Kural Tanımayan Doodle’lar

Son güncelleme:

 Doodle Nedir?  Google Doodle Nedir? Doodle Hangi Günlerde Kullanılıyor? Doodle Fikri Nasıl Ortaya Çıktı? Doodleri Kim Tasarlıyor? Doodle’lara Kim Karar Veriyor?  Doodle Ortak Temalar Neler ?  Herkes Doodle Çizebilir Mi? Doodle Nasıl Çizilir?  

Doodle nedir ? 

Doodle kelime anlamı olarak karalama demektir.  Birçok farklı amaca hizmet edebildiği gibi en yaygın olanı Google doodle’larıdır . Konsantre olma yeteneğinizi geliştirmek için  , boş zamanınızı  doldurmak için  veya rahatlamanızı sağlamak amacıyla yapılan basit çizimlerdir. Kişi açısından bakıldığında epey faydalı ve eğlenceli bir aktivitedir . Bu yaratıcı çizim akımı özellikle son yıllarda  gençler arasında epey popüler olmuştur.  Bunun en  büyük sebepleri gençlerin özgürce ve cesurca çizimini kağıda aktarırken  aynı  zamanda renkleriyle de istedikleri gibi oynamalarına imkan sağlamasıdır . Ayrıca çok zaman gerektirmez pratiktir. sebebDoodle denildiğinde  her zaman ilk akla gelen Google ‘dır  .Ama az bilinen şey ise çok eskiden hayatımıza girip günümüze kadar ulaşmış olmasıdır. Daha sonrasında Google sayesinde tekrar çizim trendi olmuş ve adını duyurmuş.  

Dilhan Eryurt Kutlaması

Google doodle nedir? 

Google doodles çeşitli amaçlarda kullanılır. Bu doodle’lar Google’ın ana sayfasında ki logosunda bulunuyor. Ama tabiki tek bir doodle yok . Günün anlam ve önemine göre tek tek tasarlanıyorlar.  Bazıları tek seferliktir bazıları ise düzenli olarak  yenilenir. Google Doodles, şirketin kendi yıl dönümü gibi Google’daki önemli olayları tasvir etmek için de kullanılıyor. Bazı Google Doodle’ları Google’ın ülkeye özgü ana sayfalarıyla sınırlıdır, diğerleri ise dünya genelinde görünür.  

Doodle hangi günlerde kullanılıyor? 

Günlerden bazıları; tatil günleri, yıl dönümleri, kayda değer tarihi olaylar, kaşifleri, bilim insanlarını , bayramları ve hatta önemli insanların doğum günlerini kutlamak gibi olaylardır.  Türkiye’ den örnek vermek gerekirse; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü(2021), Nasa’da görev yapan ilk  türk bilim insanı Dilhan Eryurt Kutlaması (2020), Türkiye’ nin ilk doktoru Safiye Ali 127. Doğum Günü( 2021) 

Safiye Ali 127. Doğum Günü

Doodle fikri nasıl ortaya çıktı ?  

 Google ‘ ın oluştuduğu ilk doodle  çalışması 1998  yılında yapılmıştır. Google’ ın   ortak kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından Nevada çölündeki  yıllardır süren Burning Man isimli festival için ilk doodle düzenlenmiştir. Daha sonrasında devam etmek istediklerine karar verip yıllarca devam etmiştir. Bu doodle’lar bazen yalnızca bir görsel olurken bazen animasyon veya videodan oluşabiliyor. Karar verilen belirli günlerde farklı logo tasarımları yapılıyor.Kullanıcılar tarafından çok fazla beğeni topladı ve bu yüzden daha fazla kurucular tarafından üzerine düşüldü .Doodle’lar  Google’nin ana sayfasında  giderek  daha sık görülmeye başlandı. İlk olarak herkesin bildiği özel günler  için hazırlanıyordu. Şu anda ise çoğu insanın bile bilmediği ilgi çekici olaylar içinde hazırlanıyor. Her geçen gün daha fazla ilgi topluyor ve merak konusu oluyor.Peki doodle’ları kim tasarlıyor? 

İlk Doodle 1998

 Doodle’ları kim tasarlıyor? 

Doodle ‘ lar ilk seferinde tahmin edilemeyen bir  ilgi topladığı için ilk başta tasarımcısı yoktu. Google’ın ortak kurucuları Larry Page ve Sergey Brin  ilk yıllarda dışarıdan tasarımcı çalıştırarak logolarına devam ettiler . Daha sonrasında ise teknoloji gelişip ilgi de toplamaya devam ettikçe  sadece doodle’ lar için ayrıca bir ekip kuruldu.Bu ekibe “ Doodlers” adı verildi Doodlers ‘ lar yani Google Doodle’ ı  tasarlayan  illüstratörlere, mühendislere ve sanatçılara denir . Bu ekip arasında Ekua Holmes , Jennifer Hom, Sophia Foster Dimino , Ranganath Krishnamani ve Dennis Hwang gibi sanatçılar var . 2019’a kadar “Doodlers” ekibi, Google’ın dünya genelindeki ana sayfalarııiçin 4.000’den fazla doodle oluşturdu.  

Doodle’lara kim karar veriyor? 

 Karar vermek için Doodlers’ larla beraber bir grup çalışanı düzenli aralıklarla bir araya gelerek etkinlikler hakkında fikir paylaşımında bulunuyor. Kaynakları tek bir şeyle sınırlı değildir. Seçim sürecinde etkinliğe bağlı olarak Google ‘ın kişiliğini yansıtmak için ellerinden geleni  yapmayı hedeflerler. 

Google Tema

Doodle ortak temaları neler? 

 • Anneler günü (2000- günümüz) 
  Babalar Günü (2000-günümüz) 
 • ABD Bağımsızlık Günü (2000-günümüz) 
 • Bastille Günü (2000-günümüz) 
 • Martin Luther King, Jr. Günü  (2003; 2006-günümüz) 
 • Yeni Ay Yılı  (2001; 2003-günümüz) 
 • Sevgililer Günü (2000’den günümüze ) 
 • Uluslararası Kadınlar Günü (2005; 2009-günümüz) 
 • Aziz Patrick Günü (2000–2002; 2004 – günümüz) 
 • Miladi Yeni Yıl (2000- günümüz) 
 • Dünya Günü ( 2001- günümüz) 
 • Alman Birlik Günü (2002-2003; 2006-2008;2010- günümüz) 
 • İsviçre Ulusal Günü (2001-2015; 2016-günümüz) 
 • Olimpiyat Oyunları  (2000’den günümüze; 2014’ te kısmı istisna )  
 • Holi  (2001 – günümüz; aralıklı olarak ) 
 • Cadılar Bayramı  (1999-günümüz) 
 • Hinamatsuri (2009–2012; 2014 – günümüz) 
 • ABD Şükran Günü  (1998-günümüz) 
 • Noel Günü (1999- günümüz) 
 • Yılbaşı Gecesi (2011- günümüz) 

Herkes Doodle çizebilir mi? 

Sorunun cevabı kesinlikle evet. En başından beri belirttiğim gibi doodle aslında eğlenceli aynı zamanda zihin geliştirici bir aktivite. Hatta birçok insan yaptığını bile şu anda bu yazıyı okurken farkediyor olabilir. Eğer ki  bu konuda hem fikir hem çizim olarak iyi olduğunuzu düşünüyorsanız yada şansınızı denemek isterseniz Google fikirlerinizi gönderebilirsiniz. Her zaman yeni fikirlere açık olucaklardır.Google doodle için fkirlerinizi proposals@google.com adresine gönderebilirsiniz. 

Doddle nasıl çizilir? 

Doodle çizmenin belli bir kuralı yoktur. Hatta tek kuralı kuralsız olmasıdır diyebilirim. Önemli olan kendinizi özgür ve rahat hissetmeniz. Hayal gücünüzü ön planda tutup kendinize güvenmelisiniz. Film karakterlerinden yararlanabilir yada kendi karakterinizi yaratabilirsiniz. Karmaşık veya sade olabilir tamamıyla sizin tarzınız. Dilediğinizce renkleri zenginleştirebilir yada siyah beyaz çizgiler kullanabilirsiniz. Amaç kesinlikle keyifli zaman geçirmek. İşte birkaç ilgi çekici örnek. Bol keyifli  zamanlar dilerim. 

Kolay Doodle Fikirleri
Evde Doodle
Renkli Doodle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.