Lütfi Elvan’dan Liberal Kambiyo Açıklaması

Son güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ” Liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir.” ifadesini kullandı. Peki liberal kambiyo nedir?

Lütfi Elvan Kimdir?

Lütfi Elvan Açıklama Yaptı

Merkez Bankası başkanının görevden alınmasıyla başlayan hareketlilik sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da açıklama yaptı. Açıklamasında liberal kambiyo rejiminden bahsetti. Liberal kambiyo ne demek beraber bakalım.

” Makroekonomik sürekliliğin koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrardır. Bu konuda istikrar olmazsa, güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyüme yaşamak mümkün değildir.Uyguladığımız “enflasyonda düşüşü öne alan ” politika çerçevesi, enflasyonda ciddi ve kalıcı düşüş sağlanana kadar devam edilecektir.Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz.

Bu anlamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir ödün vermek söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla sürdürülecektir. “

Naci Ağbal Kimdir?

Liberal Kambiyo Ne Demek?

Kambiyo, para veya para yerine geçebilen belgelerin değiştirilmesi işlemine denir. Para alım satımını kapsar. Kambiyo senedi de, kıymetli evrakın özelliklerine sahip olan ve uygulamada en yaygın olarak kullanılan evrak çeşididir. Türk Ticaret kanununa göre ise İktisat literatürüne göre “döviz” anlamında da kullanılır. Liberal ise kişisellik ve kişisel haklar anlamına gelir. Zaman zaman her bireyin eşitliği olarak da düşünülebilir.

Ülkelerin arasındaki ticari ilişkilerin devam etmesi ve gelişmesi için, kambiyo hukukunun birleşmesi, herkes için aynı şeyi ifade etmesi gerekmiştir. Bu nedenle1930’da üç sözleşme hazırlanmış ve kabul edilmiş, 1934’te ise yürürlüğe girmişlerdir. Türkiye de 1957’de, Ticaret Kanunu sayesinde bu sözleşmelere taraf olmuştur. Türk Ticaret Kanunu’ndaki “kambiyo senetleri” terimi poliçe, emre muharrer senet ya da bono ve çek gibi örneklere sahiptir. Halk arasında ticari senet olarak da geçebilir.

Kambiyo Nedir?

Kambiyo Rejimi Nedir?

Kambiyo, içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinir, ekonomik alanda çok işlem görür ve Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Kambiyo rejmi ise, bir ülkenin dış ilişkileri ve ticaretleri ile ilgili yapılan ödeme ve tahsilat işlemleri ile döviz giriş ve çıkışlarına bağlı olarak uygulanan kur politikalarıdır. 

Kambiyo Rejimi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.