan’a bağlı Nahcıvan Özerk Bölgesi ile olan sınır kapısı da kapatıldı.

Dünya üzerinde İran Çin’in ardından korona virüsü nedeniyle enfazla can kaybının yaşandığı ülke oldu. İran’da şu ana kadar 43 koronavirüs vakası tespit edilirken, sekiz kişi de bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Irak ve Pakistan’da İran’la olan sınırlarını kapattı.

SINIRLARIMIZI KAPATMA KARARI ALDIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlediği basın toplantısında korona virsüne karşı alınan önlemleri açıkladı. Koca; “Bakanlığımız bünyesinde görev yapan bilim kurulumuzun önerisiyle tavsiye kararları kapsamında sınır hareketinin azaltılması noktasında ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran’daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık” dedi.

Türkiye ile İran arasındaki Ağrı’daki Gürbulak, Van’daki Kapıköy ve Hakkari’deki Esendere sınır kapıları kapatıldı.
Türkiye ayrıca, Azerbaycan’a bağlı Nahcıvan Özerk Bölgesi ile arasındaki Iğdır’da bulunan Dilucu Sınır Kapısı’nı da kapatma kararı aldı.

Bakan Koca, “Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran’dan ülkemize yapılacak kara ve demiryolu geçişleri bugün saat 17.00 itibarıyla geçici olarak durduruldu. Tüm uluslararası uçuşlar ise saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Yani İran’dan Türkiye’ye gelişler durdurulmuş oldu. Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor olacak” dedi.

İran’dan Türkiye’ye giriş yapan tüm yolcular tek tek kontrol ediliyor. Belirtilerin görülmesi halinde yolcular gözlem altına alınarak muayene ediliyor.  Koca, soğuk algınlığı tespit edilen kişilere de önlem uygulandığını söyledi. Ayrıca Bakan Koca, “Bu çerçevede dün ve önceki gün 8 İran vatandaşının bu anlamda hastalık bulgularının olması sebebiyle ülkemize giriş verilmediğini söylemek istiyorum. Van Devlet Hastanesinde soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı, onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı, yani koronavirüs hastası değiller” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.