Koronavirüs Kan Gruplarını Farklı Etkiliyor! Bilim Insanları En Çok Etkilenen Grubu Tespit Etti

Dünya genelinde koronavirüse (Kovid-19) yakalanan kişi sayısı 7 milyonu geçerken can kaybı da 400 bini aşmış durumda. Hastalığın tedavisi ve aşısı için tüm ülkeler araştırmalarına devam ederken, koronavirüs’ün karakteristiği üzerine araştırmalarda sürüyor.

Euronews’in haberine göre, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 120’den fazla araştırmacının yürüttüğü bir çalışma kan grubunun Kovid-19 hastalığına yakalanma ihtimalini etkileyebileceğini ortaya koydu.

A GRUBU YÜZDE 45 DAHA RİSKLİ

MedRvix sitesinde yayınlanan fakat henüz hakem incelemesinden geçmeyen makaleye göre İspanya ve İtalya’dan 1610 hasta ve 2205 kişilik kontrol grubu ile çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışma doğrultusunda A pozitif kan grubuna sahip hastaların solunum yolu rahatsızlığı yaşama ihtimalinin yüzde 45 daha fazla olduğu öne sürülürken ayrıca ve 0 grubu hastaların ise yüzde 35 daha az riski olduğu tespit edildi.

Kan grubunun SARS hastalığında da yakalanma oranına tespit yapıldığı bilinirken aynı durum koronavirüs için tekrardan araştırıldı. Bu araştırma doğrultusunda ilk klinik raporların da Kovid-19’da böyle bir durum olduğuna işaret ettiğini belirten araştırmacıları kendi sonuçlarının da bu tahminlere paralellik arz ettiğini vurguladı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bu gözlemlerin Kovid-19 hastalığının patolojisi ile ilgili hipotetik bulgular olduğunu vurgulayan Oslo Üniversite Hastanesi’nden Tom Karlsen ve birçok araştırmacıdan oluşan ekibin bunun üzerine giderek genetik çalışmalar yaptığını ve bu durumu araştırdıklarını belirtti.

Koronavirüs Kan Gruplarını Farklı Etkiliyor! Bilim Insanları En Çok Etkilenen Grubu Tespit Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.