Koronavirüsün Nasıl Yayıldığını Analiz Eden Araştırma Yayınlandı: “7 Milyon İnsan Bir Anda Bölgeden Ayrıldı!”

ABD’de yayın yapan New York Times gazetesi topladıkları veriler ile ilginç bir araştımaya imza attı.

Koronavirüsün nasıl yayıldığı ile ilgili bir makale ortaya çıkaran gazete, Vuhan’da seyahat kısıtlaması uygulanmadan önce yaklaşık 7 milyon insanın bölgeden ayrıldığına dikkat çekti.

Vuhan kentinde ortaya çıkan virüsün ilk olarak 4 kişide tespit edildiği ortaya çıktı.

Makaleye göre, Aralık 2019’un son günlerinde doktorlar, hasta insanların normal tedavilere cevap vermeyen viral pnömoniden rahatsız olduğu bilgisine sahipti. Washington ve John Hopkins Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçek vaka sayısının, aralık ayının sonunda açıklanan rakamlardan yaklaşık bin kişi veya birkaç bin kişi daha fazla olduğu ifade edildi.

Her corona virüs hastasının, ortalama iki kişiye bulaştırdığı açıklandı. Ayrıca makalede, Çinli yetkililerin aralık ayının sonunda halkı uyardığı ve ancak 31 Aralık’ta Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) salgın hakkında bilgi verdiği belirtildi. Çin hükümeti WHO’ya, ‘hastalığın önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir’ olduğu bilgisini verdi.

Ocak ayının başına gelindiğinde Vuhan’daki 175 bin kişinin şehri terk ettiği ve seyahat kısıtlaması olmadığı için dünyanın belli yerlerine ayrıldığı belirtildi.

21 Ocak’a gelindiğinde Çinli yetkililer, insandan insana bulaşabildiğini fark etti ve diğer büyük kentlerde de vaka rastlanmaya başlandı.

Çin daha sonra seyahat yasağını ilan etti. O günlerde seyahat verilerine bakıldığında Vuhan’dan aylık olarak yaklaşık 900 kişinin New York’a, 2 bin 200 kişinin Sydney’e, 15 binin üstünde kişinin Bangkok’a seyahat ettiği tespit edildi.

Araştırmacılar bu süreçte seyahat edenlerin yüzde 85’lik kısmının, koronavirüs olduğunu ama tespit edilmeden seyahat ettiklerini bugünkü vaka sayılarından yola çıkarak ortaya çıkardılar.

30 Ocak itibariyle ABD ve diğer bazı ülkeler Çin uçuşlarını durdurdu ama elde edilen salgının yayılma verilerine göre çok geç kalınmıştı. Ülkelerde lokal olarak koronavirüs yayılmaya devam etti ve virüs dünya çapında salgına dönüştü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.