Koronavirüs Kaç Gün İçinde Belirti Gösteriyor?

Son güncelleme:

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılı Aralık ayının başında görülüp kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Coronavirüs (COVID-19), bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs. Koronavirüs vücudumuza girdikten sonra hemen etki göstermiyor. Belirli bir süre sonra etkisini göstermeye başlayabilir.

korona kaç günde belirti verir?

Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, kuluçka veya diğer adıyla inkübasyon dönemi dediğimiz zaman dilimi vardır. Peki korona kaç günde belirti verir? Koronavirüs kuluçka dönemi ne demek? Korona kuluçka dönemi ne kadar sürüyor? Koronavirüs kuluçka dönemi ne kadar sürüyor? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Koronavirüs Kuluçka Dönemi ne demek?

Koronavirüs kuluçka dönemi ne demek?

Koronavirüs vucudumuza girdiği andan itibaren başlayıp ilk belirtileri görmeye başlayana kadar geçen zamana kuluçka dönemi veya diğer adıyla inkübasyon dönemi diyoruz. Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü ilk görülen belirtilerdir. Belirtiler, vakaların %90’ında yüksek ateş, %80’inde yorgunluk ve kuru öksürük ve %40’ında nefes darlığı şeklinde kendini göstermektedir.

Korona kuluçka dönemi ne kadar sürüyor?

Uzmanlar koronavirüste özellikle bulguların ortaya çıkmadığı ilk 48 saatin en fazla bulaştırıcılık yaptığı dönem olduğunu söylüyorlar. Koronavirüs kişiden kişiye, hasta bir kişi tarafından öksürme, hapşırma veya solunum esnasında havaya atılan küçük damlacıklar yoluyla bulaşıyor ve hiçbir belirtinin görülmediği bu dönemde insanlar dışarı çıkıp çevresindeki insalara virüsü kolaylıkla bulaştırabiliyor. Bu yüzden uzmanlar belirti göstermeksizin de dikkatli olmamızı ve özellikle maske takmamızı tavsiye ediyorlar.

Koronavirüs Kuluçka Dönemi ne kadar sürer?

Korona kaç günde ortaya çıkar?

Koronavirüs belirtilerinin ortaya çıkışı kişinin bağışıklık sistemi ve yaşı ve diğer biyolojik etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Koronavirüs konusunda en saygın kaynak olan Dünya Sağlık Örgütü(WHO), Koronavirüs için kuluçka süresini 2 ila 14 gün arası bir süre olarak açıklamıştır. Yani virüs vücuda girdikten sonra en erken 2 gün, en geç 14 içinde etkisini gösterir ve vücutta belirtiler ortaya çıkar. Bu yüzden Türkiye ve tüm dünyada izolasyon süresi 14 gün olarak belirlenmiştir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda en yaygın görülen kuluçka süresinin 5-6 gün olduğu saptanmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.