Likya Döneminden Günümüze ”Antiphellos”

Kaş’da bulunan iki dile sahip olan yazıtların verdiği kesin bilgi ile Kaş’ın altındaki kent ”Antiphellos” olarak karşımızda. Kaş’ın eski ismi ise Habesos olarak biliniyor. M.Ö. IV. yy’da küçük bir yerleşim yeri olarak kullanılan Antiphellos, Helenistik döneminde gelişerek ön plana çıkmayı başarıyor.

Başlarda Phellos’un limanı olan Antiphellos sedir ağacı ticareti ve süngercilik ile gelişim gösterip Phellos’un limanı olmaktan çıkıp, zengin bir şehir haline geliyor.

Antiphellos‘nun mükemmel deniz manzarasına sahip olan tiyatrosu, günümüze bozulmadan taşınan sağlam bir yapıdır.

Antiphellos’a giriş ücretli midir? Antiphellos’a geldiğiniz zaman ücret talep edilmemektedir. Ücret ödemeden bu tarihi yapıyı görebilir ve manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Antiphellos Nerede?

Antiphellos nerede? Antiphellos, Antalya’nın yakınındaki Kaş ilçesinde bulunuyor. Kaş merkeze geldiğinizde devlet hastanesi istikametinde ilerlerken eski devlet hastanesini geçince hemen sağ tarafta kalıyor. Gittiğinizde sağlam ve bozulmayan yapı olan Antiphellos tiyatrosuyla karşılaşacaksınız. Yukarı çıktığınızda günümüze kadar taşınmış deniz manzarasına sahip mükemmel bir yapı göreceksiniz.

Eğer Kaş istikametine gidecekseniz Olymos plajına ve Olympos Antik Kente de zaman ayırabilir ve oradaki tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Antiphellos’a Nasıl Gidilir?

Peki Antiphellos’a nasıl gidilir? Rotanızı Antiphellos’a belirlediyseniz öncelikle Antalya’nın ilçesi olan Kaş bölgesine gitmeniz gerekecek. Antiphelllos’a ulaşım için Kaş’a geldikten sonra yürüyerek geçebilir ya da araba ile bölgeye direk gidebilirsiniz.

Toplu taşıma ile Kaş bölgesine gitmek isteyenler ise Antalya otogardan her saat düzenlenen otobüslere binebilir. Eğer Fethiye bölgesi yakınlarındaysanız Fethiye’den de yakın olan Kaş’a geçebilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.