Küresel Isınma Nedir

Sanayileşme, plastik kullanımı, kimyasal maddeler ve sera gazları gibi nedenlerle dünyanın ısı dengesinin bozulması  küresel  ısınma olarak tanımlanabilir.

Küresel Isınma Neden Tehlikeli?

Dünya kaynakları sınırlıdır ve doğru kullanılmadığı takdirde tüm canlı yaşamını ve ekosistemi tehdit edecek sonuçları olabilir. Son yüzyılda gerçekleşen Sanayi Devrimi ile beraber kirlilik, plastik kullanımı, kimyasal atık oranı en yüksek seviyelere ulaştı. Her geçen gün artan nüfusla beraber bu zararlı etkiler daha çok artmaktadır.

Ekosistemin bozulmasıyla beraber artan sıcaklıklar, mevsimsel bozulmalar ve ekosistemdeki tahribat zamanla ölümcül sonuçlara neden olamaya başlamıştır. Bu nedenle  küresel ısınma tüm canlı yaşamının devamlılığını tehlike altına sokan bir süreçtir.

Küresel Isınmaya Sebep Olan Etkenler

Atmosfere salınan sera gazları, geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanılmaması, çevre kirliliği, tek kullanımlık plastik kullanımı, temiz su kaynaklarının yanlış kullanımı, orman örtüsünün tahrip edilmesi ve kimyasal ürün kullanımındaki artış gibi etkenlerdir.

Her geçen gün artan nüfusla beraber çevre kirliliği ve bilinçsiz tüketim kontrolsüz bir hale geldi. Bu kontrolsüz tüketimin sonucu olarak da buzullar erimeye, birçok hayvan türü yok olmaya ve mevsimsel sıcaklık farklılıkları anormal boyutlarda değişim göstermeye başladı.

Ülke yönetimlerinin ve bireylerin küresel ısınma konusunda yeterli bilince ve bilgiye sahip olmaması nedeniyle kirliliğin  boyutları her geçen gün daha fazla artmakta.

Küresel Isınmaya Engel Olmak İçin Yapılabilecekler

Eğitimde yapılacak iyileştirmeler, bilinçli toplumlar sayesinde küresel ısınmanın ilerlemesi durdurulabilir. Bireysel olarak hayatımızda yaptığımız ufak değişikliklerle biz de ekosistemin korunmasına katkı sağlayabiliriz. Günlük hayatımızda su tasarrufuna dikkat etmek, tek kullanımlık ürünlerin tüketimini azaltmak, elektrik kullanımında dikkatli olmak gereksiz tüketimden kaçınmak, çevresel kirliliğe neden olan plastik poşetler yerine alternatif ürünler kullanmak başlangıç için yapabileceğimiz küçük ama önemli adımlardan.

Evimizdeki aydınlatmaları tasarruflu lambalarla değiştirmek bile tek başına büyük bir tüketimi engellemiş oluyor. Buna benzer basit ama etkili birçok yöntem konusunda sorumluluk hissedip adım atarak dünyamızın ömrünü uzatabilmek elimizde. Dünya sadece insanlara ait değil. Bizimle aynı gezegeni paylaşan milyarlarca hayvan, bitki ve canlılar var. Aldığımız küçük kararlarla değişimin ve iyileşmenin öncüsü olabilmemiz mümkün.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.