Liseye Geçiş Sınavı(LGS) Hakkında: Sınav Süresi, Sınav Yeri…

2020 yılı Liseye Geçiş Sınavı yarın (20 Haziran) gerçekleşecek.

İlk oturum 09:30, ikinci oturum ise 11:30’da başlayacak.

LGS Sınavı için Dr. Fahrettin Koca bulaş riski azalması, kalabalık olmaması adına;

“LGS ve YKS GÜNLERİNDE sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, GÜNÜN GENÇLERE AYRILMASI için Sn. Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler.” açıklamasında bulunmuştu.

 

Yarın Yapılacak Olan Sınav İçin Ayrıntılar;

LGS ‘ye girecek öğrenci ile bir velisi sokağa çıkabilecek. 20 Haziran günü saat 09:00 ile 15:00 saatleri arasında istisnalar haricinde 81 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile ülkemizdeki koronavirüs salgını nedeni ile her öğrencinin kendi okulunda sınava girmesine karar verilmiştir.

2020 yılı Liseye Geçiş Sınavı iki oturum şeklinde yapılacak. İlk oturum saat 9:30 ‘da başlayacak. İlk oturum saat 10:45 ‘te bitecek.

 

LGS Oturumları Hakkında

”Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika olacak, ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular yöneltilecektir.”

 

Giriş Belgeleri hakkında Ziya Selçuk şu açıklamayı yapmıştı;

”Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs’ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.