Koronavirüs Nedeni İle Bu Şehirlerde Sigara Yasaklandı!

Koronavirüs salgını nedeni ile insanların kendi meskeni hariç her yerde maske takma zorunluluğu bulunmakta. Fakat gerek dışarıda otururken gerek yürürken insanların sigara içmeleri durumunda maskelerini çıkarmak zorunda olmalarından dolayı diğer kişileri etkileyebilmeleri, salgını bulaşıcı hale getirebilmeleri göz önünde bulundurularak bu konuda bazı şehirlerden yasaklar geldi. İşte yasağı duyuran şehirler:

ORDU

Ordu İl Hıfzısssıha Kurulu tarafından Altınordu ilçe merkezindeki kalabalık alanlarda koronavirüs salgının yayılımının önlenmesi için maskelerin düzgün biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla pandemi dönemi boyunca sigara içmenin yasaklandığı bildirildi. 

KASTAMONU

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun toplandığı ve salgına karşı yeni kararlar alındığı duyuruldu. Kastamonu Valiliği tarafından kamusal alanlarda sigara içilmesi yasaklanırken, ayrıca HES kodu olmadan kamu alanlarına gidecek vatandaşların girişleri de yasaklandı.

ÇANKIRI

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, 65 yaş üzeri büyüklerimizin 11:00 ve 15:00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarına izin verilecektir. Maske kullanımını aksattığı için pazar yerleri içerisinde sigara içilmesi yasaklanmıştır.” dedi. 

YÜKSEKOVA

İlçe Hıfzıssıhha kurulu aldığı kararı şöyle duyurdu: ”İlçemiz Cengiz Topel ve İpekyolu caddesi üzerinde toplum sağlığını tehlikeye sokacak koronavirüs ile mücadele tedbirlerini geçersiz kılacak, sigara içmek maksadıyla maskenin çıkarılması yada indirilmesi gibi bu tür uygulamaların yasaklanmasına karar verilmiştir.”

KARAMAN

”Turgut Özal Caddesinin Karaman Kalesi önünden başlayan kısmından doğuya doğru Atatürk Bulvarı’nın tamamında, Atatürk Bulvarının Zeytin Dalı Bulvarı ile kesiştiği kavşaktan (Karaman Belediyesi Önü) kuzey yönüne doğru, Zeytin Dalı Bulvarı ile Kazımkarabekir Caddesi’nin kesiştiği kavşaktan batıya doğru, Kazımkarabekir Caddesi’nin 1. İstasyon Caddesi ile kesiştiği kavşaktan güneye doğru, 1. İstasyon Caddesi’nin İsmet Paşa Caddesi ile kesiştiği kavşaktan tekrar Turgut Özal Caddesi ile birleştiği noktalar arasında kalan tüm cadde, sokak ve park gibi tüm açık alanlarda 5 Ağustos Çarşamba günü saat 23:00’ten itibaren ikinci bir karara kadar hareket halinde veya oturarak vatandaşlar tarafından dondurma ve kuruyemiş yenilmemesine, sigara içilmemesine oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.