Maskeler %100 Etkili mi?

Standart N-95 maske, kullanıcıyı viral partikülleri solumaktan uzak tutmada %95 etkilidir. Bu maskeler, viral partiküllerin aerosollerinin meydana geldiği yüksek riskli ortamlarda ön saflarda çalışanlar için hala en iyi şekilde ayrılmıştır. Cerrahi maskeler daha az etkilidir ve yüz kaplamaları giyen kişiyi korumada daha da az etkilidir. Bununla birlikte, viral aktarımda %50’lik bir azalma bile istatistiksel olarak önemlidir.

Maskeler %100 etkili mi?

Genel halk için, yüz maskesi takmanın nedeni, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, konuştuğunuzda ve hatta havaya viral damlacıklar püskürttüğünüzde başkalarını sizden korumaya yardımcı olmaktır. Enfekte olan birçok kişi, COVID-19 virüsünü bilmeden yayabilir çünkü semptomları çok az veya hiç yoktur. Yani maske takmak başkalarına saygı göstermek ve hastalığın yayılmasını azaltmaya yardımcı olmanın bir yoludur. Maskenin içlerinden nefes almayı tamamen rahatsız edecek kadar kalın olmaması önemlidir. Filtre ekleri muhtemelen gerekli değildir ve maskeleri daha rahatsız edebilir.

Maskeler, toplum sağlığını korumak adına oldukça önemlidir.

Maskeler Düşük Oksijen Seviyesine Neden Olur mu?

Kesinlikle hayır. Hastanede gün boyu maske takan doktorlar vardır. Maskeler nefes alacak şekilde tasarlanmıştır ve düşük oksijen seviyelerinin oluştuğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, önceden var olan akciğer hastalığı olan hastalarda uzun süre N-95 maskelerinin kullanımının vücutta bir miktar karbondioksit seviyelerinin birikmesine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Önceden akciğer sorunları olan kişiler maske takma endişelerini sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla tartışmalıdır. Maske takmanın veya fiziksel mesafenin bağışıklık sistemini zayıflattığına dair hiçbir bilimsel kanıt kesinlikle yoktur.

Maskeyi doğru kullanmak önemlidir.

Ne Yapmalısınız?

Salgının şiddetini azaltmak istatistiklerle ilgilidir. Enfeksiyondan %100 kaçınmak istiyorsanız, bunu başarmanın tek yolu kendinizi tamamen izole etmektir. Bu, insanların büyük çoğunluğu için pratik veya zihinsel olarak yararlı değildir. Sonraki adımlar, kişiden kişiye yayılma olasılığını sınırlayan şeyler yapmaktır. Bunlara uzaklaşma ve maske takılması dahildir.

Enfekte bir hastadan ne kadar uzakta olursanız, virüsü kapma olasılığınız o kadar az olur. Hava akımı (iç mekan, dış mekan, havalandırma, rüzgar, vb.), sıcaklık, nem, enfekte kişinin ürettiği viral yük ve enfekte olmamış kişinin hassasiyeti, ne kadar uzakta olmanız gerektiği konusunda rol oynar.

Maskeler, virüsün yayılma hızını azaltmaktadır.

Maskeler %100 etkili değildir, ancak maske takmak viral yayılma riskini azaltır. Halk sağlığı uzmanları, maske takmanın ve sosyal mesafenin ilk dalgayı kontrol etmenin ve virüsün sonraki dalgalarını azaltmanın veya önlemenin anahtarı olduğuna inanıyor. Maske takmak ekonomiyi daha hızlı açmamızı sağlar. Başkalarının etrafına maske takmamak yalnızca salgını daha da kötüleştirir, daha fazla hastalığa yol açar ve ekonomik etkileri kötüleştirir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.