Koronavirüs Test Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

Son güncelleme:

Koronavirüs tüm dünyayı son derece büyük bir şekilde etkiledi. Bu etkilenme sonrasında insanlar panik halinde korunma önlemleri almaya başladı. Ekonomide ve insan yaşamında büyük bir değişime neden olan koronavirüs, tüm dünyada büyük bir etki bıraktı.

Peki korona testi nasıl yapılır? Korona test sonucu ne zaman çıkıyor? Koronavirüs testi nerede yapılıyor? Koronavirüs testi kaç günde açıklanıyor? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

korona testi nasıl yapılır

Koronavirüs testini yapan kişiler, bu testi, özel koşul ve şartlarda, koruyucu ekipmanlarla yapıyor. Gerekli önlemlerin alınması ile yapılan bu testler genzinize sürülen bir çubuk tarafından alınan örnekler ile yapılıyor. Bu örnekler burundan da alınabiliyor. Alınan örnekler son derece dikkatli bir şekilde laboratuvarlarda inceleniyor.

Koronavirüs testi kaç günde sonuçlanıyor?

Koronavirüs testi yaptırdığınız zaman hekim karar verdiği zamandan sonra 7/24 çalışan referans merkezlerine gönderiliyor. Test sonuçları şuanki şartlara göre 1 ile 3 gün içerisinde açıklanıyor. Hastalığı doğrulanmış olan insaların yakın olarak temas ettiği insanlara da kısa zaman içerisinde test yapılıyor. Test sonuçları açıklanana kadar test yapan kişinin kendini karantinaya alması söyleniyor. Sıkı bir şekilde ev izolasyonu sağlanıyor.

Koronavirüs testi tanıyı kesin olarak koyuyor mu?

Koronavirüs testi tanıyı kesin olarak koyuyor mu?

Eğer test yapılırken örnek alınıyorsa, doğru zamanda ve doğru bir yöntemle örnek alınımı gerçekleşiyorsa, örnekler doğru bir şekilde taşınıyorsa test sonuçları doğrudur. Bu testlerin yapıldığı laboratuvarlar uluslararası standartlara sahip olan ve gerekli kontrollerin yapıldığı bölgelerdir. Bu yüzden test sonucu sonrasında pozitif ya da negatif olduğunuz sonucu sizlere bildirilir. Tesk sonuçları kesin tanıyı koymaktadır.

Koronavirüs testi yaptırmak için hangi belirtiler olmalıdır?

Koronavirüs testi yaptırmak için hangi belirtiler olmalıdır?

Eğer koronavirüs testi yaptırmak istiyorsanız belrli bir şikayetinizin olması gerekiyor. Durduk yere koronvirüs testi yapılmıyor. Eğer virüs taşıyan biriyle temas kurduysanız, virüs şikayetiniz varsa, belirli bir yaş üzerinde iseniz test için hastaneye başvurabilirsiniz. Ancak belirli olmayan şikayetleriniz yoksa hastaneleri meşgul etmemeli ve hastaneye giderek kendinizi riske atmamalısınız. Hijyen kurallarına dikkat ederek kendinizi izole ederseniz iyi bir şekilde korunabilirsiniz. Kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durarak virüsü kapma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.