Medeniyetin Doğduğu Yer: Göbeklitepe

Yıllar öncesinden günümüze kadar gelen birçok yaşayan tarihimiz vardır.Bu sayede geçmişimizi ve eskiden insanların yaptığı faaliyetleri,uğraştığı ilgi alanlarını kolayca öğrenebiliriz. Bu yapılardan birisi de Göbeklitepe’dir.Peki Göbeklitepe nerededir?

Göbeklitepe Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan bir arkeoloji alanıdır.Göbeklitepe dünyada bulunan en eski kült merkezidir.Aynı zamanda tarihteki en eski tapınak olarak kayıtlara geçmiştir.”T” biçimli devasa sütunlardan oluşan bu yapının ortası ise duvarla örülmüştür.Bu “T” biçimli sütunların üzerinde ise çok sayıda hayvan figürleri bulunmaktadır.

Göbeklitepe sütunları

Göbeklitepe’nin nasıl inşa edildiği hakkında henüz kesin bir bilgi yok ancak çok fazla sayıda insan ve hayvan gücü kullanıldığı düşünülüyor.O dönemdeki insanların avcılık ve toplayıcılıkla ilgilenmesine rağmen böyle bir mimariyi ortaya çıkarması ise oldukça şaşırtıcı.12.000 yıldır elde değmemiş Göbeklitepe hala gizemini korumaya devam ediyor.

Tarihteki İlk Tapınak Göbeklitepe

Göbeklitepe 2011’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmiş ve yedi yıl sonra da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kalıcı olarak yer almıştır.

Göbeklitepe’nin Tarihi

Göbeklitepe tarihi Neolotik Çağ’a ait bir tapınaktır.On iki bin yıldır el değmeden durmayı başarmış bu yüzden de tarihin en eski tapınağıdır.Arkeologlara göre Göbeklitepe o dönemlerde bir toplantı merkezi olarak kullanılmıştır.Ziyaretçi sayısının o yıl çok fazla olması sebebiyle 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı”olarak kabul edilmiştir.

Göbeklitepe Nasıl Keşfedildi?

Göbeklitepe 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversiteleri ile yapılan Güneydoğu Anadolu Projesi sırasında keşfedilmiştir.1995 yılında ise kazı çalışmalarına başlanmıştır ve günümüzde hala devam etmektedir.Bu tapınaktaki sütunların ağırlığı ise 60 tona kadar çıkabiliyor.

Ayrıca buğdayın ilk yetiştiği yer de Göbeklitepe olarak bilinmektedir.Daha sonra da bölgede tahıl örnekleri ve variller bulunmuştur ve bilim insanları bunun alkollü içecek üretiminde bir başlangıç olduğunu düşünmektedir.Bunun yanı sıra Göbeklitepe’de kullanılan taşların su geçirmez olduğu söylenmektedir.

Göbeklitepe akşam görüntüsü

Göbeklitepe’den çıkartılan bulgular şu anda Şanlıurfa Müzesi‘nde sergilenmektedir.Kazı sonucu arkeologlar bölgede kireç taşı parçaları,hayvan boynuzu ve insan kemiklerine rastlamıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.