Deep Blue Club

Kripto Paralar Neden Düşüyor : Ayı Piyasası

Eğer bir piyasa uzun süreli fiyat düşüşleri yaşıyorsa işte o zaman aralığına ayı piyasası denmektedir. Menkul kıymet fiyatlarının %’20’nin altına düştüğü durumları açıklar. Ayı piyasaları genellikle piyasadaki ve endekslerdeki düşüşlerle ilişkilendirilmektedir. Ancak bireysel menkul kıymetler veya emtialar da sürekli %20 veya daha fazla bir düşüş yaşıyorsa bunlarda ayı piyasasında kabul edilir.

” Ayı piyasaları durgunluk yaratarak genel ekonomik gelişmeleri de etkilemektedir.”

Peki bu ayı piyasaları ne kadar sürer?

Ayı piyasaları birkaç hafta, birkaç ay hatta birkaç yıl veya 10 yıl bile sürebilir. Ayı piyasalarının uzun sürmesindeki diğer bir etken ise yatırımcıların sergiledikleri davranışlardır. Yatırımcılar, sıkıcı ve kesin bahisler lehine spekülasyondan kaçındıkları için ayı piyasaları aylarca veya yıllarca sürebilmektedir.

Nakit akışlarının ve şirketlerden elde edilen karların gelecekteki beklentilerini hisse senedi fiyatları yansıtır. Büyüme beklentileri azaldığında veya beklentiler bozulduğunda ise hisse senedi fiyatları düşebilmektedir. Bu fiyatların düşmesinden kaynaklı ortaya çıkan korku, sürü psikolojisi, kayıp olmaması için yapılan telaşlar daha da varlık fiyatlarının düşmesine neden olmaktadır.

Ayı Piyasasının Nedenleri Nelerdir?

Genellikle zayıf veya yavaşlayan durgun bir hale gelen ekonomi beraberinde ayı piyasasını da getirmektedir. Düşük istihdam, düşük harcanabilir gelir, zayıf üretkenlik ve ticari karlardaki düşüşler bize zayıf veya yavaşlayan ekonominin işaretleridir. Ya da hükümetin ekonomiye herhangi bir müdahale de bulunması da ayı piyasasını tetikleyebilir.

” Vergi oranlarında ve federal fon oranındaki değişiklikler ayı piyasasına yol açabilir.”

Diğer bir etken ise yatırımcı güvenindeki düşüşlerdir. Çünkü yatırımcılar bir şeyin olacağına inandıkları zaman harekete geçerler ve bu durumu fark ettiklerinde kayıpları önlemek amaçlı hisselerini satacaklardır.

Ayı Piyasalarının Aşamaları Nelerdir?

İlk aşaması; yüksek fiyatlar ve yüksek yatırımcı duyarlılığı ile alakalıdır. Bu aşamanın sonlarına yaklaşıldığında yatırımcılar piyasadan çekilmeye başlarlar. Piyasadan çekilen yatırımcılar kar elde etmeye başlar.

İkinci aşamada ise hisse senetleri keskin bir şekilde düşmeye başlar. Bununla birlikte ticari karlar ve şirket karları da düşecektir. Olumlu olan ekonomik göstergelerde ortalamanın altına inmeye başladığında bazı yatırımcılar paniğe kapılır.

Üçüncü aşamada ise spekülatörler piyasaya girmeye başlar. Bu da beraberinde fiyatları ve fiyat hacmini yükseltir.

Dördüncü aşamada ise hisse senetleri düşmeye devam eder. Ancak öncekilere göre daha yavaş düşmektedir. Düşük fiyatları gören yatırımcılar yeniden piyasaya girmeye başlar. Bütün bunların sonucunda da ayı piyasaları boğa piyasalarına yol açmaya başlar.

Ayı Piyasalarında ” Açığa Satış ” Ne Anlama Gelir?

Yatırımcılar ayı piyasasında açığa satış yaparak kazanç elde edebilirler. Peki bu nasıl mümkündür?

Yatırımcılar, ödünç alınan hisseleri satarak ve daha düşük fiyatlarla geri alarak bunu sağlar. Aslında son derece riskli bir ticarettir. Çünkü işe yaramazsa ağır kayıplara neden olabilmektedir.

Bir satıcı eğer açığa satış yapacak ise önceden bir komisyoncudan hisseleri ödünç almalıdır. İşte bu hisselerin satıldığı fiyat ile geri satın alındığı fiyat arasındaki farka ” açığa satış ” denilmektedir.

Ayı Piyasasında Zarar Etmeden Kurtulmak Mümkün Mü?

Ayı piyasasından zarar etmeden kurtulmak istiyorsak ilk olarak haberin doğruluğundan emin olmalıyız. Dışarıdan duyduğumuz söylemlerle hareket etmemeliyiz. İkinci olarak ise ayı piyasası meydana geldiğinde bir panik ve telaş başlamaktadır. Bu panikle hareket ederek bir satış yapmamalıyız! Piyasayı araştırmalı ve risk planımıza uygun davranmalıyız.

Bununla birlikte yatırımımıza akıllıca yön verebilmemiz için teknik ve temel analizleri takip etmemiz gerekir. Ve son olarak uzun vadeli düşünmeliyiz. Eğer uzun vadeli düşünürsek bu düşüşleri fırsatlara çevirebilir ve geleceğe yönelik birikimler yapabiliriz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.