Koronavirüsünün Uğramadığı Tek Nokta!

Koronavirüs neredeyse tüm dünyaya yayılmışken vaka sayısı yarım milyonu ölüm sayısı ise 26 bini geçti.

Fakat koronavirüs ise sadece bir noktaya uğramadı; Antartika.

Dünyaya kan ağlatan yeni tip koronavirüs krizini yaklaşık 4 bin kişi dünyanın çok uzak bir köşesinden takip ederek, anlamaya çalışıyor. Soğuk havada yaşama şansı daha fazla bulan koronavirüsün şu anda tek görülmediği yer, neredeyse tamamı buz ve karla kaplı.

Üstelik sürekli kış koşullarının yaşandığı buzdan kıta, 4bin insanla beraber krizi uzaktan seyrediyor.

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan haberde, Antarktika kıtasında araştırma için bulunan İtalyan Alberto Della Rovere, ülkesinde yaşanan felaketi dünyanın bir ucunda endişe ile takip ediyor.

WhatsApp üzerinden İtalya’daki akrabaları ve arkadaşlarıyla konuşan 35 kişilik İtalyan araştırma ekibinin lideri Alberto Della Rovere, “Şu anda burada daha güvendeyiz. Arkadaşlarımız da bize bunu söylüyor ancak biz burada hem yakınlarımız hem de ülkemiz için endişeliyiz” dedi.

“Şu anda Antarktika dünyanın en güvenli yeri” şeklinde konuşan Rovere, insanların buraya gelme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirterek yüzdeyi düşük tutuyor.

Şu anda Antarktika kıtasında 28 ülkenin araştırma istasyonları bulunuyor. En büyük istasyon ise ABD’ye ait .  Antarktika’nın Ross Ice Shelf bölgesinde bulunan McMurdo İstasyonu’nda bin kişi yaşıyor.

Buraya gelenler bir ya da iki dönem kalıyor ve araştırmalara katkıda bulunuyor. Antarktika’da nüfusun en yoğun olduğu dönem ise Ekim ile Şubat arası.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.