Koronavirüs Salgınının En Fazla Etkilediği Sektörler Hangileridir?

Koronavirüsün En Çok Etkilediği Sektörler ve Etkileri

Koronavirüsün Sektörleri Nasıl Etkilemektedir?

Son zamanların en büyük virüs salgını olan Koronavirüsle ilgili henüz bir ilaç  tamamen yayılmış durumda olmamakla birlikte aşı konusunda çalışmalar devam  etmektedir. Koronavirüs nedeniyle üretimin ve hayat akışının önemli ölçüde durması ülkeleri daha fazla korkutmaktadır. Salgın hastalıklar, her zaman olduğu gibi yine ekonomiyi tehdit etmektedir. Koronavirüsü ile dünya çapında birçok sektör de olumsuz yönde etkilenmiş ve etkilenmeye devam etmektedir. Bunların en başında hizmet sektörü, turizm, sanayi, tarım, ekonomi, eğitim, lojistik, tekstil, sağlık yer almaktadır.

Hizmet Sektöründeki Yeni Normallerimiz

Hizmet Sektörünün Düzeni Değişmiş Durumdadır.

Hizmet sektörünün içinde perakendecilik, ulaşım, dağıtım, eğlence hizmetleri, bankacılık hizmetleri, adalet hizmetleri yer almaktadır. Dünya çapında hizmet sektörü, hiç bitmeyecek aynı zamanda her zaman yükselişte olan bir sektördür. Ancak koronavirüs her sektörü olduğu gibi bu sektörü de fazlasıyla etkiledi. Bu etkilere gelecek olursak önceden marketlere gidip rahatlıkla alışverişimizi yapabilirken günümüzde marketler kalabalık bir ortam olduğu için riskin ana yerlerinden biri haline geldi ve marketlere maske ve eldivensiz insanlar alınamaz oldu. Marketlere giden insanlar günümüzde sosyal mesafeye dikkat ederek sıraya girer oldu.  Hatta bunun için kavgalar bile yaşanır hale gelindi. Bunun yanında artık marketlere gidip alışveriş yapanların sayısı günden güne azalır durumdadır. İnternet uygulamaları ile insanlar alışverişini yapıyor, siparişleri ise eve kadar geliyor.Yani perakendecilik sektörü daha çok eve taşınmış, maske ve eldivensiz düşünülemez hale gelmiştir. Tabi bu kadar yoğunluğa karşı gün geçtikçe insanlar tarafından çok tercih edilen ürünlerin tedbirininde de zorlanmalar yaşanmaya başlamıştır. Dünya çapı olaya bakacak olursak ülkeler arasında marketlere ürün stok yardımları yapılmaya başlanmıştır.

Koronavirüs İle Birlikte Hijyen Çok Önemli Bir Durumdadır.

Koronavirüs temas yoluyla bulaştığı için haliyle kalabalık içinde olan tüm sektörlerin etkilenmesi zaten kaçınılmaz olacaktır. İnsanlar sağlıkları için bunlara dikkat etmek zorundadırlar. Bir çok ülke salgının toplu alanlarda artacağını bildiği için ve salgını daha fazla ülkesine taşımamak ve yaymamak için uçak seferlerini yani dış ülkeyle olabilecek her türlü ulaşımını durdurmuştur. Bankacılık hizmetleri de artık neredeyse internet üzerine yoğunlaştırıldı ve çalışma saati olarak bir esneklik sağlandı. Dağıtım hizmetinde artık temassız yollama özelliğine geçildi.

Koronavirüs ile Birlikte Yeni Bir Dönem

Çoğu yer nakit para kabul etmemeye başladı ve ödemelerin çoğu kredi kartından yapılmaya başlandı. Dışarıdan söylediğiniz herhangi bir şey kapıya bırakılıyor ve siz çoğu zaman getiren kişiyle bile Korona nedeniyle muhatap olmuyorsunuz. İnsanlar dışarıdan gelen kolilerini artık bekleterek açar hale geldi.Dünya gerçekten insanlardan izole bir hale gelmeye başladı. Tabii ki de eğlence sektörünün tamamen bitmesi de toplumdan uzak kalınması gerektiği için kaçınılmaz oldu.

Turizm Sektörü Salgın Yüzünden En Riskli Durumda!

Turizm Sektörüne Etkileri Ne Olmuştur?

Koronavirüs kalabalık ve toplu yerlerde bulaştığı artık tüm dünya tarafından bilinir hale geldi. Bu tabii ki de en çok turizm sektörünü etkilemiş oldu. Dünya çapında turizmin ekonomiye katkısı gerçekten çok büyüktür. Türkiye’de Batı Akdeniz ve Ege kıyılarında daha fazla yabancılara dönük turistik oteller yer alırken, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yerli turistlerin ikinci kontları bulunmaktadır. Ülkemiz yaz turizmi olsun ya da kış turizmi olsun her zaman en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Fakat başta söylemiş olduğum gibi, Koronavirüs nedeniyle ne yurtdışından gelişler ne de ülkedeki insanların bir yerden bir yere gidişi zorlanmış ve keyifsiz hale gelmiş durumdadır.

Koronavirüsün Diğer Bir Etki Alanı: Sanayi ve Tarım Sektörü

Koronavirüs Sanayiyi Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs etkisiyle insanlar, dışarıya yönelik ihtiyaçlarını azaltmaya başlamıştır. Dünya çapında gıdalarda bir yükleniş var iken kıyafet ve giyim alımı yönünde azalışlar söz konusu olmaya başlamıştır. İnsanlar çoğu vaktini artık evde geçirdiği için ve ihtiyaç halinde anca dışarıya çıkabilindiği için evde de izole halde olduğundan yeme-içme ürünlerine ravent etmeye başlamışlardır. Sanayi sektörü ise bu anlamda  günümüzde daha çok gıda ürünlerine yönelmiş durumdadır.

Virüs İle Birlikte Organik Olana Yönelim Artmış Durumdadır

Tarım konusuna bakacak olursak insanlar sağlıklarını koruyabilmek amacıyla daha çok organik ürünlerine yönelmeye çalışmaktadır. Tarım bu noktada çok önemlidir ve önemi korona ile birlikte azalma yönünde değil artma yönüne geçmiştir.

Koronavirüsün En Çok Etkilediği Sektör: Ekonomi!

Ekonomideki Sarsıntılar Ve Değişimler Nelerdir?

Korona bitse bile her ülke için ekonomi yönünden iz bırakacağı kesin bir hal almaya başlamıştır. Koronavirüs nedeni ile her ülkenin neredeyse ekonomisi kötü duruma gelmiştir. Bazı ülkeler ise resmen ekonomi olarak çöküntüye girmektedir. Çoğu iş yerinin yasal olarak  kapatılmasıyla diğer sektörlerde bundan payını almış ve birçok kişi işsiz kalmış, ya da ücretli izine ayrılmıştır. Bir çok ülke bu durumda bir sürü öneri sunmaya devam etmekte  ve tedbirler almaya çalışmaktadır. Tahmin edileceği gibi ekonomide dev olarak görülen çoğu ülkede dahil ekonomide gerileme söz konusudur. Her sektör neredeyse eksi yönde gittiği için ekonomide haliyle çökme noktasına gelmektedir. Ekonomiye farklı bir pencereden bakacak olursak, salgın nedeniyle nakit para kullanımı hızla azalmaya başlamıştır. İnsanlar artık kredi kartı, banka kartı, ya da internet üzerindeki paralarla işlerini halletmeye başlamaktadır. Bu da ekonomi açısından belki de farklı bir sisteme geçileceğini göstermektedir.

Pandemi Süresince Eğitimde Yeni Bir Dönem: Uzaktan Eğitim Dönemi

Eğitimde Online Eğitim Dönemine Geçilmiştir.

Korona salgını ile birlikte artık öğrenciler okullara gidememektedir. Dünyada online eğitim sistemine geçilmiştir. Öğrenciler artık evinden derslere katılmakta ve sınavlarını da internet üzerinden olmaktadırlar.

Koronavirüsün Tekstil Sektörüne Etkileri

Koronavirüs İle Birlikte Tekstil Sektörü Ne Durumdadır?

Dünya genelinde korona virüsten birçok sektörde olduğu gibi moda sektörü de ciddi anlamda olumsuz etkilendi.Moda sektöründe ciro kaybının en önemli nedenlerinden birinin ise insanların iş kaybetme korkusu ile paralarını elinde tutmak istemesi ve evde vakitlerini geçirdikleri için haliyle de salgının ne zaman biteceğini bilemedikleri için giyim üzerine harcamalarını yapmamasıdır.

Şüphesiz En Büyük Yük Sağlık Sektöründe!

Koronavirüsün Sağlık Sektörüne Etkileri Nedir?

Bu süreçte en çok yük sağlık çalışanlarına düşmektedir. Koronavirüsün etkisiyle sağlık altyapısı iyi olan ülke lider ülke olarak neredeyse görülmeye başlanmıştır. İngiltere, ABD, İtalya, İspanya gibi gelişmiş ülkeler sağlık sektöründe geride kalmış ve yardım için çağrılar yapmaya başlamıştır. Hastanelerin gelişmişliği, hasta yatak sayısı, doktor sayısı, acil sayısı ve virüse karşı ülkelerin geliştirdiği önlemler gündemdedir. Dünya genelinde eldiven maske çok önemli hale gelmiş, bazı ülkeler sağlık sektöründeki birçok stoğunu bitirmiş ve yardım için başka ülkelerden yardım almaya başlamıştır. Dünya çapında Korona  şüphesi olan hastalar öncelikli hale gelmiş olup diğer hastalar arka planda kalmıştır. İnsanlar günümüz itibariyle ciddi bir şüphesi veya hastalığı olmadığı takdirde hastanelere gitmekten  kaçınmaya başlamıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.