Koronavirüs Nedeniyle Kullanılan Maskeler Ne Kadar Sağlıklı?

Son güncelleme:

Maske Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

COVID-19’un Yayılmasını Yavaşlatmaya Yardımcı Olun

 • 2 yaş ve üstü kişiler, kamuya açık ortamlarda ve evlerinde yaşamayan insanların yanında maske takmalıdır.
 • Maskeler size biraz koruma sağlar ve ayrıca COVID-19’a sebep olan virüsün farkında olmadan enfekte olmanız durumunda çevrenizdekileri korumayı amaçlar.
 • Maske, sosyal mesafenin yerini tutmaz. En az 2 metre ayrı kalmanın yanı sıra maskeler de takılmalıdır.
 • Maskenize dokunduktan veya çıkardıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın veya en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.
 • Başkalarından uzakta, kendi başınıza veya evinizde yaşayan diğer insanlarla birlikte olduğunuzda maskeleri gerekli göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı yerleşim yerlerinin kamuya açıkken yetkileriler olabilir ve bu talimatlara her zaman uyulmalıdır.
 • Hala farklı türdeki maskelerin etkinliğini uzmanlar araştırmaktadır.
2 yaş ve üstü kişiler, kamuya açık ortamlarda ve evlerinde yaşamayan insanların yanında maske takmalıdır.

Maskelerin Etkinliğine İlişkin Kanıtlar Neler?

Maskeniz etrafınızdakileri korumanıza yardımcı olur

 • COVID-19, solunum damlacıkları yoluyla esas olarak insandan insana yayılır. Solunum damlacıkları, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, konuştuğunuzda, bağırdığınızda veya şarkı söylediğinizde havaya karışır. Bu damlacıklar daha sonra yakınınızdaki insanların ağızlarına veya burunlarına düşebilir veya bu damlacıkları soluyabilirler.
 • Maskeler, solunum damlacıklarınızın başkalarına ulaşmasını önlemeye yardımcı olan basit bir engeldir. Araştırmalar, maskelerin burun ve ağız üzerine takıldığında damlacıkların spreyini azalttığını göstermektedir.
 • Kendinizi hasta hissetmeseniz bile maske takmalısınız. Bunun nedeni, birçok çalışmanın, COVID-19’lu kişilerin hiçbir zaman semptom geliştirmeyen (asemptomatik) ve henüz semptom göstermeyen (pre-semptomatik) kişilerin virüsü hala diğer insanlara yayabileceğini bulmuş olmasıdır. Maske takmanın temel işlevi, enfekte olmanız ancak semptom göstermemeniz durumunda çevrenizdekileri korumaktır.
 • COVID-19 esas olarak birbirleriyle yakın temasta olan insanlar arasında (yaklaşık 2 metre içinde) yayıldığından, diğerlerinden en az 2 metre ayrı kalamadığınızda maske takmanız özellikle önemlidir.
Maskeler size biraz koruma sağlar ve ayrıca COVID-19’a sebep olan virüsün farkında olmadan enfekte olmanız durumunda çevrenizdekileri korumayı amaçlar.

Maskeniz size koruma sağlar

 • Bir bez maske de size biraz koruma sağlar. Sizi virüsten nefes almaktan ne kadar koruyacağı, muhtemelen kullanılan kumaşlara ve maskenizin nasıl yapıldığına bağlıdır (ör. Kumaş türü, kumaş katmanlarının sayısı, maskenin ne kadar iyi oturduğu).
Maske, sosyal mesafenin yerini tutmaz. En az 2 metre ayrı kalmanın yanı sıra maskeler de takılmalıdır.

Kim Maske Takmalı veya Takmamalı?

Kim maske takmalı?

 • 2 yaş ve üstü herkes, kamuya açık ortamlarda ve kendi evinde yaşamayan kişilerin yanındayken maske takmalıdır.
 • COVID-19 hastası olan birine (evde veya sağlık bakımı olmayan bir ortamda) bakarken maske takın. COVID-19 hastasıysanız veya COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, kendi evinizde bile diğer insanlar veya hayvanların yanında olmanız gerektiğinde bir maske takın.
Maskenize dokunduktan veya çıkardıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın veya en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.

Kim maske takmamalı?

 • 2 yaşından küçük çocuklar
 • Nefes almakta güçlük çeken kişiler
 • Bilinci yerinde olmayan, ehliyetsiz veya başka bir şekilde yardım almadan maskeyi çıkaramayan herkes
 • Duyusal, bilişsel veya davranış sorunları olan bazı kişiler için maske takmak zor olabilir. Düzgün maske takamıyorlarsa veya maskeye tahammül edemiyorlarsa maske takmamalı, uyarlamalar ve alternatifler düşünülmelidir.
Hala farklı türdeki maskelerin etkinliğini uzmanlar araştırmaktadır.

Maske Türleri Nelerdir?

Bazı maskeler, COVID-19’un sağlık hizmeti ortamlarının dışına yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için daha iyi çalışır. Tıbbi maskeler ve N-95 maskeler, sağlık çalışanları için muhafaza edilmeleri gerektiğinden stok bulunmaması durumunda kullanılmamalıdır.

COVID-19, solunum damlacıkları yoluyla esas olarak insandan insana yayılır.

Kumaş maskeler

Kumaş maskeler için en etkili kumaşlar:

 • Pamuk ve pamuk karışımları gibi sıkı dokunmuş kumaşlar
 • Nefes alabilir kumaşlar
 • İki veya üç katmanlı kumaşlar

Kumaş maskeler için daha az etkili kumaşlar:

 • Gevşek örgü kumaşlar gibi gevşek dokunmuş kumaşlar
 • Nefes almada güçlük (plastik veya deri gibi) çektirecek olan kumaşlar
 • Tek katmanlı kumaşlar
Solunum damlacıkları, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, konuştuğunuzda, bağırdığınızda veya şarkı söylediğinizde havaya karışır.

Tıbbi olmayan tek kullanımlık maskeler

 • Tek kullanımlık yüz maskeleri, tek kullanımlık maskelerdir. Çevrimiçi olarak ve büyük perakende mağazaları aracılığıyla satılırlar. Bunlar cerrahi veya diğer tıbbi maskelerle aynı değildir.
 • Maskenizin ıslanma veya kirlenme olasılığının yüksek olduğu durumlarda tek kullanımlık maske kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kumaş maskelerde olduğu gibi, tek kullanımlık maskenizin büyük yan boşluklar olmadan yüzünüze yakın oturduğundan ve burnunuzu ve ağzınızı tamamen kapladığından emin olun. Kirli veya ıslak bir maskeyi değiştirmeniz gerekirse diye yanınızda ekstra tek kullanımlık maskeler getirin.
Maskeler, solunum damlacıklarınızın başkalarına ulaşmasını önlemeye yardımcı olan basit bir engeldir.

Ekshalasyon valfli veya havalandırmalı maskeler

Uzmanlar,  ekshalasyon valfleri veya delikleri olan maskelerin kullanılmasını önermez çünkü bu tür bir maske COVID-19’u başkalarına yaymanızı engellemeyebilir. Malzemedeki delik, solunum damlacıklarınızın kaçmasına ve başkalarına ulaşmasına izin verebilir. Bu tür maskelerin etkinliği üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Kendinizi hasta hissetmeseniz bile maske takmalısınız.

Cerrahi maskeler ve solunum maskeleri

Şu anda, cerrahi maskeler ve solunum maskeleri, tedarik kıtlığını önlemek için sağlık çalışanları ve diğer tıbbi ilk müdahale ekipleri için ayrılması gereken kritik malzemelerdir. Ülkemizde şuanda tedarik sıkıntısı yaşanmamaktadır.

Maske takmanın temel işlevi, enfekte olmanız ancak semptom göstermemeniz durumunda çevrenizdekileri korumaktır.

Diğer Yüz Koruma Türleri

Yüz siperleri ve gözlükler öncelikle onu giyen kişinin gözlerini korumak için kullanılır. Gözlükler burnu ve ağzı kapatmaz. Yüz kalkanlarının altında ve yanında, solunum damlacıklarınızın kaçabileceği ve çevrenizdekilere ulaşabileceği büyük boşluklar vardır. Şu anda, bir yüz kalkanının çevrenizdeki insanlara ne kadar koruma sağladığını bilmiyoruz. Bununla birlikte, bazı insanlar için maske takmak her durumda mümkün olmayabilir.

COVID-19 esas olarak birbirleriyle yakın temasta olan insanlar arasında yayıldığından, diğerlerinden en az 2 metre ayrı kalamadığınızda maske takmanız özellikle önemlidir.

Yüz siperlikleri ve gözlükleri

Örneğin, işitme engelli kişilerle etkileşime giren kişiler, iletişim kurarken yüz siperinin maskeden daha iyi olduğunu görebilir. Maske yerine yüz siperi takmanız gerekiyorsa:

 • Yüzünüzün yanlarını saran ve çenenizin altına uzanan bir yüz siperi veya başlıklı bir yüz siperi seçin. Bu, bu tür yüz koruyucularının solunum damlacıklarının püskürmesini önlemede daha iyi olduğunu gösteren sınırlı mevcut verilere dayanmaktadır.
 • Yüz siperini çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Çıkarırken gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
2 yaş ve üstü herkes, kamuya açık ortamlarda ve kendi evinde yaşamayan kişilerin yanındayken maske takmalıdır.

Maske Kullanımı ve Karbondioksit

Maske takmak soluduğunuz havadaki karbondioksit (CO 2 ) seviyesini yükseltmez

Kumaş maske, yüze hava geçirmez bir uyum sağlamaz. Nefes verdiğinizde veya konuştuğunuzda, CO 2 kumaş maskenin yanlarından havaya tamamen kaçar. CO 2, herhangi bir kumaş maske malzemesinden kolayca geçebilecek kadar küçüktür. Buna karşılık, COVID-19’a neden olan virüs CO 2’den çok daha büyüktür, bu sebeple uygun şekilde tasarlanmış ve uygun şekilde giyilmiş bir bez maskeden bu kadar kolay geçemez.

COVID-19 hastası olan birine (evde veya sağlık bakımı olmayan bir ortamda) bakarken maske takın.

Maskeler Nasıl Saklanır ve Yıkanır

Kumaş maskenizi uygun şekilde saklayın ve temiz tutmak için düzenli olarak yıkayın. Elinizde birden fazla maske bulundurmayı düşünün, böylece kirli bir maskeyi temiz bir maskeyle kolayca değiştirebilirsiniz.

COVID-19 hastasıysanız veya COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, kendi evinizde bile diğer insanlar veya hayvanların yanında olmanız gerektiğinde bir maske takın.

Islak veya kirli maskeleri plastik bir torbada saklayın

Maskeniz ter, tükürük, makyaj veya diğer sıvı veya maddelerden ıslanmışsa veya kirlenmişse, yıkayana kadar ağzı kapalı bir plastik torba içinde saklayın. Küflenmelerini önlemek için ıslak veya kirli maskeleri en kısa sürede yıkayın. Islak maskelerin nefes alması zor olabilir ve kuru maskelerden daha az etkilidir.

Bazı maskeler, COVID-19’un sağlık hizmeti ortamlarının dışına yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için daha iyi çalışır.

Islak veya kirli olmayan maskeleri bir kâğıt torbada saklayın

Maskenizi daha sonra yeniden kullanmak üzere geçici olarak saklayabilirsiniz. Maskenizi doğru şekilde çıkarın ve kullanılmış bir maskeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Kullanımlar arasında temiz kalması için kuru, nefes alabilen bir çantada (kağıt veya file kumaş torba gibi) saklayın. Maskenizi yeniden kullanırken aynı tarafı dışarı bakacak şekilde tutun.

Maskenizi evinizin dışında yemek veya içmek için çıkarıyorsanız, cebiniz, cüzdanınız veya kağıt torba gibi temiz tutmak için güvenli bir yere koyabilirsiniz. Maskenizi çıkardıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan veya sterilize ettiğinizden emin olun. Yemek yedikten sonra aynı tarafı dışarı bakacak şekilde maskeyi tekrar takın. Maskenizi taktıktan sonra ellerinizi tekrar yıkadığınızdan veya sterilize ettiğinizden emin olun.

Tek kullanımlık yüz maskeleri, tek kullanımlık maskelerdir.

Maskenizi Yıkayın

Kumaş maskenizi kirlendiğinde veya en azından her gün yıkayın. Tek kullanımlık bir yüz maskeniz varsa, bir kez taktıktan sonra atınız.

Temizlikte çamaşır makinesi kullanmak:

 • Maskenizi normal çamaşırlarınıza ekleyin.
 • Normal çamaşır deterjanı ve kumaş etiketine göre uygun ayarları kullanın.

Elle yıkamak:

 • Maskenizi musluk suyu ve çamaşır deterjanı veya sabunla yıkayın.
 • Deterjanı veya sabunu temizlemek için temiz suyla iyice durulayın.
Maskenizin ıslanma veya kirlenme olasılığının yüksek olduğu durumlarda tek kullanımlık maske kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Maskeni kurulamayı unutma!

 • Kurutucu: Maskenizi ılık veya sıcak bir kurutucuda tamamen kurutun
 • Kuru hava: Tamamen kuruması için maskenizi doğrudan güneş ışığına asın. Doğrudan güneş ışığına asamıyorsanız, içeride asın veya düz bir şekilde yatırın ve tamamen kurumasını bekleyin.

COVID-19: Yüz Maskeleri Ne Kadar Koruma Sağlar?

Günümüzde herkes: ‘’yüz maskeleri, virüse sebep olan koronavirüsün (SARS-CoV-2) yayılmasını yavaşlatabilir mi?’’ sorusunu sormaktadır. Evet, sık sık el yıkama ve sosyal mesafeye uyma gibi diğer önleyici tedbirlerle birlikte yüz maskeleri, virüsün yayılmasını yavaşlatmaya katkı sağlar.

Peki pandeminin başlangıcında neden yüz maskeleri önerilmedi? İlk dönemlerde uzmanlar, COVID-19’lu kişilerin semptomlar ortaya çıkmadan önce virüsü nasıl ve hangi düzeyde yayabileceğini bilmiyorlardı. Kimi kişilerin COVID-19’a sahip olduğu ancak herhangi bir semptomu olmadığı da bilinmiyordu. Her iki grup da virüsü bilmeden başkalarına yayabilir.

Kumaş maskelerde olduğu gibi, tek kullanımlık maskenizin büyük yan boşluklar olmadan yüzünüze yakın oturduğundan ve burnunuzu ve ağzınızı tamamen kapladığından emin olun.

Farklı Türdeki Maskeler Nasıl Çalışır?

 • Cerrahi maskeler: Cerrahi maskeler, tıbbi maske olarak da isimlendirilir. Kişilerin burnunu ve ağzını mikrop içerebilecek damlacıklar, sıçramalardan koruyan, gevşek oturan tek kullanımlık bir maskedir. Cerrahi maske ayrıca havadaki büyük parçacıkları filtreler. Cerrahi maskeler, maske takan kişinin tükürüğüne ve solunum salgılarına maruz kalmayı azaltarak başkalarını koruyabilir.
 • N95 maskeleri: N95 maskesi, kişi solunduğunda hem büyük hem de küçük parçacıkları filtreleyebildiği için cerrahi maskeden çok daha fazla koruma sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi, maske çok küçük partiküllerin %95’ini bloke edecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı N95 maskelerde nefes almayı kolaylaştıran valfler bulunur. Böyle bir maskeyle, kişi nefes verdiğinde filtrelenmemiş hava salınır.
Kirli veya ıslak bir maskeyi değiştirmeniz gerekirse diye yanınızda ekstra tek kullanımlık maskeler getirin.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, işyerinde bir N95 solunum cihazı kullanmadan önce uygun bir sızdırmazlığı onaylamak için eğitilmeli ve uygunluk testinden geçmelidir. Cerrahi maskeler gibi, N95 maskelerinin de tek kullanımlık olması gerekir. Ancak araştırmacılar, N95 maskelerini dezenfekte etmenin yollarını test ediyorlar, böylece yeniden kullanılabilirler.

Kimi N95 maskelerde ve hatta bazı kumaş maskelerde de nefes alıp vermeyi kolaylaştıran tek yönlü valfler bulunur. Lakin valf, kişi nefes verdiğinde filtrelenmemiş havayı serbest bıraktığı için, bu tür bir maske kişinin virüsü yaymasını engellemez. Bu sebeple bazı yerler onları yasakladı.

Yüz siperleri ve gözlükler öncelikle onu giyen kişinin gözlerini korumak için kullanılır.
 • Kumaş maskeler: Kumaş maske, kişi konuştuğunda, öksürdüğünde ya da hapşırdığında açığa çıkan damlacıkları yakalamaya yöneliktir. Herkesten bez maske takmasını istemek, virüsün COVID-19 olan ancak farkında olmayan kişiler tarafından yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bez yüz kaplamaları, halka açık ortamlarda insanlar tarafından yaygın olarak kullanıldıklarında COVID-19 virüsünün yayılmasını büyük olasılıkla azaltır. Pandeminin erken dönemlerinde yüz maskeleri, testler, izolasyon ve sosyal mesafeye ihtiyaç duyan ülkeler virüsün yayılmasını başarıyla yavaşlattı.

Maskeler, sıkıca dokunmuş pamuktan yapılmış çarşaflar gibi yaygın malzemelerden yapılabilir. Talimatları çevrimiçi olarak bulmak kolaydır. Kumaş maskeler birden fazla kumaş tabakası içermelidir.

Maske takmak soluduğunuz havadaki karbondioksit (CO 2 ) seviyesini yükseltmez.

Bez Yüz Maskesi Nasıl Takılır?

Kumaş maskeyi takmak ve çıkarmak için birkaç ipucu:

 • Maskenizi takıp çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.
 • Maskenizi ağzınızın ve burnunuzun üzerine yerleştirin.
 • Başınızın arkasına bağlayın veya kulak halkaları kullanın ve tam oturduğundan emin olun.
 • Maskenizi takarken dokunmayın.
 • Yanlışlıkla maskenize dokunursanız, ellerinizi yıkayın veya sterilize edin.
 • Maskeniz ıslanırsa ya da kirlenirse, temiz bir maskeye geçmelisiniz. Kullanılmış maskeyi yıkayana kadar sızdırmaz bir torbaya koyun veya çöğe atın.
 • Maskeyi kulak halkalarını kaldırarak çıkarın.
 • Maskenizi çıkardıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.
 • Maskenizi düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.

Ve işte birkaç yüz maskesi önlemi:

 • Bilinci yerinde olmayan ya da başka bir şekilde yardım almadan maskeyi çıkaramayan kimseye maske takmayın.
 • 2 yaşın altındaki çocuklara maske takmayın.
 • Yüz maskelerini sosyal mesafenin yerine kullanmayın.
Kumaş maske, yüze hava geçirmez bir uyum sağlamaz.

Yüz maskesini ayarlamak için ipuçları

Yüz maskesi takmaya alışmak zor olabilir. İşte geçiş yapmak için bazı ipuçları:

 • Yavaş başlayın. Maskenizi evde kısa bir süre için, örneğin televizyon seyrederken takın. Ardından kısa bir yürüyüşte giyin. Kendinizi daha rahat hissedene kadar zamanı yavaşça artırın.
 • Size uygun olanı bulun. Maskeler çeşitli stil ve boyutlarda gelir.
 • Bu ipuçları yardımcı olmazsa veya maske takma konusunda endişeleriniz varsa, pandemi sırasında kendinizi ve başkalarını nasıl koruyacağınız konusunda doktorunuzla konuşun.
Nefes verdiğinizde veya konuştuğunuzda, CO 2 kumaş maskenin yanlarından havaya tamamen kaçar.

İnsanlar Neden Maske Takmalı?

Maskeler, iletimi engellemek ve hayat kurtarmak için önemli bir önlemdir. Maskeler, semptomları olsun ya da olmasın, enfekte bir kişiden potansiyel maruz kalma riskini azaltır. Maske takan insanlar enfekte olmaktan korunur. Maskeler, enfekte bir kişi tarafından takıldığında ileriye doğru bulaşmayı da önler.

Maskeler, kapsamlı bir bakış açısıyla şunları içerir: fiziksel mesafe, kalabalık, kapalı ve yakın temas ortamlarından kaçınma, havalandırmayı iyileştirme, elleri temizleme, hapşırıkları ve öksürükleri kapatma ve daha fazlası.

CO 2, herhangi bir kumaş maske malzemesinden kolayca geçebilecek kadar küçüktür.

Kumaş Maskeyi Nasıl Takmalı ve Temizlemeliyim?

Kumaş maske nasıl takılır:

 • Maskeye dokunmadan önce ellerinizi alkol bazlı bir el ovucu veya sabun ve suyla temizleyin.
 • Maskede yırtık veya delik olup olmadığını kontrol edin, hasar görmüş bir maske kullanmayın.
 • Maskeyi ağzınızı, burnunuzu ve çenenizi kaplayacak şekilde yanlarda boşluk bırakmayacak şekilde ayarlayın. Kayışları başın veya kulakların arkasına yerleştirin.
 • Maskeyi takarken dokunmaktan kaçının. Yanlışlıkla dokunursanız, ellerinizi temizleyin.
 • Maskenizi kirlenirse veya ıslanırsa değiştirin.

Kumaş maske nasıl çıkarılır ve saklanır:

 • Maskeyi çıkarmadan önce ellerinizi temizleyin.
 • Maskenin ön tarafına dokunmadan kulak halkalarından çıkararak maskeyi çıkarın.
 • Kumaş maskeniz kirli veya ıslak değilse ve yeniden kullanmayı planlıyorsanız, temiz plastik, yeniden kapatılabilir bir torbaya koyun. Tekrar kullanmanız gerekirse, çantadan çıkarırken maskeyi elastik halkalarından tutun. Maskenizi günde bir kez temizleyin.
 • Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi temizleyin.
Kumaş maskenizi uygun şekilde saklayın ve temiz tutmak için düzenli olarak yıkayın.

Kumaş maske nasıl temizlenir:

 • Kumaş maskeleri günde en az bir kez sabun veya deterjanla ve tercihen sıcak suda (en az 60 santigrat derece) yıkayın.

Maskeleri sıcak suda yıkamak mümkün değilse:

 • Maskeyi sabun / deterjan ve oda sıcaklığında suyla yıkayın, ardından maskeyi 1 dakika kaynatın veya;
 • Maskeyi 1 dakika boyunca %0,1 klor içinde bekletin ve maskeyi oda sıcaklığında suyla iyice durulayın (maske üzerinde herhangi bir toksik klor kalıntısı olmamalıdır).

Genel ipuçları:

 • Kendi maskelerinizin olduğundan emin olun ve başkalarıyla paylaşmayın.
 • Başkalarıyla konuşurken maskenizi indirme veya çıkarmanın cazibesine direnin.
 • Maskenizi kolunuzun veya bileğinizin etrafında saklamayın veya çenenizin veya boynunuzun etrafında dinlenmek için aşağı çekmeyin. Bunun yerine temiz bir plastik torba içinde saklayın.
Elinizde birden fazla maske bulundurmayı düşünün, böylece kirli bir maskeyi temiz bir maskeyle kolayca değiştirebilirsiniz.

Tıbbi Maskeyi Nasıl Takmalı ve Çıkarmalıyım?

Tıbbi maske nasıl takılır ve çıkarılır:

 • Maskeye dokunmadan önce ellerinizi alkol bazlı bir el ovucu veya sabun ve suyla temizleyin. 
 • Maskede yırtık veya delik olup olmadığını inceleyin; önceden aşınmış veya hasar görmüş bir maskeyi kullanmayın.
 • Hangi tarafın üst olduğunu doğrulayın. Bu genellikle metal şeridin olduğu yerdir.
 • Ardından, genellikle beyaz olan maskenin içini tanımlayın.
 • Maskeyi burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi kaplayacak şekilde yüzünüze yerleştirin ve maske ile yüzünüz arasında boşluk kalmamasına dikkat edin. Kayışları başın veya kulakların arkasına yerleştirin.
 • Metal şeridi, burnunuzun şekline uyacak şekilde sıkıştırın.
 • Unutmayın, kontaminasyonu önlemek için kullanırken maskenin ön kısmına dokunmayın; yanlışlıkla dokunursanız, ellerinizi temizleyin. 

Tıbbi maske nasıl çıkarılır:

 • Maskeye dokunmadan önce ellerinizi alkol bazlı bir el ovucu veya sabun ve suyla temizleyin.
 • Maskenin ön tarafına dokunmadan, başın veya kulakların arkasından kayışları çıkarın.
 • Maskeyi çıkarırken öne doğru eğilin ve maskeyi yüzünüzden ayırın.  
 • Tıbbi maskeler yalnızca tek kullanımlıktır; maskeyi hemen, tercihen kapalı bir kutuya atın.
 • Maskeye dokunduktan sonra ellerinizi temizleyin.
 • Maskenin durumuna dikkat edin; kirlenirse veya nemlenirse değiştirin.
Maskenizi daha sonra yeniden kullanmak üzere geçici olarak saklayabilirsiniz.

Tıbbi Maskeler ve N95’ler Gibi Solunum Maskeleri Arasındaki Fark Nedir?

Tıbbi maskeler (cerrahi maskeler olarak da bilinir)

 • Üç katmanlı sentetik dokunmamış malzemeden yapılmıştır
 • Ortada filtreleme katmanları olacak şekilde yapılandırılmıştır.
 • Farklı kalınlıklarda mevcuttur.
 • Çeşitli seviyelerde sıvı direnci ve filtrelemeye sahiptir.

Maskeler (filtreli yüz maskesi maskeleri olarak da bilinir – FFP) FFP2, FFP3, N95, N99 gibi farklı performans seviyelerinde mevcuttur.

 • Solunum maskeleri, aerosol üretme prosedürlerinin uygulandığı ortamlarda ve alanlarda COVID-19 hastalarına bakım sağlayan sağlık çalışanlarını korumak için tasarlanmıştır. Sağlık çalışanları, doğru boyutta olduklarından emin olmak için solunum cihazı kullanmadan önce uygunluk testine tabi tutulmalıdır.
Maskenizi doğru şekilde çıkarın ve kullanılmış bir maskeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

Kendi Kumaş Maskemi Nasıl Yapmalıyım?

Kumaş maskeler elastik halkalar veya bağlarla sabitlenmeli, çok katmanlı olmalı, yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir olmalıdır.

İdeal olarak üç kat kumaştan yapılmalıdır:

 • Pamuk gibi emici malzemenin iç tabakası
 • Polipropilen gibi emici olmayan dokuma olmayan malzemenin orta tabakası
 • Polyester veya polyester karışımı gibi emici olmayan malzemeden dış katman
Maskenizi evinizin dışında yemek veya içmek için çıkarıyorsanız, cebiniz, cüzdanınız veya kağıt torba gibi temiz tutmak için güvenli bir yere koyabilirsiniz.

COVID-19 Yiyecekler, Su, Yüzeyler ve Evcil Hayvanlar Yoluyla Yayılabilir Mi?

Kendinizi sağlıklı tutmak için doğru adımları atıyorsunuz. Koronavirüs hastalığına (COVID-19) sebep olan virüs, esas olarak virüsü olan biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarında kişiden kişiye yayılır. Daha az yaygın olarak, havadan bulaşma meydana gelebilir. Bu, çok küçük virüs parçacıkları havada dakikalarca saatlerce kaldığında ve potansiyel olarak aynı bölgedeki diğer kişilere bulaştığında meydana gelir. Enfekte kişi çok uzakta olsa veya alanı terk etse dahi.

Virüs, enfekte insanlardan dokundukları yüzeylere de yayılabilir, ancak bunun kişiden kişiye bulaşmadan daha az yaygın olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar henüz COVID-19 ile ilgili tüm yanıtlara sahip değiller, ancak virüsü ortak yüzeylerden ve durumlardan kapma riski hakkında şu ana kadar bilinenler şunlardır:

Maskenizi çıkardıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan veya sterilize ettiğinizden emin olun.
 • Gıda kapları ve ambalajları. Yiyecek kaplarına ve gıda ambalajlarına dokunduktan sonra COVID-19’a sebep olan virüsü kapabilmektedir. Artık birçok restoran, bulaşma riskini azaltmak için temassız paket servisi ve teslimat hizmeti sunuyor.

Yine de endişeleriniz varsa, genel gıda güvenliği kurallarına uymanız mantıklıdır. Paketleme kaplarına dokunduktan sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın ve ardından yiyecekleri temiz kaplar kullanarak temiz bir tabağa aktarın. Yemekten önce ellerinizi tekrar yıkayın. Kapları bertaraf ettikten sonra, üzerinde ambalaj kapları olan tüm yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Maskenizi taktıktan sonra ellerinizi tekrar yıkadığınızdan veya sterilize ettiğinizden emin olun.
 • Bakkal ürünleri. Koronavirüsün, virüslü bir kişi tarafından işlenen meyve ve sebzelerde oyalanması mümkündür. Bunun sizi COVID-19 ile hasta edip edemeyeceği kesin olmayabilir.

En iyi uygulama, gıda güvenliği kurallarına uymak ve tüm meyve ve sebzeleri yemeden önce su altında çalıştırarak iyice yıkamaktır. Kabuklu veya kalın kabuklu ürünleri temiz bir ürün fırçası ile ovalayabilirsiniz. Ayrıca marketten eve gelir gelmez ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.

Mağazaya taşıdığınız ve mağazadan çıkardığınız tüm yeniden kullanılabilir torbaları temizleyin ve dezenfekte edin. Bez çantaların çoğu yıkayıcı ve kurutucudan geçebilir; diğer torbalar dezenfektan mendil veya sprey kullanılarak temizlenebilir.

Diğer müşterilerle sosyal mesafeyi korumak zor olduğunda, market alışverişi yaparken maske takmayı düşünün.

Kumaş maskenizi kirlendiğinde veya en azından her gün yıkayın.
 • Ev yüzeyleri. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan bir çalışmada araştırmacılar, COVID-19’a neden olan virüsün bakırda dört saate, kartonda 24 saate ve paslanmaz çelik ve plastikte üç güne kadar yaşayabildiğini buldu. Masalar, tezgahlar, kapı kolları, ışık düğmeleri, tuvaletler, musluk kolları ve lavabolar gibi yaygın olarak dokunulan ev yüzeylerini düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.
 • İçme suyu. COVID-19’a neden olan virüs içme suyunda tespit edilmedi. Su arıtma tesisleri, suyu evinize girmeden önce filtrelemek ve dezenfekte etmek için süreçlere sahiptir.
 • İnsanlarla yakın temas. Özellikle evinizde yaşamayan insanlara fazla yaklaşmayın. Sosyal mesafe kuralını aklınızda tutun. Başkalarından 2 metre uzakta kalmaya çalışın.

COVID-19’a neden olan virüsten gelen solunum damlacıkları, virüsü olan biri öksürdükten, hapşırdıktan veya konuştuktan 2 metre veya daha yakın bir kişiye yayılabilir ve bu 2 metrelik daire içindeyseniz sizi riske sokabilir.

Tek kullanımlık bir yüz maskeniz varsa, bir kez taktıktan sonra atınız.
 • Kediler ve köpekler. Köpekler ve kediler de dâhil olmak üzere bazı evcil hayvanların, virüsü olan insanlarla yakın temastan sonra COVID-19’a neden olan virüsle enfekte olduğuna dair raporlar var. Çoğu zaman, hayvanlar hastalanma belirtisi göstermedi.

COVID-19’a neden olan virüs esas olarak kişiden kişiye yayılır. Uzmanlar, hayvanları koronavirüsün yayılmasında önemli bir yol olarak görmüyor. Ancak bu devam eden bir soruşturma alanıdır.

Evcil hayvanlarınıza insanmış gibi davranın, onları evinizin dışındaki diğer insanlardan ve hayvanlardan en az 2 metre uzakta tutun ve mümkünse evde kalın.

Maskenizi musluk suyu ve çamaşır deterjanı veya sabunla yıkayın.
 • Sivrisinekler ve keneler. COVID-19’a neden olan virüsün sivrisinek veya kene ısırıkları yoluyla yayıldığını gösteren hiçbir kanıt yok.
 • Yüzme havuzları, jakuziler ve su oyun alanları: COVID-19’a neden olan virüsün yüzme havuzları, jakuziler ve su oyun alanları yoluyla yayıldığına dair kanıt yok.

Yine de, halka açık bir havuzda veya su parkındayken sizinle yaşamadığınız kişiler arasında fiziksel mesafeyi korumak iyi bir fikirdir. Eğer mümkünse en az 2 metre mesafe koyun. Islak maske nefes almayı zorlaştıracağından, yüz maskesini suda iken bir kenara koyun. Ancak virüsün yayılma potansiyelini en aza indirmeye yardımcı olmak için suda değilken bir yüz maskesi takın. Kendinizi hasta hissediyorsanız evde kalın.

Kumaş maske, kişi konuştuğunda, öksürdüğünde ya da hapşırdığında açığa çıkan damlacıkları yakalamaya yöneliktir.
 • Dışkı, idrar ve diğer vücut sıvıları. Solunum damlacıkları, COVID-19’a neden olan virüsün yayılmasının ana kaynağıdır. Virüs, COVID-19 ile hasta olan bazı kişilerin dışkısında da tespit edildi.

Uzmanlar dışkıdan bulaşma riskinin ne olabileceğini henüz bilmiyorlar, ancak COVID-19’a neden olan virüs, arıtılmamış kanalizasyon yoluyla yayılma potansiyeline sahip olabilir. Virüsün idrar, kusma, anne sütü veya meni gibi diğer vücut sıvılarına yayılıp yayılmayacağı da bilinmemektedir.

Mümkün olduğunda evde kalmak ve dışarı çıkmanız gerektiğinde yüz maskesi takmak gibi sosyal mesafeyi ve yerel halk sağlığı kurallarını takip ederek enfeksiyon riskinizi azaltmaya yardımcı olursunuz. Ayrıca topluluğunuzun diğer üyelerinin korunmasına da yardımcı olursunuz.

Cerrahi maskeler, tıbbi maske olarak da isimlendirilir.

COVID-19 Güvenliği: Restoranlar, Salonlar ve Spor Salonu İçin İpuçları

Kendinizi COVID-19’dan korumak için adımlar atın. Yeniden açılış sırasında restoranları güvenli bir şekilde nasıl ziyaret edeceğinizi, spor salonuna nasıl gideceğinizi ve daha fazlasını öğrenin.

Topluluğunuzdaki halka açık yerleri ziyaret ediyorsanız, kendinizi koronavirüs hastalığından (COVID-19) korumak için adımlar atmaya devam etmeniz önemlidir. İşte bilmeniz gerekenler:

Cerrahi maske ayrıca havadaki büyük parçacıkları filtreler.

Çıkmadan Önce Neler Yapmalısınız?

 • Kendinizi COVID-19 virüsünden korumanın en iyi yolu, maruziyetten kaçınmaktır. Dışarı çıkarsanız, mutlaka maske takın. COVID-19 virüsü toplumunuzda yayılıyorsa, özellikle ciddi hastalık riskiniz daha yüksekse, diğerlerinden yaklaşık 2 metre uzak durun. Hasta veya semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçının. Ayrıca, büyük etkinliklerden ve toplu toplantılardan kaçının.
 • Ek olarak, iyi hijyen uygulayın. Ellerinizi sık sık en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın veya en az %60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle veya bir mendille kapatın ve ardından ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın. Ayrıca gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Kendinizi hasta hissediyorsanız, evde kalın. Tıbbi bakım almayacaksanız halka açık alanları ziyaret etmeyin. Hastaysanız toplu taşıma kullanmaktan kaçının.
 • Ve ciddi hastalık riskiniz daha yüksekse, mümkün olduğunca topluluğa girmekten kaçının. Evde kalmak daha güvenli. Evinizin diğer üyeleri işe dönerse veya sosyal mesafenin mümkün olmadığı yerleri ziyaret ederse, kendilerini sizden soyutlamaları önerilir.
Cerrahi maskeler, maske takan kişinin tükürüğüne ve solunum salgılarına maruz kalmayı azaltarak başkalarını koruyabilir.

Halka açık yerler için güvenlik ipuçları:

COVID-19’u önlemek için genel önlemler almanın ötesinde, farklı halka açık yerleri ziyaret etmek için özel güvenlik ipuçlarını düşünün. Maskenizi asla çıkarmayın.

Restoranlar

 • Bir restoranda yemek yemeden önce, restoranın güvenlik uygulamalarını kontrol edin. Çalışanlar maske takıyorlar mı, yüksek temas yüzeylerini düzenli olarak dezenfekte ediyorlar ve sosyal mesafe uyguluyorlar mı? İyi havalandırma var mı? Masalar sosyal mesafeye izin verecek kadar birbirinden yeterince uzakta mı? Dış mekân masaları bir seçenek mi? Menü dijital mi yoksa tek kullanımlık mı?
 • İdeal olarak, restoran, insanların ortak mutfak eşyaları veya dağıtıcılar kullanmasını gerektiren salata barları, büfeler ve içecek doldurma istasyonları sunmaz. Servis için sırada beklemeniz gerekiyorsa, diğerlerinden en az 2 metre uzakta tutun. Yemek yemediğiniz zamanlarda yüzünüzü olabildiğince kapatınız. Mümkünse, temassız ödemeyi kullanın.
 • Paket yemek siparişi verirken, başkalarıyla iletişimi sınırlandırmak için çevrimiçi veya telefonla ödeme yapmayı deneyin. Yiyecek teslimatı yapıyorsanız, evinizin dışında veya binanızın lobisi gibi güvenli bir yerde bırakılmasını isteyin. Aksi takdirde, teslimat görevlisinden en az 2 metre uzakta durun. Yemeğinizi restorandan alıyorsanız, teslim bölgesinde beklerken sosyal mesafeyi koruyun. Yemeğinizi eve getirdikten sonra ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın.
N95 maskesi, kişi solunduğunda hem büyük hem de küçük parçacıkları filtreleyebildiği için cerrahi maskeden çok daha fazla koruma sağlar.

İbadet Yerleri

 • Bir ibadethaneye gitmeden önce, toplantıların büyüklüğünün sınırlı olup olmadığını ve bunun ziyaretinizi nasıl etkileyebileceğini kontrol edin. Geniş, iyi havalandırılan alanlarda veya açık havada düzenlenen hizmetleri arayın. Hizmetler sırasında sosyal mesafeye devam edin.
 • Ayrıca kitaplar gibi sık dokunulan öğelerle temastan kaçının. Bağışlarınızı sabit bir toplama kutusuna koyun. Bir etkinlikte yiyecek sunuluyorsa, önceden paketlenmiş seçenekleri arayın.

Spor Salonları

 • Spor salonuna gitmeden önce, aynı anda kaç üyenin içeri girmesine izin verildiğini sınırlayıp sınırlandırmadığını görmek için arayın. Tesisleri bloklar arasında temizleyen personel ile önceden bir blok zaman ayırmanız gerekebilir. Spor salonuna girmeden önce ek sağlık formları doldurmanız ve ateşinizi ölçmeniz gerekebilir. Tesisin temizlik ve dezenfekte etme politikalarını ve soyunma odasını veya banyoyu kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Grup egzersiz sınıflarıyla ilgileniyorsanız, bunların sunulup sunulmadığını sorun.
 • Mümkünse elektronik olarak kontrol edin. Spor salonunuz muhtemelen diğer tüm kardiyo makinelerine erişimi engelleyerek veya ekipmanın etrafına engeller koyarak sosyal mesafeyi zorlayacaktır. Spor salonunun kurallarına uyun ve diğer üyelerden en az 2 metre uzakta kalın. Ekipmanı kullanmadan önce ve sonra temizleyin. Köpük silindirler ve yoga blokları gibi temizlenmesi zor olan bazı ekipmanlar mevcut olmayabilir.
 • Ciddi hastalık riski daha yüksekse, spor salonuna dönmek için beklemeyi düşünebilirsiniz. Spor salonunuzun sanal dersler veya eğitim sunup sunmadığını sorun.
Maskeler, sıkıca dokunmuş pamuktan yapılmış çarşaflar gibi yaygın malzemelerden yapılabilir.

Salonlar

Saç veya tırnak randevusu alırken güvenlik önlemlerini sorun. Randevunuza tek başınıza gelmeniz, saçınızı evde yıkamanız ve randevunuz başlayana kadar arabanızda veya dışarıda beklemeniz gerekebilir. Ek olarak, salonun fön sunup sunmadığını sorabilirsiniz. Üflemeli kurutmanın ortadan kaldırılması mikropların yayılmasını azaltabilir.

Salonun içindeyken her zaman bir yüz maskesi takın. İdeal olarak, salon, tesiste aynı anda kaç kişinin bulunduğunu sınırlamak için randevuları kademelendirecektir. Salonun dezenfekte etme uygulamaları hakkında soru sorabilirsiniz: Personel, yüksek temas yüzeylerini düzenli olarak siliyor mu? Sandalyeler ve koltuk başlıkları kullanıldıktan sonra dezenfekte ediliyor mu? Personel maske takıyor mu ve düzenli olarak ellerini yıkıyor mu? Tırnak ve yüz bakımı için tek kullanımlık eldiven mi kullanıyorlar? Ayrıca, temassız ödeme seçeneklerini arayın.

Maskenizi takarken dokunmayın.

Marketler

 • Yiyeceklerinizi almadan önce, alınan önlemleri kontrol etmek için zincirin web sitesini ziyaret etmeyi düşünün. Daha küçük işletmeler için mağazayı arayın.
 • Sosyal mesafeyi kolaylaştırmak için, mağazanın daha az kalabalık olabileceği sabah erken veya gece geç saatlerde bakkalı ziyaret edin. Ciddi hastalık riski daha yüksekse, mağazanın sizin durumunuzdaki kişiler için özel çalışma saatleri olup olmadığını öğrenin ve bu saatlerde alışveriş yapın. Ayrıca, yiyeceklerinizi eve teslim veya kaldırım kenarından teslim almak için çevrimiçi sipariş etmeyi de düşünebilirsiniz.
 • Mağazada alışveriş sepetinin veya sepetin tutacağını dezenfekte edin. Alışveriş yaparken ve sıralarda başkalarından en az 2 metre uzakta durun. Mümkünse paraya veya tuş takımına dokunmadan ödeme yapın veya ödedikten sonra el dezenfektanı kullanın. Ayrıca mağazadan çıktıktan sonra el dezenfektanı uygulayın. Eve gittiğinizde ellerinizi yıkayın.
Maskenizi takıp çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

Bankalar

Banka ziyaretleri sırasında mümkünse ATM’yi kullanın. ATM klavyesini kullanmadan önce dezenfekte edici bir bezle temizleyin. İşiniz bittiğinde el dezenfektanı uygulayın. Eve gittiğinizde ellerinizi yıkayın.

Benzin istasyonları

Gazı pompalamadan önce, dokunmanız gereken kolları veya düğmeleri silin. Yakıt doldurmayı bitirdikten sonra el dezenfektanı uygulayın. Eve vardığınızda veya bir dahaki sefere lavaboya yakın olduğunuzda ellerinizi yıkayın.

Eczane

Mümkünse, reçeteli siparişleri önceden arayın ve arabaya servis penceresi, kaldırım kenarı toplama, posta siparişi veya başka bir teslimat hizmeti kullanın. Eczaneyi sık sık ziyaret etmek zorunda kalmamak için doktorunuza veya eczacınıza daha fazla ilaç alıp alamayacağınızı sorun.

Maskenizi düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.

Parklar ve Açık Alanlar

 • Dışarı çıkmadan önce, parkların, dinlenme tesislerinin, doğal su kütlelerinin, plajların ve yüzme alanlarının açık olup olmadığını görmek için eyalet ve yerel yetkililerle görüşün. Banyoların ve yiyecek imtiyaz standlarının da açık olup olmadığını kontrol edin.
 • Eve yakın bir park seçin. Seyahat genellikle duraklar içerir ve bu da sizi COVID-19 virüsüne maruz bırakabilir. Yüzme havuzlarını kullanırken kendinizle başkaları arasında boşluk bırakın.
 • Parktayken, diğerlerinden 2 metre mesafeyi korumanıza izin veren açık alanları, patikaları ve yolları arayın. Kalabalık alanlardan kaçının.
 • Yönergelerin değişebileceğini unutmayın. Haberdar olun. Ayrıca soru sormaktan korkmayın. Bir işletmenin güvenlik uygulamaları konusunda kendinize güvenmiyorsanız, ziyaretinizi erteleyin. Sağlığınızı korumak buna değer.
2 yaşın altındaki çocuklara maske takmayın.

D Vitamini Takviyesi Almak, 2019 Koronavirüs Hastalığına (COVID-19) Neden Olan Virüsün Bulaşmasını Önleyebilir Mi?

 • Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, D vitamininin COVID-19 üzerindeki etkisine baktı. 489 kişiden oluşan bir çalışmada, D vitamini eksikliği olanların, normal D vitamini seviyelerine sahip olanlara göre COVID-19’a neden olan virüs için pozitif test etme olasılığının daha yüksek olduğu bulundu.
 • Diğer araştırmalar, akut solunum yetmezliği yaşayan COVID-19’lu kişilerde yüksek oranda D vitamini eksikliği gözlemledi. Bu insanların ölme riski çok daha yüksekti. Küçük, randomize bir çalışma, yüksek dozda bir D vitamini (kalsifediol) verilen COVID-19 ile hastaneye kaldırılan 50 kişiden yalnızca birinin yoğun bakım ünitesinde tedaviye ihtiyaç duyduğunu buldu. Buna karşılık, kalsifediol verilmeyen COVID-19’lu 26 kişiden 13’ünün yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmesi gerekiyordu.
 • D vitamini eksikliği, daha yaşlı kişilerde, vücut kitle indeksi 30 veya daha yüksek olanlarda (obezite) ve yüksek tansiyonu olan kişilerde (hipertansiyon) daha yaygındır. Bu faktörler ayrıca ciddi COVID-19 semptomları riskini de artırır.
 • Bununla birlikte, son yıllarda D vitamini takviyesinin etkilerini inceleyen iki randomize klinik çalışmanın daha az umut verici sonuçları oldu. Her iki çalışmada da, COVID-19 ile değil, D vitamini eksikliği olan ve ciddi şekilde hasta olan kişilere yüksek doz D vitamini verildi. D vitamini, plasebo verilenlere kıyasla hastanede kalış sürelerini veya ölüm oranlarını azaltmadı.
 • Varsa, D vitamini ve D vitamini eksikliğinin COVID-19’un önlenmesi ve tedavisinde oynayabileceği rolü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Bu arada, D vitamini eksikliğiniz varsa, bir takviyenin sizin için uygun olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun. D vitamini seviyeniz hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuza kontrol ettirmesini isteyin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.