Mali Müşavirlik Hakkında Merak Edilen Her Şey

1.Mali müşavir nedir?

Çeşitli kanunlara uygun olarak hizmet eden üst düzey muhasebeciliktir. Toplum tarafından mali müfettişler oldukça prestijli görülür. Mali müşavirler iş yerlerini, işletmeleri denetlerler ve muhasebede bir eksik var mı, bu işletme muhasebe hesaplarını usulüne uygun tutuyor mu? Bunlardan sorumlulardır.

Muhasebe Denetimi

2. Yeminli Mali Müşavirler ne yapar?

Normal mali müşavirlerden farklı olarak kendilerinde tasdik yetkisi bulunur ve muhasebe defterini onlar tutar. Çalıştığı şirketin tüm mali işlerinden ve bu mali işlerin doğruluğundan sorumludur. Gerekli olan evrak ve belgeleri hazırlar. Diğer denetçilerle olası olumsuz ihtimaller için iletişim halindedir. Risk analizi yapmak mali müşavirleri görevidir.

3. Nasıl Mali Müşavir olunur?

Mali müşavir olmak için İİBF mezunu olmak gerekir. İktisadi ve idari bilimler fakültesindeki hukuk, kamu yönetimi, iktisat, muhasebe, siyasal bilimler, maliye, bankacılık bölümlerinden birini bitirmiş olmak gerekir. Ardından kpss, ales vb. sınavlara girilir. Muhasebe stajı 3 yıl yapıldıktan sonra mali müşavirlik ruhsatı alabilmek için meslek sınavını vermeleri gerekmektedir. Eğer kişi yeminli mali müşavir olmak istiyorsa 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalıştıktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavına girer ve başarılı olursa ruhsat alır.

Mali Müşavir Çalışırken

4. Mali Müşavir maaşı ne kadardır?

Deneyimli mali müşavir maaşı oldukça fazladır, fakat işe yeni başlanmış ise beklentiyi yüksek tutmamak gerekebilir. Deneyimsiz mali müşavir maaşı 3 bin lira ile başlarken deneyimli mali müşavir maaşı 8 bin liradır. Yeminli mali müşavir maaşı daha fazladır.

Hesap Denetimi

5. Mali müşavir olmanın şartları nelerdir?

İİBF fakültesinden lisans derecesiyle mezun olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunludur. Hüküm giymemiş olmak şarttır. En az 3 yıl muhasebe stajı yapmak zorunludur. Eğer kişi İİBF mezunu değil ise farklı fakülteden mezun olan kişiler İİBF fakültesindeki bölümlerden birinden lisansüstü diploma almak zorundadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.