Koronavirüs Döneminde Yapılan Sosyal Yardımlar

 Yerel Yönetimler (Belediyeler)  Koronavirüs döneminde temel sosyal yardımlarda bulunmuşlardır. Bu yardımlar şunlardır:

Koronavirüs sebebiyle mağdur olan vatandaşlar için yerel yönetimler çeşitli yardım paketleri hazırlamışlardır. Belediyelerin vatandaşlar için oluşturduğu yardım örnekleri şu şekildedir:

 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi: “Birlikte başaracağız” sloganıyla başlayan yardım kampanyasından toplanan paralar ihtiyaç sahibi kesime, yaşlı vatandaşlara, sağlık çalışanlarına ve hastalara dağıtılması planlandı. Toplu taşıma araçlarına maskesiz binmek yasaklanınca tüm duraklarda maske dağıtımına başlandı. Sağlık çalışanlarına ulaşım ve park hizmetleri ücretsiz hale getirildi ve 30 bin öğrenciye 3200 TL burs verileceği duyuruldu. Ayrıca karantina sürecinde halka psikolojik destek sağlanması için de bir destek hattı kuruldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, ‘Getir’ ile yaptığı iş birliğiyle her hafta 50 bin adrese yardım kolileri dağıtılacağını açıkladı. Bu kampanyaya başvurmak için 112, 155 ve 156 çağrı merkezlerini aramak gerekmektedir. Vatandaş beyanını doğru kabul edilerek yapılan yardımlar daha sonra vatandaş beyanın yeterli görülmemesi üzerine belediyenin evlerde tespit yapması kararı alınmıştır. ‘Askıda Fatura’ dayanışması ile İSKİ ve İGDAŞ faturalarını ödeyemeyenler için belediyenin yardım kampanyası devam etmektedir. Sosyal yardım formu, belediyenin internet sitesi üzerinden ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulabilmektedir.
 2. Ankara Büyükşehir Belediyesi: Ankara Büyükşehir Belediyesi, internet sitesi üzerinden dayanışma platformu kurmuştur. Sosyal dayanışma bağışı ve koli bağışı sekmeleri bulunmaktadır. Ayrıca ihtiyaç sahipleri için talep formu sitede yer almaktadır. Belediyenin yardımı hane bazlı verilecek olup, hanede yaşayan bir kişiye verilmektedir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinden başvurular incelenmektedir.

Covid-19 ile mücadele kapsamında Ankara’da;

 • Özel halk otobüslerinin ruhsat kiraları 2 ay süreyle ertelendi.
 • 12 yaşından küçük çocuğu olan çalışanlara izin verildi.
 • Sokak hayvanlarına mama dağıtımı arttırıldı.
 • Koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarına Metro, ANKARAY ve Ego otobüsleri ücretsiz hale getirildi. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına özel, saat başı servis yapacak ücretsiz otobüsler de tahsis edildi.
 • Belediyede çalışan personel sayısı yarı yarıya indirildi ve personel bir hafta arayla dönüşümlü çalışmaya başladı.
 • Mansur Yavaş’ın yaptığı çağrıyla maddi durumu iyi olan vatandaşlar, ihtiyaç sahibi vatandaşların bakkallardaki veresiye borçlarını silmeye başladı.
 1. İzmir Büyükşehir Belediyesi: İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark hollerini lojistik merkezine dönüştürdü ve yardıma ihtiyacı olanlar için çalışma başlattı.
  Belediye, sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım ve otopark desteği sağladı. Toplu taşıma araçlarına naylon şoför kabinleri yapıldı, personel için de koruyucu başlık üretildi. Psikolojik destek hattı kurularak hizmete açıldı.
 2. Konya Büyükşehir Belediyesi: Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, koronavirüsle mücadele kapsamında, su fiyatlarında indirim yapılacağını, bu süreçte işsiz kalanlardan 2 ay su faturası alınmayacağını, evsizlerin de otellere yerleştirileceğini belirtmiştir. Dükkânını kapanan esnaftan evinde kullandığı suyun ücreti alınmamıştır. İş yeri kapandığı için işsiz kalan, özellikle gündelik yevmiye ile geçimini sağlayan vatandaşlara sosyal destek sağlanmıştır. Covid-19 salgın dönemi içerisinde su kesintisi yapılmayarak,  suyu kesik olan abonelerin suyunun açılacağı kararlaştırılmıştır.
 3. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, koronavirüs salgını sebebiyle geçimini sağlayamayan vatandaşlara 50 bin adet gıda, 15 bin adet hijyen paketi desteğinde bulunacaklarını belirtmiştir. Salgınının önlenmesi ve yayılmasının durdurulması için yürütülen çalışmalarda sağlık personellerine lojistik destek sağlanması amacıyla 16 personel ve 10 araç tahsis edilmiştir. Ayrıca, Kocaeli Büyükşehir Belediye’sinden sosyal yardım alan vatandaşlardan süresi dolanlar koronavirüs tedbirleri sebebiyle yeni bir sosyal incelemeye gerek kalmaksızın yardımlarını almaya devam edebileceklerdir. Yardım başvuruları belediyenin internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

 

Selin Hiçyılmaz

Anadolu Üniversitesi mezunu bir sosyoloğum. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkilerinde yüksek lisans yapmaktayım. Yazmak ve okumak hayatımın bir parçası :)