Kripto Para’da Merkeziyetsiz Finans: Defi!

Defi Nedir?

Defi‘nin açılımı ‘Decentralized Finance’ olup dilimizdeki karşılığı Merkeziyetsiz Finans’tır. Kriptoda blokzincirler üzerine tasarlanmış finansal uygulamaların tümüne verilen isimdir. Bulunduğu ülkede geçerliliği olan bütün borsalarda 18 yaşını doldurmuş herkesin faydalanabileceği bir erişimdir. DeFi’de kullanıcılar kendi fonlarının tamamının kontrolünü rahat bir şekilde sağlayabilmektedirler ve içinde barındırdığı ekosistemde ‘Peer to Peer’ (Kişiler Arası), yine kendisi gibi merkezi olmayan uygulamalar; kısaca (DAPP)’ler aracılığıyla iletişim sağlayabilirler.

21. Yüzyılın bankacılık sistemine bir eleştiri olmakla beraber sağladığı kolaylıklar ise Tüzel veya Gerçek kişilerin bankacılık işlemlerinde zaman kaybını önlemesi, kolay kullanımı ve basit erişimi, kendi fonlarını hiçbir aracı hizmeti ödemeye mecbur bırakılmadan sağlanması DeFi’yi önemli bir noktaya taşımaktadır. En önemli avantajı ise içinde bulunduğu ekosistemin blokzincirine entegre olan altyapısıdır.

DeFi hizmetinde veriler blok zincirleri üzerine kaydedilir ve binlerce düğüm (node) arasında dağılır, bu sayede verinin sansürlenmesi veya hizmetlerin kapanması çok zor bir hale gelir.

Peki neden DeFi ürünlerini kullanmalıyım?

Günümüz bankacılık sistemi tamamen Tüzel veya Gerçek kişilerin fonlarının başka bir aracı kurum tarafından yönetilmesine dayanıp ve gelir kaynaklarından birinin de aracılık (komisyon) hizmeti olduğu için bu tür ücretlerden kaçınmak adına kullanılabilir. Bir diğer avantajı ise DeFi ürünlerinde açık bir şekilde borç alınıp verilebilmektedir. Bu borç sistemi DeFi ekosisteminin bir parçası olmakla beraber ürünlerin popülerliğinin artmasına ve ürünlerde yüksek hacimli işlemler görülmesine sebebiyet vermektedir. Borç alma/verme sistemi yine merkeziyetsiz olarak yönetilir ve yine günümüz bankacılığı gibi krediye dayalı sistemde görüldüğü üzere yüksek faiz oranlarıyla karşılaşmazsınız. Bunlara ek olarak istenildiği anda işlem açılıp kapanabilmektedir, dijital fonlarınızı teminatlandırabilirsiniz ve en önemli noktasının da kredi kontrolünün bulunmamasıdır.

DeFi’de borç hizmeti açık blokzincirleri üzerine inşa edilmiştir ve kullanıcıların sisteme duyduğu güveni sağlamayı bu şekilde planlamıştır. Kriptografik doğrulama yöntemlerini kullanır ve en az komisyonla en fazla kişiye ulaşma politikasını izlemektedir.

Bununla beraber DeFi ürünleri kendileri gibi merkezi olmayan pazar yerlerini (DEX) kullanabilir. Bu pazar yerleri, kullanıcılarının fonlarını borsalar olmadan alıp satabilme imkanı verir. Alım ve satım işlemlerinde Akıllı Kontratlar (Smart Contract) imzalanarak doğrudan kullanıcıların cüzdanları arasında yapılabilir.

Düzenli bakım haricinde genel olarak herhangi bir bakım gerektirmeyen bu borsalar merkezi olan borsalara göre daha az işlem ücreti alır ve bu kullanıcı gözünde önemli bir ayrıntıdır.

Bunca iyi yanlara rağmen DeFi’ın kötü yanları nelerdir?

DeFi uygulamaları blok zincirler üzerine kurulduğu için doğal olarak blok zincirlerinin performansınıda almaktadır. Blok zincirlerinin performası ise merkezi olan birimlere göre daha düşüktür. Bu sebeple DeFi uygulamalarının zayıf bir performans gösterme sorunu olabilmektedir. DeFi ürünleri herhangi bir aracı kurum olmadan işlem yaptırdığı için günümüz bankacılık sistemindeki kurum hatasını da doğal olarak kullanıcılara bırakmaktadır. Yani kullanıcılar işlemlerinde bu hataları yapmamak için daha dikkatli davranmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.