Tüm dünya koronavirüs ile ilgili yeni bilgiler toplamaya devam ederken Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarından oluşan bir grup ilginç bir araştırma ortaya koydu. Araştırmada SARS virüsü de ele alındı.

Araştırma’da koronavirüse bağışıklı insanlar olabileceği ihtimali üzerinde duruldu.

İhtimal üzerine yapılan koronavirüs araştırmasında, SARS salgınını geçirmiş hastalar incelenirken,  2003 salgınında ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu olan SARS ya da diğer adıyla atipik zatürre geçiren kişilerin Kovid-19’a neden olan koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilecekleri söylendi.

Araştırma Nature dergisinde yayınlandı. Yayınlanan rapora göre ise, 2003 salgınında atipik zatürre geçiren kişiler, Kovid-19’a neden olan koronavirüse (SARS-CoV-2) karşı bağışıklığı mevcut olabileceği açıklamasında bulunuldu.

Koronavirüse Karşı Bağışık Olabilecek Kişiler Bulundu

Araştırmayı yapan uzmanlar ise konuyla ilgili açıklama yaptı. Akut solunum yolu yetersizliği sendromuna neden olan SARS-CoV virüsünün yayılmasının, koronavirüsün hücre yüzeyindeki reseptörlerle kenetlenmesinden sorumlu S proteinini hedef alan antikorların üretimini uyardığını belirledi. Bu antikorların bir çeşidi olan S309’un SARS-CoV-2’deki S protein bölgelerini etkili bir şekilde nötralize edebildiği sonucuna varan bilimciler, böylece akut solunum yolu yetersizliği sendromunu geçiren kişilerin yeni tip koronavirüse karşı bağışık olabileceklerini savundu.

ANTİKORLAR HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN KULLANILABİLİR

Araştırmacılar bu cinsteki antikorlardan yapılacak olan kokteyllerin koronavirüs vakalarında kullanabileceğini önerdi. Ağır koronavirüs vakalarının tedavisinde özellikle uygulanabileceğini belirten uzmanlar, yüksek bulaşma riskinin de var olduğu kişilerin hastalıktan korunması için kullanılabileceğinin altını çizdi.

Çinli bilim insanların koronavirüsün değişime uğradığına dair elde ettikleri araştırmayı buradan inceleyebilirsiniz.