Maskara Çeşitleri Neler ve Hangilerini Tercih Etmelisiniz?

Son güncelleme:

Rimel Kullanımının Geçmişine Göz Atalım

Rimel kullanımı günümüzde oldukça yaygın olsa da bu durum sadece modern zamana özgü değildir. Tarihte rimel kullanımın modern markalar aracılığıyla olmasa da tercih edildiğini görüyoruz. Kullanılan maddeler ve biçimler değişiklik gösterse de bu makyaj tamamlayıcısı, eski zamanlardan beri kullanılmıştır.

Rimel kullanımı günümüzde oldukça yaygın olsa da bu durum sadece modern zamana özgü değildir.

1. Eski Mısır’ın Androjen Kirpikleri, MÖ 3500 – MÖ 2500

Kadınlar, eğer erkek arkadaşınızı rimel denerken yakaladıysanız, korkmayın. Eski Mısır’da erkekler kirpiklerini kadınlar kadar sık ​​kullanırlardı. Gözlerini güneşin zararlı ışınlarından koruyan kirpikleri karartmak için kohl ve merhemler kullandılar. Kadınlar, afrodizyak olarak çalıştığına inandıkları için, altta kalmamak için kirpiklerinde malakit kullandılar.

2. Antik Roma’nın Tatlı Kirpikleri, MÖ 753 – MS 476

Roma’da uzun, kalın ve kıvrımlı kirpikler aranan bir güzellik özelliğiydi. Kadınlar kirpiklerini koyulaştırmak için kohl ve yanmış mantar kullandılar. Romalı filozof Pliny the Elder, kirpiklerin aşırı cinsellikten düştüğünü ve bu yüzden kadınların da iffetlerini kanıtlamak için onlara bakacağını yazmıştır.

Günümüzde birçok kozmetik markası rimel koleksiyonuna sahip.

3. Nadir Görülen Orta Çağ Kirpikleri, 1066 – 1485

Ortaçağda alın, bir kadının yüzünün en güzel ve erotik özelliği olarak kabul edildi. Bunları daha da vurgulamak için, kadınlar genellikle kirpiklerinin ve kaşlarının çoğunu veya tamamını çıkarırdı. Bu kesinlikle farklı bir bakış olsa da dönemin hakim güzellik algısı böyle idi.

18. hanedanın Eski Mısır kraliçesi Mutnezemt; Antik Roma’dan bilinmeyen kadın; Orta Çağ’dan bilinmeyen kadın; Elizabeth I, İngiltere Kraliçesi

4. Elizabeth Dönemi’nin Kırmızımsı Kirpikleri, 1533-1603

Kraliçe Elizabeth tahta geçtiğinde, kırmızımsı altın rengi saçları anında moda oldu ve kadınlar kirpiklerini buna uygun şekilde boyadılar. Bununla birlikte, kullanılan bazı toksik maddeler saç dökülmesine neden olduğu için bunun çok tehlikeli olduğu kanıtlandı. Kirpik boyama toplumda tam olarak kabul edilen bir gelenek olmadığından, kadınlar bunu gizlice ezilmiş meyveler ve şöminelerden elde edilen is kullanarak özel olarak yaparlardı.

5. Viktorya Dönemi’nin Hafif Zehirli Kirpikleri, 1837-1901

Ev yapımı maddeler ve iksirler hala yaygın olmasına rağmen, kozmetikler ilk kez Romantik dönemdeydi. İlk maskara, Kraliçe Victoria’nın parfümcüsü Eugène Rimmel (evet, bu Rimmel) tarafından geliştirildi ve esas olarak kömür tozu ve Vazelin jölesinden oluşuyordu. Buluşu büyük bir sansasyon yarattı.

Honest Beauty Extreme Length Mascara + Lash

6. 1900’lerin Başlarında Yeni Basılmış Maskara Kirpikleri

Alternatifler olmasına rağmen, birçok kadın hala kendi formüllerini yapmak için ev ürünleri arıyordu. 1916’da Amerikalı film yönetmeni David W. Griffith tarafından sahte kirpiklerin sessiz sinema oyuncuları için dalgalanan bir kirpik efekti yaratmak için icat edildiği söyleniyor. Yine de, 30’lara kadar popüler olmadılar.

1917’de Mabel Williams adında bir kadın, bir ilaç üreticisi ile birlikte çalıştı ve “Lash-Brow-Ine”, parlaklık sağlamak için vazelin ve yağlardan yapılan bir formül buldu. Sonunda, ticari markaları Maybelline oldu ve sonraki on yıl içinde güçlü bir isim oldular.

7. 1920’lerin ve 1930’ların Süper Kıvrılmış Kirpikleri

Kirpik kıvırıcıyı tam olarak kimin icat ettiği konusunda bir tutarsızlık olsa da, 1931 tarihli bir patent, buna Kurlash adını verenin William McDonell olduğunu iddia ediyor. Paslanmaz çelikten yapılmış ve makas üzerine modellenmiş günümüzün kıvrık harikalarından çok da farklı değildi. Saniyeler içinde kirpikleri kıvırdıkları ve nispeten ucuz oldukları için çok popüler hale geliyorlar. 1933’te maskara terimi devreye girdi ve Maybelline eczanelerde satılan 10 sentlik bir paket tasarladı.

Aktris Gabrielle Ray, 1800’lerin sonları; Gloria Swanson, 1923; Geraldine Brooks, 1940

8. 1940’ların ve 1950’lerin Su Geçirmez Kirpikleri

O zamanlar makyaj tamamen gözleri vurgulamaktan ibaretti ve üst kirpik çizgisine kedi gözlerini eşleşecek şekilde yayılmış kirpiklerle boyamak bir trenddi. 40’lı yılların başlarında, su geçirmez maskara formülleri tanıtıldı ve çok popüler oldu. 1958’de Revlon, spiral uçlu bir tüpte ilk maskara paketini piyasaya sürdü.

ILIA Beauty Limitless Lash Maskara

9. 1960’ların ve 1970’lerin Harika Kirpikleri

1960 yılında Revlon, leylak rengi ve koyu yeşil gibi tonlarda gelen “Brush on Maskara” ile ilk renkli formülü icat etti. O zamanlar dolgun, dramatik ve hafif örümcek gibi kirpikler vardı ve alt kirpiklere her zamankinden daha fazla dikkat gösteriliyordu. Kadınlar ayrıca Twiggy’de boyalı, fırça darbeli kirpikleri tercih ettiler. Su bazlı bir maskara olan kült favori Maybelline Great Lash, 1971’de piyasaya çıktı.

10. 1980’lerin ve 1990’ların Karışık Torba Kirpikleri

1988’de Max Factor, leke tutmayan bir yüzeye sahip, açık bir formül olan No Color Maskara’yı yarattı. Madonna aynı zamanda popülerliğin zirvesindeydi ve yelpaze benzeri kirpikleri daha çok arzulanan hale getiriyordu. 80’lerin sonlarında ve 90’ların başlarında renkli rimel Rainbow Brite tonlarında da bir canlanma yaşadı. Hatta kadınlar saçlarına gökkuşağı çizgileri çizmek için “saç maskarası” kullandılar.

Elizabeth Taylor, 1950; Twiggy, 1967; Madonna, 1986

11. 2000’lerin Ne Tür İsterseniz Kirpikleri

Evet, ne kadar büyük, o kadar iyi ama yine de, bugün kirpiklerin güzelliği, onların olmasını istediğiniz türden olabilmeleridir. Parmağınızın ucunda, kirpik uzatmalarından takma kirpiklere ve güneşin altındaki her gölgede kıvrılan, titreyen, sivrilen alternatiflere kadar bir milyon farklı maskara türü üretimi için teknoloji var.

Honest Beauty Extreme Length Mascara + Lash

İthal Maskara Önerilerine Bir Bakalım

Kirpiklerinizi kaldırıp uzatan mürekkepli formüller genellikle potansiyel olarak zararlı bileşenlerin bir listesi ile doldurulur. Burada, polibüten adı verilen bir petrol türevi olan parabenlerden bahsediyoruz, karbon siyahı (kömür katranından yapılan ve ağır metaller içeren bir pigment olarak kullanılan koyu renkli bir toz) ve sentetik renkler ve boyalardan bahsediyoruz. Bu, kullanılan koruyuculardan bahsetmiyor bile ve bu formüllerin bakteri üreme alanı haline gelmesini önlemeniz gerekiyor. Doğal makyaj alanında hala oldukça yeni bir kategori olsa da, bu şüpheli bileşenleri içermeyen ancak yine de sizi uzun, dolu, dalgalı, parlak saçakla bırakacak çok sayıda temiz maskara var. İşte örnekler:

ILIA Beauty Limitless Lash Maskara

ILIA Beauty Limitless Lash Maskara

Marka, bu benzersiz maskaranın son tasarımına ulaşmadan önce 100’den fazla farklı fırçayı test etti. Yakından bakın ve bir tarafın kıvrılmış, daha fazla hacim için daha fazla ürünü saran daha kısa kıllara sahip olduğunu ve diğer tarafın her bir kirpikten mega uzunlukta çeken daha uzun, düz kıllar olduğunu göreceksiniz. Bu ürünün fiyatı ortalama 28 dolar.

Honest Beauty Extreme Length Mascara + Lash

Honest Beauty Extreme Length Mascara + Lash

Çift taraflı tüpün bir ucunda bir astar bulunur. Diğer taraftaki maskaranın düzgün bir şekilde devam etmesini ve sabit kalmasını sağlamak için mükemmel hazırlık adımıdır. Önce astar ile kirpikleri fırçalayın, 30 saniye bekleyin, ardından maskarayı uygulayın. Bu ürünün fiyatı ortalama 17 dolardır.

Burt’s Bees %100 Doğal Besleyici Maskara

Burt’s Bees %100 Doğal Besleyici Maskara

Bol miktarda nemlendirme ve iyileştirme faydaları için jojoba yağı ve gliserin dâhil %100 doğal bileşenlerden yapılmıştır ve hem tanımlanmış uzunluk hem de etkileyici kaldırma sağlar. Hem siyah hem de çok doğal görünümlü siyah-kahverengi olduğu ve göz doktorları tarafından test edilmiş ve hassas gözler için bile güvenli olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu ürünün fiyatı ise 13 dolardır.

Kosas The Big Clean Volumizing + Lash Care Maskara

Kosas The Big Clean Volumizing + Lash Care Maskara

Formülü doğru bir şekilde elde etmek markanın 104 denemesini almış ve kullanıcıların yorumları dikkate alındığında buna değdiğini düşünebilirsiniz. Tek bir kaydırma, kirpikleri süper dolu, kabarık ve gözle görülür şekilde daha hacimli bırakır. Hem maskarayı hem de her kirpiği yakalamak ve kaplamak için benzersiz bir gökkuşağı şekline ve farklı uzunlukta kıllara sahip olan fırçayı ödünç alın. Ayrıca karbon siyahı, mineral yağ, akrilat ve daha fazlasını içermez. Bu ürünün fiyatı 26 dolardır.

Juice Beauty Phyto-Pigments Ultra-Natural Maskara

Juice Beauty Phyto-Pigments Ultra-Natural Maskara

Bu maskara ise ince, spiral fırçası kirpikleri her açıdan kaplarken maksimum uzunluk ve netlik için onları ayırır. (Ve daha fazla hacim ve kaldırma istiyorsanız, sadece ikinci bir kat sürün.) Geleneksel karbon siyahı ve petrol türevleri yerine bitki kaynaklı pigmentlere dayanan %60 organik bileşenlerle yapılır. Ayrıca su bazlı olmaması da dikkat çekicidir, yani diğer formüllerle aynı miktarda koruyucuya ihtiyaç duymaz. Kremsi ve kurumayan kıvamı sayesinde gün boyunca dökülme endişesi duymanıza gerek yok. Ürün fiyatına bakacak olursak yaklaşık 24 dolardır.

W3LL People Expressionist Volumizing Maskara

W3LL People Expressionist Volumizing Maskara

Bu ürüne hacim veren bir maskara denilebilmesine rağmen, bundan çok daha fazlasını yapabilir. Bu bitki bazlı formülün bir katı kirpikleri yumuşak ve dalgalı bırakır, daha tüylü ve uzun bir görünüm tercih edenler için idealdir. Eğer isterseniz ikinci bir katmanı kaydırın ve anında dramatik, güçlü kirpiklere sahip olursunuz. Yoğun, kum saati şeklindeki bir fırça, ürünü topaklanmadan her kirpiğe sarar. Ayrıca yalnızca bileşenler temiz olmakla kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilir enerji kullanılarak yapılır. Ürünü 20 dolara satın alabilirsiniz.

Westman Atelier Eye Love You Maskara

Westman Atelier Eye Love You Maskara

Bu ürün ülkemizdeki makyaj malzemeleri ile kıyaslandığında pahalı olabilir, ancak hem mükemmel bir maskara hem de kirpik bakım tedavisi olarak çifte görev yapar. Hindiba kökü ve doğal mumlar kalınlık ve hacim verirken, %96 doğal bileşenlerden yapılmış, narin tüyleri nemlendiren ve koşullandıran ağaçtan elde edilen bir şeker ortaya çıkarır. Geleneksel, kimyasal bazlı koruyuculara güvenmek yerine, bu, hindistancevizi yağından gelen doğal bir alternatifi kullanır. Ürünün fiyatı 62 dolardır.

Ere Perez Avocado Suya Dayanıklı Maskara

Ere Perez Avocado Suya Dayanıklı Maskara

Bu ürün kalıcı renk ve 24 saatlik bir kullanım süresi sunar. Kirpik gücünü artırdığı düşünülen avokado yağı ile bileşenleri oluşturulmuştur ve bu da ona güzel bir parlaklık verir. Ürün fiyatı ise 28 dolardır.

W3LL People Expressionist Volumizing Maskara

Maskara Tarihi – Maskaranın İcadı

Gözler ruha açılan penceredir ve modern insan uygarlığının doğuşundan beri insanlar gözlerini ve kirpiklerini daha güzel yapmanın yolunu aradılar. Bu girişimlerin ilk örnekleri, birkaç eski uygarlıktaki (Mezopotamya ve Asur gibi, kadınların dudaklarını ve gözlerini süslemek için öğütülmüş değerli taşların tozunun kullanıldığı) arkeolojik kazılarda bulunabilir, ancak gerçek rimel devrimi (gözle ilgili kozmetik) ürünler Eski Mısır’dan geldi.

Orada, sert çöl ortamı, nüfusu (ve özellikle zengin aristokrasiyi) yüzlerini ve bedenlerini affetmeyen dış unsurlardan korumak için bir çözüm bulmaya zorladı. Yüzyıllar ve bin yıldan sonra, Mısır toplumu yavaş yavaş sadece ilaçlarıyla değil dinleriyle de çok yakından bütünleşen modayı inşa etti. Modayı inançlarını onurlandırmanın bir yolu olarak gördüler ve nüfusun çoğunluğu onu düzenli olarak kullandı. Orada yaklaşık 6 yıl önce ortaya çıkan kirpik ve göz kapağı ürünleri, kohl (hem eski hem de modern Orta Doğu’da en yaygın kullanılan kozmetik ürünlerden biri, daha sonra odun kömürü veya is, bal, su ve yeterince tuhaf bir şekilde timsahtan yapılan kozmetik ürünlerden biri) ile gözleri, kirpikleri ve kaşları karartmak için kullandılar.

Juice Beauty Phyto-Pigments Ultra-Natural Maskara

Mısır etkisi ve kimya ve kozmetik üretimi alanındaki ilerlemelerle, ürünlerinin sınırlarını aşıp Yunanistan ve Roma’da yuva bulmayı başardığını görmek garip değildi. Orada, moda ve dini törenlerinin ayrılmaz bir parçası olarak karşılandılar. Ne yazık ki, Roma’nın düşüşünden sonra, Avrupa, kozmetiklerin zengin ve güçlü makyaj malzemeleri olarak görüldüğü bir dönem olan karanlık çağlara girdi. Bu, kozmetik ürünlerin ve ayrıntılı giysilerin orta ve yüksek sosyal sınıfların kadın yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldiği İngiliz Kraliçe Victoria (1837 – 1901, moda stili 1912’ye kadar yaşamaya devam etti) döneminde değişti. Ayrıntılı güzellik alayları, karmaşık moda stilleri ve kozmetiklerin halka açık tanıtımı, kadınları günde birkaç saatini yüzlerine makyaj yapmaya zorladı.

Westman Atelier Eye Love You Maskara

İronik bir şekilde, bugün bildiğimiz maskara ambalajı, ancak Viktorya modası döneminin sonuna geldikten sonra halka açıklandı. 1913’te Fransız kimyager ve parfümcü Eugène Rimmel, endüstriyel olarak üretilen ilk toksik olmayan maskarayı tasarladı. Bu ürün mükemmel değildi, dağınık ve tutarsızdı, ancak birçok ülkenin hala rimel ürünlerine “rimmel” dediği Avrupa’da delicesine popüler olmayı başardı. Rimmel ile çok benzer ambalaj ve formülü tasarlayan Williams’ın aklından dünya çapında rimel kabulü geldi, ancak daha iyi pazarlamayı başardı ve sonunda bugün bile maskarasıyla ünlü Maybelline şirketini kurdu.

Modern maskara, ancak 20. yüzyılın en zengin kadınlarından biri olan Helena Rubinstein’ın (1870 – 1965) amansız tanıtım ve pazarlamasından sonra popülerlik kazandı. Etkisi; 1930’ların, 40’ların ve 50’lerin çeşitli sinema oyuncularının sürekli promosyonları, maskarayı her durumda sosyal olarak kabul edilebilir hale getirdi ve hemen hemen her moda stilinin önemli bir parçası oldu.

Kosas The Big Clean Volumizing + Lash Care Maskara

Eye Liner’ın Tarihi – Eye Liner’ın Bulunuşu

Gözler, yüzümüzün kozmetik değişikliklere çok duyarlı olan kısmıdır. En küçük değişiklik, renk veya şekil bile görünüşümüzü önemli ölçüde geliştirebilir ve güvenimizi artırabilir. Bu amaçla, hem eski hem de modern kimyagerler ve kozmetikçiler, bunu başarmanın en kolay yolunu bulmaya çalıştılar. Diğer birçok kozmetik üründe olduğu gibi, eski Mezopotamya ve Mısır’da göz astarlarının daha önceki örnekleri, bu moda stilinin dünyanın dört bir yanına yayıldığı ve modern kadın kozmetik koleksiyonunun önemli bir parçası olmayı başardığı yerde bulunabilir.

Eski medeniyetler makyajı, kimi zaman dini ritüelin bir parçası olarak kullanıyordu.

12 bin yıldan fazla bir süre önce, göz kalemi ilk olarak MÖ 10.000’in başlarında Eski Mısır’da ortaya çıktı. Orada, hem erkekler hem de yüksek statüdeki kadınlar, gözlerini daha iyi tanımlamak ve onları sürekli çöl rüzgârına, güneşe ve sıcağa maruz kaldıktan sonra oluşabilecek kırışıklıklardan korumak için eyeliner kullandılar. Göz kalemi, kullandıkları pek çok kozmetik üründen sadece biri olsalar da modası hiç geçmedi ve Mısır’ın 1. binyılın başlarında Roma İmparatorluğu’nun eline geçmesine kadar hem aristokrasi hem de alt sınıflar tarafından kullanılmaya devam edildi. Buradaki diğer tüm kozmetik ürünler gibi, göz kalemi sadece moda aksesuarını değil, dinlerine ve tanrılarına bir bağlantıyı temsil ediyordu. Binlerce yıl geçtikçe ve mimari onlarla birlikte değiştikçe, göz kalemi modası değişmeden kaldı ve Mısırlıların dinlerini bin yıl süren özveriyle kutladığını kanıtladı.

Makyaj, moda ve dini törenlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanıldı.

Ne yazık ki, Mısır’ın düşüşünden sonra, Avrupa’daki modadan düştü, Yunan ve Roma imparatorluklarının hükümdarlığı sırasında çok az veya orta düzeyde kullanıldı. Asya’da göz kalemi kullanımda kaldı, ancak Karanlık çağlardan Rönesans ve modern çağa geldikten sonra Avrupa modasını etkilemeyi başaramadılar.

Göz kalemi çağını başlatan an 1920’lerde, pek çok kadının Viktorya döneminin modasını çoktan terk ettiği ve bale, sahne aktörleri, Hollywood, müzisyenler ve fotoğrafçılığın körüklediği yeni modayı benimsediği dönemde geldi. Uluslararası kozmetik şirketleri, bu endüstrinin yaratabileceği miktarları yavaşça gördükten sonra, geri dönüş olmadı. Pazarlama bütçeleri yükseldi, aylık olarak yeni icatlar ortaya çıktı ve kadın nüfusu, kendilerini en sevdikleri Hollywood oyuncusu gibi gösterecek her şeyi denemeye hazır ve istekliydi. İngiliz Howard Carter ve George Herbert’in çarpıcı arkeolojik keşfinden sonra, göz kapaklarının popülerlik kazandığı tam an 1922 idi. Giza’nın büyük piramitlerinin derinliklerinde eski Mısır firavunu Tutankhamun’un mezarını buldular. Tüm zenginlikleri ve sanat eserleri bozulmamıştı. Bu olayın dünya çapındaki kapsamı, anında kabul edildiği batıya Eski Mısır eyelinerını tanıttı.

Roma’nın düşüşünden sonra, Avrupa, kozmetiklerin zengin ve güçlü makyaj malzemeleri olarak görüldüğü bir dönem olan karanlık çağlara girdi.

1920’ler ve 1960’lar arasındaki ilk ılımlı eyeliner kullanımından sonra, 1970’ler, eyeliner’ı yeni şekillerde kullanan birkaç yeni moda türünü doğurdu. Punk ve Gotik moda dramatik göz efektine dayanıyordu ve en çok kullanılan kozmetik ürünlerinden bazıları göz kalemi, göz farı ve maskara idi. 20. yüzyılın sonlarında, Emo alt kültürü erkek popülasyonda bile göz kalemlerini popüler hale getirdi.

Göz kalemi modern moda ortaya çıktığından beri, onu kucaklayan ve asla bırakmayan kadın nüfusu arasında çok popüler hale geldi.

Şimdi ise maskaranın içeriğine göz atalım:

Her bütçeye kullanım sağlayan Maybelline, rimel koleksiyonu açısından çeşitliliğe sahiptir.

Maskara Yapılırken İçeriğinde Ne Kullanılıyor?

Bugünlerde maskarada hangi bileşenlerin kullanıldığını ve doğru şekilde nasıl uygulanacağını bilmek için internette çok fazla sorular soruluyor. Gelin birlikte bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım.

Milyonlarca kadın, kirpiklerini gür yapmak için rimel kullanıyor. 19. yüzyıldan beri etrafta ve bu tüpler ve aparatlar hala gözleri daha çekici hale getiriyor. Tüpün içinde ne olduğuna bir bakalım.

Maybelline New York havim veren rimel çeşitlerine sahiptir.

Maskara’nın içeriği genel olarak karbon siyahı ya da demir oksit pigmenti içerir. Ayrıca bir koruyucu ve lanolin, mineral yağ, parafin, vazelin, hint yağı, vb. koyulaştırıcı mumlar veya yağlar bulunur.

İki temel seçenek vardır: susuz formüller veya su ve yağ emülsiyonları. Susuz formüller su geçirmez olma eğilimindedir ve bulaşma veya pullaşma olasılığı daha düşüktür. Ancak çıkarılması zor olabilir. Emülsiyonlar kirpiklerde daha kolaydır ancak pul pul olabilir veya bulaşabilir.

Loreal Paris rimel koleksiyonu, makyajınıza ışıltı katacak!

Maskara Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1: Uygulaması Kolay Olmalı

Çubuğu çok büyük olan ve kullanıcı dostu olmayan bir maskaradan daha sinir bozucu veya garip bir şey yoktur.

2: Uzun Ömürlü

Maskaranın tüm gün dayanması önemlidir. Yüksek kaliteli malzemeler kirpiklere renk ve uzunluk kazandırmak için gereklidir ancak maskaranın ömrünü uzatmak için paraben gibi zararlı koruyucuların kullanılmaması da önemlidir.

Maskara satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

3: Kolayca Çıkmalı

Özellikle yorgun olduğunuzda ve sadece uyumak istediğinizde gözlerinizi ovmaktan daha kötü bir şey yoktur, çünkü onlardan cesurca rimeli çıkarmaya çalışırsınız. Çok zor olduğunda genellikle pes edip uyuduktan sonraki korkunç sabahla uyanırız. Ayrıca bir maskarayı çıkarmak çok zorsa gözlerinize son derece zarar verir ve özellikle maskara inatla yer değiştirmeyi reddettiğinde etrafını saran hassas cildi etkileyebilir.

4: Hızlı ve Etkili Bir Şekilde Kurumalıdır

Günümüzde her zaman koşuyoruz ve olmadığımız zamanlarda bile bir maskaranın kurumasını beklemek istemiyoruz. İyi bir maskara, daha fazla kat uygulamanıza izin verecek kadar yavaş ama yeterince hızlı kuruyan bir maskaradır. Böylece zamanınızda yapacak daha iyi işleriniz olduğunda kirpiklerin kurumasını beklemezsiniz.

Maskarayı uygularken kirpiklerinize zarar vermemelisiniz.

5: Topak Topak Görünmemeli

Maskaranızın içeriğinde nemlendirme faktörü sayesinde topaklanmayı önleyen bileşenlerin olduğuna dikkat edin. İyi bir maskara, gerçekten yapılması gerekenleri ortaya çıkarandır.

Seçtiğiniz rimel, kirpiklerinizi topak topak yapmamalı, yoğunluğu dengeleyici olmalıdır.

Maskara Nasıl Uygulanır

İlk Olarak: Maskaranızı Seçme

Maskaranızdan ne istediğinize karar verin. Hemen hemen her tür kirpik geliştirmeye yönelik bir maskara – hacim kazandıran, uzatan, tanımlayan, daha hızlı büyüyen, su geçirmez – artı bu etkileri birleştiren birçok ürün vardır. Kirpiklerine bir göz atın ve ne tür bir iyileştirmeye ihtiyaç duyduklarına karar verin.

  • Seyrek kirpikler için, çok sayıda kıl içeren büyük, yuvarlak bir fırçayla kalınlaştırıcı veya hacim veren bir maskara arayın. Kirpikleri dolgunlaştırmak ve sağlıklı tutmak için mükemmel olan bir kombinasyon astarı ve maskara formülü de bulabilirsiniz.
  • Kısa kirpikleriniz varsa, kalın kıllı daha küçük bir fırçayla uzayan bir maskara arayın. Küçük bir fırça, gözünüze çok yaklaşmanıza ve her kirpiği kapladığınızdan emin olmanızı sağlar.
  • Kirpikleriniz doluysa ancak uzunluk ve tanım istiyorsanız, uzatan bir maskara seçin, ancak kirpiklerinizi ayırmak için eşit aralıklı kıllara sahip uzun bir fırçalı bir maskara seçin.
  • Kirpikleriniz eşit uzunlukta değilse veya hasar görmüşse, maskaradaki malzemeleri kontrol edin. Fito-keratin ve pantenol kirpiklerinin uzamasına yardımcı olabilir. Kirpikleriniz için daha kalın bir fırça kullanın.
Çubuğu çok büyük olan ve kullanıcı dostu olmayan bir maskaradan uzak durmalısınız.

Maskarayı değiştirmeden önce sadece üç ay kullanmalısınız, bu yüzden mükemmel maskaranızı bulana kadar devam edin ve farklı marka ve formüllerle denemeler yapın. Su geçirmez maskarayı yalnızca özel etkinlikler için kullanın, örneğin bir havuz partisine veya sizi ağlatabilecek bir filme gidecekseniz. Kirpiklerinizi çıkarmak zordur ve kuruyarak kırılgan hale getirebilir.

Gölge renginizi seçin. Çoğunlukla, siyah tercih edilmektedir. Kalınlık ve uzunluk yanılsamasını verir ve gerçekten gözlerinizi patlatabilir. Kirpikleriniz turuncu veya sarıysa, her gün açık kahverengi ve dramayı canlandırmak için koyu kahverengi giyin, gölgenizi kahverengileştirin.

Renkli maskaralarla denemeler yapın. Yeşil, mavi gözlerde menekşe rengini ortaya çıkarabilir, mor yeşil gözleri geliştirebilir ve mavi ve mor ten renginizi aydınlatabilir.

Maskaranın tüm gün dayanması önemlidir.

Bir kirpik kıvırıcıya yatırım yapın. Kirpikler konusunda ciddiyseniz, kirpik kıvırıcı anahtardır. Bu, kirpiklerinizi kaldıracak ve daha büyük ve parlak görünmeleri için daha fazla ışığın gözlerinize çarpmasına izin verecektir. Öyle görünmeyebilir ama kirpik kıvırıcı çok büyük bir fark yaratabilir. Keskin bir açıyla bükmek yerine kirpiklerinizi kıvırmaya yardımcı olacak yuvarlak lastik pedi olan bir kıvırıcı arayın.

İyi bir maskara, daha fazla kat uygulamanıza izin verecek kadar yavaş ama yeterince hızlı kuruyan bir maskaradır.

İkinci Kısım: Üst Kirpiklere Maskara Uygulaması

Önce başka bir göz makyajı uygulayın. Göz farı, göz kalemi veya başka bir göz makyajı yapmayı planlıyorsanız, rimelinizi kullanmadan önce makyajı yapın. Bu, etrafına başka ürünler koymaya çalışarak maskaranızın gözlerinizde lekelememenizi sağlayacaktır. Fondöten veya allık gibi diğer göz dışı makyajlar her an uygulanabilir. Çoğu insan önce tam yüz makyajı uygulamayı seçer, ardından göz makyajı ile bitirir.

Önce kirpiklerinizi kıvırın. Kirpik kıvırıcısını, cildinizi sıkıştırmadan kirpik diplerine mümkün olduğunca yakın konumlandırın. Kıvırtıcıyı kapatın ve 10 saniye kadar hafifçe sıkın. Ardından kıvırıcıyı serbest bırakın. Kirpik kıvırtıcısını kullanmaktan çok korkuyorsanız, ıslak kirpikleri yukarı itmek ve kıvırmak için parmak uçlarınızı kullanın.

Kirpik yapınıza göre uygun maskara ucunu tercih etmelisiniz.

Çubuğu, yukarı ve aşağı pompalamak yerine ileri geri çevirerek maskara tüpünden çıkarın. Döndürmek, fırçanın maskarayı toplamasına izin verir, çoğu insan fırçayı tüpe pompalarken yaptıklarını düşünür. Aslında yaptıkları şey, maskarayı kurutan tüpe hava zorlamaktır.

Bir doku veya tüpün dudağındaki fazla maskarayı silin. Çok fazla ürün topaklanmaya neden olabilir. Çubuğa biraz mendil vermek sizi doğru miktarda bırakacaktır.

Flormar rimel çeşitleri ile kirpik tipinize uygun ürünleri seçebilirsiniz.

Kirpiklerinizi kaldırmak için yukarı bakın. Kendinizi çevresel görüşünüzün dışında hala aynada görebilmelisiniz. Fırça ile kirpiklerinize yaklaştığınızda göz kırpacağınızdan korkuyorsanız ağzınızı açın. Ağzınız tamamen açıkken göz kırpmak daha zordur.

Çubuğu kirpiklerinizin tabanına yerleştirin ve biraz ileri geri hareket ettirin. En fazla ürünün köklere uygulanmasını istersiniz, bu da kirpiklerinizi daha uzun gösterir ve uçlara ağırlık vermesini önler. Kıpırdatma ayrıca kirpiklerinizi kaldırmanıza ve kıvırmanıza yardımcı olacaktır.

Max Factor maskara çeşitleri, istediğiniz yoğun kirpik görünümüne ulaşmanıza yardımcı olur.

Zikzak hareketiyle veya başka bir küçük kıpırdatma ile çubuğu kirpik uçlarına doğru çekin. Zikzak, uzunluk ve hacim ekler ve kümelenmeyi azaltabilir.

İkinci bir kat ile kirpiklerinizin üzerinden geçin. En fazla üçüncü kat uygulayın. Maskara üzerinde ne kadar çok katman yaparsanız, maskara kirpikleriniz üzerinde o kadar kurur ve kirpiklerin topaklanmasına neden olur. Özelliklerini birleştirmek için maskaraları karıştırın. Örneğin, bir kat için uzatma maskarası kullanabilir, ardından üstüne bir kat kalınlaştırıcı rimel ekleyebilirsiniz. Bazı maskaralar iyi karışmayabileceğinden ve kümelenmeye neden olabileceğinden, onu sürmeden önce evde deneyin.

Flormar rimellerde, kirpikleriniz tek tek ayrılarak fresh bir görünüm kazanır.

Göz kapağınızın iç ve dış kısmındaki kirpikleri ihmal etmeyin. Çoğu zaman insanlar maskarayı sadece göz kapaklarının tam ortasına sürerler ve bu da gözlerinizi daha dar gösterebilir. İç, orta ve dış kirpiklere uyguladığınızdan emin olun. Fırçanızla iç kirpiklerinize ulaşmakta güçlük çekiyorsanız, fırçayı çok dikkatli bir şekilde 45 derecelik bir açıyla bükebilirsiniz (endişelenmeyin, geriye doğru bükebilirsiniz). Bu, yüzünüzün her yerine rimel sürmeden iç kirpikleri fırçalamanızı kolaylaştıracaktır.  Daha kolay uygulama için maskarayı kirpiklerin arka tarafına da uygulayabilirsiniz.

Max Factor rimel çeşitleri hem fiyat olarak ulaşılabilir hem de kolay uygulanabilirlik açısından birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Üçüncü Kısım: Alt Kirpiklere Maskara Uygulamak

Bir kaşık veya makyaj süngerinin ince kamasını alın ve alt kirpiklerin altında tutun. Bu, cildinizin her yerine sürmeden maskarayı uygulamanıza izin verecektir.

Maskarayı sadece alt kirpiklerin köklerine sürün. Alt kirpiklerinizin tüm uzunluğu boyunca, köklerden uçlara kadar rimel sürmek doğal olmayan, örümcek gibi bir etki yaratır. Bunun yerine, maskaranızı kirpiklerin köklerine uygulayın ve uçlara yaklaştıkça yukarı ve uzağa doğru kaldırın. Çok fazla uygularsanız fırçalayın veya parmaklarınızla uçlarından çekip çıkarın.

Alt kirpiklerinize maskara uygulamak için fırçanın en ucunu kullanın. Eğer çok küçük bir fırçanız varsa, onu kullanmak isteyeceksiniz. Kahverengi rimeliniz varsa, üst kirpiklerinizde siyah kullanmış olsanız bile onu alt kirpiklerinizde kullanmayı düşünün. Siyah kadar ağır değil ve görünümünüze biraz boyut katabilir.

Sephora marka rimeller günümüzde oldukça popüler oldu. Doğal içerikleri ürünlerinin yanı sıra her kirpik tipine uygun koleksiyona sahip olan bu markanın maskaraları birçok kişi tarafından beğenilerek kullanılıyor.

Dördüncü Kısım: Yaygın Sorunları Ele Alma

Pamuklu çubukla hataları giderin. Yüzünüze veya göz kapağınıza rimel bulaşırsa kurumasını bekleyin, böylece lekelemeyin ve işleri daha da kötüleştirmeyin. Kuruduktan sonra pamuklu çubuk üzerine biraz nemlendirici sürün ve maskara yerine bastırın. Yerinde yavaşça döndürün. Bu, göz farı bozmadan lekeyi gidermelidir.

Temiz bir maskara çubuğu ile topaklanmayı azaltın. Tek kullanımlık bir çubuk kullanın. Kirpikleri yukarı ve aşağı doğru tarayın ve sonra ileri doğru tararken de fırçayı döndürün. Bu, kümeleri kaldırmalı ve kirpiklerinizi tanımlamalıdır.

Maskara hala ıslakken kirpiklerinizi taramaya çalışın. Elinizde fazladan bir fırça yoksa, herhangi bir kümeyi taramak için temiz bir diş fırçası kullanmayı deneyin.

Maskaranızı, iç, orta ve dış kirpiklere uyguladığınızdan emin olun

Bebek pudrası ile kirpiklerinizi daha da kalınlaştırın. İstediğiniz kalın, hacimli kirpiklere ulaşmak için bu ipucunu uygulayabilirsiniz. Bir kat maskara uygulayın, ardından kirpiklerinizi yarı saydam pudra veya bebek pudrası ile tozlayın (bir makyaj fırçası veya pudra batırılmış pamuklu çubuk kullanabilirsiniz). Sonra bir kat daha maskara ekleyin.

Maskaranızı her gece temizlemeyi unutmayın. Çok önemli görünmeyebilir, ancak geceleri kirpiklerinizi kurutabilir ve kırılgan hale gelip dökülmelerine neden olabilir.

Maskaranızı her gece temizlemeyi unutmayın.

Maskara Fırçası Nasıl Temizlenir

Kabarık bir fırça, sevimli bir görünüm olmayan topaklanmış kirpiklere sebebp olur ve bu da hiç rahat olmanızı sağlamaz. Gelin birlikte ipuçlarına göz atalım.

Maskara Uygulamak İçin Fırçanızı Temizleme

Maskara çubuğunuzdaki kümeleri bir kâğıt havluyla silin. Biraz bakım yaparsanız, fırçanızı temizlemek için çok fazla çaba harcamanıza gerek olmayabilir. Kurumuş maskara topaklarını kontrol etmek için fırçanızı sıklıkla kontrol edin. Kılları bir kâğıt havlu yardımıyla ile nazikçe kavrayın ve ileri geri hareket ettirin. Bu, kümeleri gevşetir ve ayrıca kılları birbirinden ayırır.

Essence marka rimeller oldukça şirin kapak tasarımıyla içinizi açacak!

Kurumuş olan ürünü yumuşatmak için maskara çubuğunuzu sıcak suya batırın. Bir bardağa çok sıcak (ancak kaynatmayın – plastiği eritebilir) su koyun ve fırçanızın yaklaşık beş dakika ıslanmasına izin verin. Fırça, rimel kümeleri bırakmaya başlamalı ve su bulanık ve gri veya siyaha dönecektir. Kirlenen suyu dökün ve fırçanızı temizlemeye devam etmek için kabı tekrar temiz su ile doldurun. Maskara su geçirmez veya suya dayanıklı ise su yerine bir bardak makyaj temizleyici kullanın.

Kalan maskarayı dezenfekte etmek ve çıkarmak için fırçayı bir fincan izopropil alkole batırın. Bardağa izopropil alkol (veya başka bir ürün) dökün ve rimel çubuğunuzun ıslanmasına olanak tanıyın. Fırçadan çıkan daha fazla ürün görmelisiniz. Yaklaşık bir dakika bekletin. Fırça hala size temiz görünmüyorsa fırçanızı biraz daha ıslatın ve başka şeylerin çıkıp çıkmadığını gözlemleyin.

İstediğiniz kalın kirpik görünümü için bebek pudrası taktiğini uygulayabilirsiniz.

Tüpün içine giren şeyleri temizlemek için ise pamuklu bir bez kullanmayı tercih edin. Fırçanın ucundaki küçük plastik sapta, biriken kalıntılar olabilir. Pamuklu bir çubuğun ucunu buraya sokun ve maskara tüpüne kapanan kısmı temizleyin. Çubuğu önce biraz su ile nemlendirin. Bu, liflerin tüpe yapışmasını önleyecektir. Çubuğun bu kısmındaki birikintiyi çıkarmak, maskara tüpünüzde kapattığınızda daha iyi bir sızdırmazlık elde etmenize yarar sağlar. Ayrıca maskaranızın kurumasını önleyerek daha uzun bir ömür sağlayabilir.

Fırçayı tüpe geri takmadan önce kılları tamamen kurutun. Kalan su veya alkol maskaranı kurutabilir, bu yüzden iyice kuruduğundan emin olmak istersin. Kılları nazikçe kurulamak için bir kâğıt havlu kullanın.  Kuruduktan sonra fırçanın 10 dakika kurumasını bekleyin. Bu arada maskaranızın kurumasını istemiyorsanız, üstünü folyo veya streç film ile örtün.

Kirpik şeklinize ve kullanım kolaylığına göre maskara çeşitleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Temiz ellerinizle fırçanın hala ıslak olup olmadıklarını anlamak için baş parmağınızı kılların üzerinde gezdirin. Eğer tam anlamıyla kuru değilse fırçadan çıkan küçük su damlacıkları görebilirsiniz ve fırçayı bir kâğıt havluyla silmeye devam etmelisiniz.

Maskara fırçanızı temizleyerek kaşlarınızı taramak için de kullanabilirsiniz.

Yeniden Kullanım İçin Fırçanızın Temizlenmesi

Bir bardağı ılık suyla doldurun ve maskara çubuğunuzun 10-15 dakika ıslanmasına izin verin. Bu süreyi isteğe bağlı biraz daha uzatabilirsiniz. Daha sonra su bulanıklaşacak ve topaklar fırçadan çıktıkça etrafta yüzen rimel kalıntıları olabilir. Avucunuza biraz şampuan sıkın ve maskara çubuğunun kıllarını ovalayın. Çok sert temizlememeye dikkat edin, bu yüzden fırçayı nazikçe avucunuza doğru sürün, kılları bükün, çevirin ve ovalayın.

Fırçayı ılık su altında durulayın ve temizlemeyi sürdürün. Su temiz akana kadar bunu tekrarlayın ve artık avucunuza rimel sürtünmediğini görmeyin. Çubuğu temiz bir kağıt havluyla kurulayın. Nazik olun ki kılların hiçbirini bükmeyin veya kırmayın. Ayrıca fırçayı bir kâğıt havlu üzerine koyabilirsiniz ve kurumasını böyle bekleyebilirsiniz.

Maskara alırken içeriğini okumayı ihmal etmeyin.

Kurudukça fırçadan daha fazla kalıntı çıkarsa, tekrar temizlemek isteyebilirsiniz. Kalıcı topakları taramak veya fırçalamak için eski bir diş fırçası da tercihe bağlı olarak kullanabilirsiniz. Temiz, kuru fırçayı tekrar kullanım için bir plastik torba içinde saklayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce fırçanın tamamen kuru olması gerektiğini unutmayın çünkü aksi takdirde fırçada küf oluşabilir. Fırçayı kolay ulaşılabilir yerde tutmak veya yanınızda taşımak, kirpiklerinizde, saçlarınızda veya kaşlarınızda kullanmaya karar vermeniz durumunda bakteri içermemesini sağlayacaktır.

Satın alacağınız maskaranın kirpiklerinize zarar vermeyeceğinden emin olun.

Fırçanızın Kullanımı

Maskara fırçanız kirpiklerinizde topaklar bıraktığında kirpiklerinizdeki oluşan topakları temizlemek için temiz bir fırçayı kullanın. Kıllar kirpiklerinizi sadece kirpiklerinizden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda kirpiklerinizi ayıracak ve onlara ekstra bir görünüm verecektir

Kaşlarınızı düzeltmek için maskara çubuğunuzu kullanabilirsiniz ve oldukça işe yarayacaktır. Kaşlarınızı fırçalamak, temiz ve düzenli görünmelerine katkı sağlar. Temiz bir maskara fırçası, o parlak ve düzenli görünümü elde etmek için gayet yerinde bir tercihtir. Kaşlarınızı fırçalamak, cımbız yaparken size yardımcı olabilir. Kaşlarınızı fırçalayın, böylece zıt yöndeki kılların köklerine erişebilir ve düzenin dışına düşen tüyleri daha iyi görebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.