Koronavirüs Kendini Nasıl Belli Ediyor?

Son güncelleme:

Koronavirüs tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkiledi. Virüs dolayısıyla insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Sokağa çıkma yasakları bazı ülkelerde uygulandı ve bazı ülkeler sınırlarını kapattı. Bu durum hayatı etkilediği kadar ekonomiyi de olumsuz bir şekilde etkiledi..

geniz akıntısı korona belirtisi mi?

Koronavirüs etkisinde kalan çok sayıda insan hayatını kaybetti. Bu durumda insanların yoğun tedbir almasında en büyük etken. Yaşı büyük olanlar ve kronik hastalığı olanlar için virüs son derece ağır sağlık problemlerine neden olabiliyor. Hal böyle olunca hem onları korumak hem de kendimizi korumak adına son derece tedbirli olmalı, hijyen kurallarına dikkat etmeli ve maske takmadan dışarı çıkmamalıyız. Bir diğer tedbir de kapalı alanlarda uzun süre bulunmamak olacaktır.

Peki geniz akıntısı korona belirtisi mi? Halsizlik korona belirtisi mi? Koronavirüs belirtileri nelerdir? Koronavirüs kendini nasıl gösteriyor? Koronavirüs kaç gün içerisinde belirti gösterir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Halsizlik korona belirtisi mi?

Koronavirüs etkisinde olduğunuzu anlamak için vücudunuz bazı belirtiler ortaya çıkaracaktır. Bu belirtiler görüldüğünde koronavirüs etkisinde olma ihtimaliniz mevcut olacaktır. Eğer belirtiler ağır bir şekilde kendini göstermeye başlamışsa yapmanız gereken iyi şekilde önlem almak ve en yakın hastaneye başvurmaktır. Hastaneye gittiğiniz zaman size koronavirüs testi yapılır. Koronavirüs testi burundan ve ağızdan alınan örnekler ile yapılıyor. Bu örneklerin incelenmesi sonucunda pozitif ya da negatif olduğunuz sağlık bakanlığının nabız hizmeti üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz. Şuanki şartlarda test sonuçları 1-3 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüsün en yaygın belirtileri şunlardır;

Eğer kuru öksürük varsa, ateşiniz yükselmişse ve yorgunluk durumunuz mevcutsa koronavirüs olabilirsiniz. Bu belirtiler yaygın olarak görülen belirtilerdir.

Seyrek olarak görülen belirtiler ise şunlardır;

Koronavirüs kaç gün içerisinde belirti gösterir?

Ağrı ve sızı hissetmek, ishal olmak, konjunktivit, baş ağrısı, tat ve koku kaybı gibi durumlar da seyrek görülen koronavirüs belirtileridir. Eğer ciltte dökülme oluyorsa ve el,ayak parmaklarında renk değişimi bulunuyorsa bu da pozitif olduğunuz anlamına gelebilir.

Koronavirüsün ciddi semptomları ise şunlardır;

Koronavirüsün ciddi semptomları

Solunum güçlüğü yaşamak, nefes darlığı yaşamak, göğüs ağrısı yaşamak ve göğüste baskı gibi ciddi problemleriniz varsa iyi önlem alarak hastaneye başvurmalısınnız.

Belirtileri hafif bir şekilde ilerleyen kişiler tedavi sürecini evde geçirebilirler.

Koronavirüs belirtileri kendini 5-6 gün içerisinde gösteriyor. Ancak bu durum 14 güne kadar uzayabiliyor. Bunun için iyi tedbir almalı, bu şekilde kendinizi ve çevrenizi virüsten korumalısınız. Hijyen kurallarına fikkat etmeli ve make kullanmadan dışarı çıkmamalısınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.