Koronavirüs Belirtileri Neler? İshal Koronavirüs Belirtisi Mi?

Son güncelleme:

Koronavirüs son zamanlarda hayatımızı derinden etkiledi. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs, ekonomik ve sosyal hayatta olumsuz etkiler ortaya çıkardı. Virüs ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve tüm dünyaya hızla yayıldı. Bunun sonucunda insanlar sokağa çıkma yasağı gibi sonuçlar dolayısıyla insanlardan uzaklaşmak zorunda kaldı. Koronavirüs yüzünden çok sayıda can kaybı yaşandı. Virüsten korunmak için dikkatli yaşamak ve korunma yöntemlerini iyi uygulamak gerekiyor. Hızlı ve kolay şekilde yayılan virüsün yoğun belirtilerini yaşıyorsanız kısa zamanda test yaptırabilir ve virüs kapıp kapmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

ishal korona belirtisi mi?

Peki ishal korona belirtisi mi? Koronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüsün ilk belirtileri neler? Tat kaybı korona belirtisi mi? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri zaman olarak insandan insana değişiklik gösterebiliyor. Bağışıklığı yüksek olan insanlar virüs kapsa da belirtilerini yaşayamıyor ya da daha hafif yaşıyor. Ancak koronavirüsün yaygın olan, seyrek rastlanan ve ciddi semptomlar olarak belirlenen semptomları bulunuyor. Bu semptomları ağır bir şekilde yaşıyorsanız test yaptırabilirsiniz.

Koronavirüsün en yaygın semptomları

Koronavirüsün en yaygın semptomları, kuru öksürük ateş ve yorgunluk oluyor. Çoğu kişide görülen bu semptomlar yoğun bir halsizliği de beraberinde getiriyor.

Seyrek olarak görülen semptomlar

Seyrek olarak görülen semptomlar ise ağrı ve sızı problemleri, ishal, konjunktivit, baş ağrısı ve tat,koku kaybı şeklinde. Bu semptomlar kuru öksürük, ateş ve yorgunluk durumlarına göre daha seyrek olan belirtiler.

Koronavirüste Ciddi semptomlar

Ciddi semptomlar ise solunum güçlüğü yaşamak, nefes darlığı yaşamak, göğüste yaşanan baskı durumu ve konuşma, hareket kaybı olarak görülüyor. Bu durumlar mevcut ise önlem alarak en yakın hastaneye başvurmanız önerilmektedir.

Koronavirüs kaptığımı nasıl anlarım?

Eğer belirtiler mevcutsa ancak hafif bir şekilde ilerliyorsa bu durumda evde tedavi sürecini geçirmek mümkündür. Virüs dolayısıyla enfekte olan kişiler 5-6 gün içerisinde belirtileri yaşamaya başlıyor. Ancak bu süreç bazı kişilerde 14 güne kadar uzayabiliyor. Bu yüzden her an tedbirli olmalı ve maske takmadan dışarı çıkmamalısınız. Kapalı alanlarda mümkün olduğunca az durmalı ve olabildiğince kendinizi izole etmelisiniz. Kronik hastalığı olanlar için koronavirüs ağır ve öldürücü bir etken haline gelebiliyor. Bu yüzden son derece tedbirli olmakta fayda vardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.